Përfitimet e frutit të tamarindit: humbje peshe, shëndeti i zemrës dhe më shumë

Foto nga: juaraskincare.com

I klasifikuar si bishtajore dhe si frut, fruti i tamarindës është unik pothuajse në çdo mënyrë. Nga pamja e tij si bishtaja deri te shija e tij e veçantë e ëmbël dhe e thartë, është e vërtetë se nuk ka asgjë të zakonshme për këtë frut të shijshëm.

Fruti i tamarindës është një përbërës kryesor në kuzhinat në mbarë botën. E përdorur për të bërë gjithçka, nga karamelet në Karaibe te salcat dhe të skuqura në Azi, tamarindi është një nga frutat e paktë që mund të integrohet në mënyrë të përkryer në pjatat e ëmbla, dhe në shije.

Përveç shumë vetive të supozuara mjekësore, fruti i tamarindës mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e shëndetit të zemrës, të inkurajojë humbjen e peshës, të lehtësojë kapsllëkun dhe të luftojë bakteret dhe viruset e dëmshme.

Ai gjithashtu përmban një grup mbresëlënës të ushqyesve dhe antioksidantëve, duke e bërë atë një shtesë të shkëlqyer për një dietë të ekuilibruar mirë.

Çfarë është fruti tamarind?
Pema e tamarindit, e njohur me emrin e saj shkencor, Tamarindus indica, është vendase në Afrikë, por gjendet në shumë zona të tjera tropikale në mbarë botën. Ai prodhon frutin e tamarindit, një frut tropikal me bishtaja të ngjashme me fasulet, farat dhe një tul ushqimor që krenohet me një gamë të gjerë përdorimesh të mundshme.

Shija e tamarindës është e thartë por e ëmbël, dhe tuli bëhet më i ëmbël dhe kthehet në pastë tamarindi ndërsa vazhdon të piqet. Në gatim, përdoret për të bërë gjithçka, nga pjatat e shijshme deri te ëmbëlsirat dhe reçelrat. Pasta e tamarindës është gjithashtu një përbërës në shumë salca e pije. Tamarindi i papërpunuar gjithashtu mund të hahet dhe të shijohet thjesht duke hequr frutat nga bishtajat e marindës.

Historikisht, frutat e tamarindës janë përdorur edhe në mjekësi për të ndihmuar me një sërë kushtesh, duke përfshirë kapsllëkun, ethet dhe ulcerat peptike.

Pjesa e butë përdoret ndonjëherë edhe për të lustruar enët, llambat dhe statujat prej bronzi dhe bakri falë përmbajtjes së acidit tartarik, një përbërës që ndihmon në heqjen e njollave.

Përveç aromës së tij të shijshme dhe shkathtësisë, megjithatë, fruti i tamarindit vjen me një listë të gjatë përfitimesh të mundshme shëndetësore, nga furnizimi me lëndë ushqyese të rëndësishme deri te reduktimi i inflamacionit dhe mbajtja e zemrës suaj të shëndetshme.

Përfitimet shëndetësore

 • Përmban sasi të lartë në antioksidantë
 • Zbut inflamacionin
 • Lufton bakteret dhe viruset
 • Është i pasur me magnez
 • Përmirëson shëndetin e zemrës
 • Promovon humbjen e peshës
 • Lehtëson konstipacionet

1. I pasur me antioksidantë
Fruti i marindës është i mbushur me polifenole, ose komponime bimore që kanë veti të fuqishme antioksiduese. Antioksidantët ndihmojnë në luftën kundër radikaleve të lira, të cilat janë komponime të dëmshme që dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë sëmundje kronike.

