Rrufeja në Uashington DC që vrau dy persona ofron paralajmërime për klimën

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po rrit gjasat për goditje rrufe në të gjithë Shtetet e Bashkuara, pasi rrufeja goditi një shesh pranë Shtëpisë së Bardhë, duke lënë dy persona të vdekur dhe dy të tjerë në gjendje kritike.

Kushtet e nxehta dhe të lagështa në Uashington, D.C., të enjten u përgatitën për energji elektrike. Temperaturat e ajrit arritën në 94 gradë Fahrenheit (34 gradë Celsius) – ose 5 gradë Fahrenheit (3 gradë Celcius) më të larta se temperatura maksimale normale 30-vjeçare për 4 gushtin, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit.

Më shumë nxehtësi mund të tërheqë më shumë lagështi në atmosferë, duke inkurajuar gjithashtu një tërheqje të shpejtë lart – dy faktorë kyç për grimcat e ngarkuara, të cilat çojnë në rrufe. Një studim kyç i publikuar në vitin 2014 në revistën Science paralajmëroi se numri i goditjeve të rrufesë mund të rritet me 50% në këtë shekull në Shtetet e Bashkuara, me çdo 1 gradë Celcius (1.8 F) ngrohje që përkthehet në një rritje prej 12% në numrin e rrufeve.

Alaska me ngrohje të shpejtë ka parë një rritje prej 17% të aktivitetit të rrufeve që nga viti 1980, më i ftohti. Dhe në Kaliforninë tipike të thatë, një rrethim prej rreth 14,000 rrufesh gjatë gushtit 2020 shkaktoi disa nga zjarret më të mëdha rekord të shtetit.

Përtej Shteteve të Bashkuara, ka prova se goditjet e rrufesë po shtohen edhe në Indi dhe Brazil.

Por edhe pse rrufetë rriten, goditja nga një është ende jashtëzakonisht e rrallë në Shtetet e Bashkuara, thonë ekspertët. Rreth 40 milionë rrufe bien në vend çdo vit, sipas Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve – me gjasat për t’u goditur prej tyre më pak se 1 në një milion.

Midis atyre që janë goditur, rreth 90% i mbijetojnë sprovës, thotë CDC. Vendi numëroi 444 vdekje nga goditjet e rrufesë nga viti 2006 deri në vitin 2021.

Dy burrat dhe dy gratë të goditur nga rrufeja të enjten teksa vizitonin sheshin Lafayette të Uashingtonit, në veri të Shtëpisë së Bardhë, ishin ndër të paktët pa fat – të goditur nga një rrufe në tokë gjatë një stuhie të dhunshme pasdite.

Rrufeja goditi pranë një peme që qëndron disa metra larg gardhit që rrethon rezidencën presidenciale dhe zyrat përballë sheshit, i cili shpesh është i mbushur me vizitorë, veçanërisht në muajt e verës.

Të katër viktimat pësuan lëndime kritike, të rrezikshme për jetën dhe u dërguan në spitalet e zonës, ku dy vdiqën më vonë, thanë autoritetet.

Jemi të pikëlluar nga humbja tragjike e jetës”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë të premten. “Zemrat tona janë me familjet që humbën të dashurit dhe ne po lutemi për ata që ende luftojnë për jetën e tyre”.

Për shkak se nxehtësia dhe lagështia shpesh nevojiten për të krijuar rrufe, shumica e goditjeve ndodhin në verë. Në Shtetet e Bashkuara, shteti i populluar, subtropikal i Floridës sheh më shumë njerëz të vrarë nga rrufeja.

Burimi: Reuters

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here