Fruti i tamarindit është i lartë në një shumëllojshmëri polifenolesh, duke përfshirë apigenin, katekinë, procyandin B2 dhe epikatekin, ndër të tjera. Sasia e lartë e antioksidantëve të gjetur në tamarindë mund të ndihmojë në uljen e stresit oksidativ të shkaktuar nga radikalet e lira dhe të çojë në një rrezik më të ulët të kushteve të caktuara si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Përfshini tamarindën në një dietë të pasur me ushqime të tjera me përmbajtje të lartë antioksidante për të pasur një ndikim edhe më të madh kundër dëmtimit dhe stresit oksidativ të krijuar nga radikalet e lira.

2. Zbut inflamacionin
Falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve dhe polifenolit, frutat e tamarindës mund të jenë në gjendje të lehtësojnë inflamacionin kronik. Inflamacioni është një pjesë normale e përgjigjes imune, por inflamacioni kronik qëndron në rrënjë të shumicës së sëmundjeve, duke përfshirë kancerin, sëmundjen e Alzheimerit dhe astmën.

Historikisht, fruti i tamarindës është përdorur gjerësisht si një bimë medicinale për të trajtuar shumë sëmundje që lidhen me inflamacionin. Gjethet dhe lëvorja, për shembull, janë përdorur për të nxitur shërimin e plagëve, bronkitin dhe inflamacionin e syrit.

Një studim i vitit 2015 i publikuar në Scientific Reports zbuloi gjithashtu se fara e tamarindit ka veti anti-artritike dhe është në gjendje të ulë disa shënues të inflamacionit në trup.

Përveç tamarindit, ushqime të tjera anti-inflamatore përfshijnë shafranin e Indisë, xhenxhefilin, perimet me gjethe jeshile dhe manaferrat.

3. Lufton bakteret dhe viruset
Tamarinda përmban disa përbërës me veti antimikrobike që janë treguar se luftojnë bakteret dhe viruset. Në të kaluarën, ajo është përdorur për të trajtuar kushte si malaria, infeksionet parazitare, dizenteria dhe madje edhe problemet e frymëmarrjes.

Një studim me epruvetë i botuar në Revistën Pharmacognosy tregoi se ekstrakti i tamarindës ishte efektiv kundër Bacillus subtilis, një lloj bakteri, ndërsa vaji esencial i tamarindës funksiononte kundër disa llojeve të ndryshme të baktereve.  Një studim tjetër i botuar në International Journal of Molecular Sciences zbuloi se ekstrakti i tamarindit shfaqi aktivitet antibakterial kundër llojeve të shumta të baktereve, duke përfshirë E. coli dhe salmonella. Këto janë dy lloje bakteresh që mund të shkaktojnë infeksione, duke rezultuar në simptoma si diarre, dhimbje barku dhe të vjella.

4. I pasur me magnez
Fruti i marindës është i mbushur me magnez, një mineral i rëndësishëm që luan një rol qendror në shumë aspekte të shëndetit. Magnezi është i rëndësishëm për formimin e kockave, rregullimin e ritmit të zemrës, kontraktimet e muskujve dhe kontrollin e sheqerit në gjak, ndër të tjera.Sipas një studimi të vitit 2012 nga Qendra për Edukimin dhe Kërkimin e Magnezit në Hawaii, gati gjysma e amerikanëve konsumuan më pak se sasia e rekomanduar ditore e magnezit. Megjithatë, përfshirja e ushqimeve të pasura me magnez si tamarindi në dietën tuaj mund ta bëjë të lehtë plotësimin e nevojave tuaja për magnez. Vetëm një filxhan tul i papërpunuar tamarindi mund të plotësojë 28% të kërkesës ditore për magnez.Përveç tamarindit, ushqime të tjera të pasura me magnez përfshijnë spinaqin, farat e kungullit, kosin, kefirin, bajamet dhe fasulet e zeza.

5. Përmirëson shëndetin e zemrës
Sëmundjet e zemrës janë një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në mbarë botën, ku sëmundja koronare e zemrës përbën rreth një në gjashtë vdekje në Shtetet e Bashkuara dhe shkakton një vdekje çdo minutë. Disa studime kanë gjetur se frutat e tamarindit mund të forcojnë shëndetin e zemrës duke reduktuar disa faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës.

Një studim i Universitetit të Dhakës në Bangladesh dhe i botuar në Gazetën e Shkencave Farmaceutike të Pakistanit tregoi se pulpa e tharë dhe e pluhurosur e tamarindit ul ndjeshëm kolesterolin total dhe të keq LDL së bashku me presionin diastolik të gjakut.

Një tjetër studim i kafshëve u dha minjve tul tamarindi dhe zbuloi se uli kolesterolin total dhe LDL së bashku me nivelet e triglicerideve.

Përdorni tamarindën së bashku me ushqime të tjera që ulin kolesterolin, si vaji i peshkut dhe hudhra, për të rritur edhe më shumë shëndetin e zemrës.

6. Promovon humbjen e peshës
Hulumtimet kanë gjetur disa rezultate premtuese që tregojnë se fruti i tamarindit mund të ketë një efekt kundër mbipeshes dhe mund të jetë në gjendje të ndihmojë në humbjen e peshës. Në mënyrë të veçantë, farat e tamarindës mund të përmbajnë një përbërës që bllokon aktivitetin e tripsinës, një enzimë e përfshirë në zbërthimin e proteinave. Disa studime të kafshëve kanë zbuluar se frenimi i aktivitetit të tripsinës mund të ndihmojë në reduktimin e marrjes së ushqimit.

Për shembull, në një studim të kafshëve të vitit 2015, u zbulua se ky përbërës ul peshën trupore të minjve duke ulur konsumin e tyre të ushqimit.

Sidoqoftë, kini parasysh se fruti i tamarindit është relativisht i lartë në kalori dhe sheqer. Shijoni këtë frut të shijshëm në mënyrë moderuar duke e kombinuar me një dietë të shëndetshme dhe ushtrime të rregullta për të marrë rezultatet më të mira për sa i përket humbjes së peshës afatgjatë.

7. Lehtëson konstipacionin
Për shekuj me radhë, tamarindi është përdorur si një ilaç natyral i zakonshëm për të promovuar rregullsinë dhe për të parandaluar kapsllëkun. Kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të përmbajtjes së fibrave. Çdo porcion tamarindi përmban një sasi të mirë fibrash, me 6.1 gram në vetëm një filxhan tul të papërpunuar.

Një përmbledhje e përbërë nga pesë studime të botuara në World Journal of Gastroenterology tregoi se rritja e marrjes së fibrave mund të rrisë shpeshtësinë e jashtëqitjes për ata me kapsllëk.

Laksativë të tjerë natyralë që mund të ndihmojnë në mbështetjen e rregullsisë përfshijnë farat chia, farat e lirit, frutat me fibra të lartë dhe ujin e kokosit.

Fakte të të ushqyerit
Tamarindi është i pasur me shumë lëndë ushqyese, duke përfshirë tiaminë, magnez, kalium dhe hekur. Ai gjithashtu përmban një pjesë të mirë të fibrave, si dhe disa mikronutrientë të tjerë.

Një filxhan me tul të papërpunuar tamarindi përmban afërsisht:

 • 287 kalori
 • 75 gram karbohidrate
 • 3.4 gram proteina
 • 0.7 gram yndyrë
 • 6.1 gram fibra dietike
 • 0.5 miligram tiaminë (34% të vlerës ditore)
 • 110 miligramë magnez (28% të vlerës ditore)
 • 753 miligramë kalium (22% të vlerës ditore)
 • 3.4 miligramë hekur (19% të vlerës ditore)
 • 136 miligramë fosfor (14% të vlerës ditore)
 • 2.3 miligramë niacinë (12% të vlerës ditore)
 • 0.2 miligram riboflavinë (11% të vlerës ditore
 • 88.8 miligramë kalcium (9% të vlerës ditore)
 • 4.2 miligramë vitaminë C (7% të vlerës ditore)
 • Përveç lëndëve ushqyese të mësipërme, tuli i tamarindës përmban edhe pak bakër, vitaminë K, vitaminë B6 dhe folate.
Ku ta gjeni dhe si ta përdorni
Tamarinda është në dispozicion në disa forma të ndryshme. Bishtajat e papërpunuara të tamarindës janë më pak të përpunuara dhe mund të hapen për të nxjerrë tulin nga bishtajat. Së fundi, koncentrati i tamarindës është bërë nga tul që është zier dhe mund të përfshijë shtimin e konservuesve. Erëza e tamarindës është gjithashtu e disponueshme dhe përdoret si një agjent thartës dhe erëza për ushqimet.Nëse po pyesni se ku mund të blini fruta tamarinde të freskëta, provoni të shikoni tregun tuaj lokal aziatik ose indian. Më shumë forma të përpunuara të tamarindit mund të blihen edhe përmes disa shitësve me pakicë në internet.Tamarinda është një përbërës tipik në shumë lloje kuzhinash në mbarë botën. Në Indi, bishtajat e tamarindës përdoren për të shijuar gatimet e mishit, peshkut dhe orizit, ndërsa në zona si Xhamajka, Kuba dhe Republika Domenikane, karamelet me tamarindë janë një trajtim i zakonshëm i bërë nga përzierja e tulit të marindës me sheqer. Ndërkohë, në Tajlandë, salca e tamarindit përdoret për të shijuar një sërë pjatash. Tamarinda përdoret gjithashtu zakonisht në Amerikën Qendrore dhe Jugore, si dhe në Karaibe.

Historia
Megjithëse besohet se e ka origjinën në Afrikë, frutat e tamarindës tani gjenden në rajonet tropikale anembanë globit. Në fakt, ajo është kultivuar për kaq shumë kohë në Indi saqë disa e konsiderojnë atë si vendase.

Më vonë u soll në zona të tjera, duke përfshirë Azinë Jugore, Arabi, Australi, Tajvan dhe Kinë. Në shekullin e 16-të, ajo u prezantua në Meksikë, si dhe në zona të tjera në Amerikën Qendrore dhe Jugore nga kolonistët spanjollë dhe portugez, ku që atëherë është bërë një përbërës popullor.

Sot, India konsiderohet prodhuesi më i madh në botë i tamarindit. Megjithatë, ajo mbetet një bazë diete e njerëzve nga zona të ndryshme në mbarë botën.

Rreziqet dhe efektet anësore
Tamarinda mund të shkaktojë një reaksion alergjik te disa njerëz. Nëse keni alergji ndaj bishtajoreve të tjera, mund të jeni alergjik ndaj marindave. Nëse keni ndonjë simptomë të alergjisë ushqimore si ënjtje, ngërçe në stomak, kruajtje, gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, ndërprisni përdorimin menjëherë dhe raportoni simptomat tek mjeku juaj.

Pulpa e tamarindës është gjithashtu e lartë në karbohidrate dhe sheqer, me rreth 75 gram karbohidrate për filxhan. Nëse keni diabet, duhet ta mbani marrjen të moderuar për të parandaluar rritjen e sheqerit në gjak.

Karamelet e bëra nga tamarindi konsiderohen gjithashtu një burim i mundshëm i ekspozimit ndaj plumbit. Plumbi është një metal i rëndë toksik që mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore si pasojë e ekspozimit, veçanërisht te fëmijët.

Për të marrë sa më shumë përfitime shëndetësore nga tamarindi, minimizoni potencialin e ekspozimit ndaj plumbit dhe mbani nën kontroll marrjen e karbohidrateve, sheqerit dhe kalorive, përmbajuni tamarindit të papërpunuar në vend të formave të ëmbëlsirave ose koncentrateve. Jo vetëm që kjo është forma më pak e përpunuar e tamarindit, por gjithashtu ka më pak gjasa të ketë aditivë ose përbërës të dëmshëm.

Burimi: Dr. Axe

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here