Papa Gjon Pali II dhe priftërinjtë pedofilë bëhen çështja kryesore politike e Polonisë

Lufta? Inflacioni? Korrupsioni? Jo, subjekti i madh që dominon politikën e Polonisë përpara zgjedhjeve parlamentare të kësaj vjeshte është trashëgimia e Gjon Palit II.

Megjithëse papa i shenjtë polak ka vdekur që nga viti 2005, ai është bërë subjekti më i nxehtë në Poloni pas një dokumentari shpërthyes të transmetuar nga transmetuesi TVN në pronësi të SHBA-së, duke pretenduar se kur ai ishte kardinal në qytetin e tij të lindjes në Kraków, ai mbronte priftërinjtë e akuzuar për ngacmim seksual ndaj fëmijëve.

Kjo shkaktoi një shkrirje kolektive në radhët e partisë nacionaliste në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS), e cila është e lidhur ngushtë me Kishën e fuqishme Katolike Romake.

Madje, ambasadori i SHBA Mark Brzezinski u thirr për t’u paraqitur në ministrinë e jashtme.

Në një deklaratë, ministria tha se “pranon se rezultati i mundshëm i këtyre aktiviteteve është në përputhje me qëllimet e një lufte hibride që synon të shkaktojë ndarje dhe tensione brenda shoqërisë polake“.

PiS nxori gjithashtu një rezolutë parlamentare “në mbrojtje të emrit të mirë të Papa Gjon Palit II“.

Parlamenti dënon fuqishëm fushatën e turpshme të kryer nga media … kundër Papës së Madh Shën Gjon Pali II, Polit më të madh në histori,” thuhej në rezolutë.

Qeveria dhe mediat e lidhura me të kanë nisur një fushatë të gjerë për Gjon Palin II. Një foto gjigante e Papës u projektua në fasadën e pallatit presidencial në Varshavë. Transmetuesi publik TVP tani po transmeton një predikim të përditshëm papal.

Politika papale
Është e gjitha një lojë politike, pasi PiS ka gjetur atë që shpreson të jetë karburanti i raketave elektorale përpara zgjedhjeve, tha Ben Stanley, një profesor i asociuar në Universitetin e Shkencave Sociale dhe Humane në Varshavë.

Mbrojtja e Gjon Palit II i ofron PiS një mundësi për të treguar se janë në atë që ata pretendojnë se është ana e duhur e një mosmarrëveshje që paraqet vlera autentike polake kundër diçkaje joautentike dhe të dyshimtë,” tha Stanley.

Kryeministri Mateusz Morawiecki gjatë fundjavës akuzoi opozitën se “kishte turp për bashkatdhetarin më të rëndësishëm në historinë e republikës“.

Partia ka një historik të gjetjes së çështjeve kyçe përpara zgjedhjeve.

Në vitin 2015, gjatë krizës së refugjatëve, lideri i partisë akuzoi emigrantët për importimin e “të gjitha llojeve të parazitëve dhe protozoarëve” në Evropë.

Në vitin 2020, presidenti i mbështetur nga PiS, Andrzej Duda, ndihmoi në nxitjen e fushatës së tij të rizgjedhjes duke nisur sulmet ndaj aktivistëve LGBTQ+ si mbështetje për një ideologji që ishte armiqësore me vlerat polake.

Në muajt e fundit, media e mbështetur nga shteti është kapur pas shqetësimeve të politikanëve të opozitës për klimën duke i akuzuar ata se synojnë t’i detyrojnë polakët të heqin ushqimet e tyre të dashura të derrit dhe t’i zëvendësojnë ato me insekte të ngrënshme.

Do të vini re se debati për të ngrënë insekte dhe për të jetuar në qytete 15-minutëshe tashmë është zhdukur. Gjon Pali II ka shumë më tepër potencial”, tha Stanley.

Megjithëse Polonia po laicizohet, me një rënie të vazhdueshme të priftërinjve të rinj, një rënie të njerëzve që ndjekin meshën e së dielës dhe një numër të madh nxënësish që braktisin arsimin fetar, vendi është ende një nga më katolikët në Evropë. Kisha ka ende një ndikim të jashtëzakonshëm midis të moshuarve dhe atyre në qytete dhe fshatra më të vegjël – bastionet elektorale të PiS.

Gambiti JP2 e kapi opozitën me këmbë të sheshtë; shumë prej mbështetësve të tyre priren të jenë më laikë, por partitë nuk mund të rrezikojnë të ofendojnë votuesit fetarë nëse shpresojnë të fitojnë pushtetin këtë vjeshtë.

Papë i fuqishëm
Papa i ndjerë shpesh vlerësohet se ka ndihmuar në rënien e komunizmit në Evropën Qendrore dhe Lindore; pelegrinazhet e tij në vendin e tij u panë si një faktor kyç në ngritjen e sindikatave të punëtorëve Solidariteti në vitin 1980. Ai mbetet një figurë e nderuar në të gjithë vendin.

Platforma Qytetare, partia më e madhe opozitare e Polonisë, mori pjesë në votim për rezolutën e mbrojtjes papale. Partia akuzoi PiS se po luante politikë me këtë çështje.

Ju nuk doni të mbroni Gjon Palin II, ju doni ta anëtarësoni atë në PiS!” tha Paweł Kowal, një deputet për Platformën Qytetare, gjatë debatit parlamentar mbi rezolutën.

Ndërsa opozita ishte e shqetësuar, kryepeshkopi Stanisław Gądecki, kreu i konferencës së peshkopëve të vendit, denoncoi raportet për Gjon Palin II si “përpjekje tronditëse për të diskredituar personin dhe veprën e tij, të bëra nën maskën e shqetësimit për të vërtetën dhe të mirën“.

Nuk është vetëm TVN që akuzon Gjon Palin II se ka mbyllur një sy ndaj pedofilëve klerikë.

Akuza të ngjashme janë bërë në një libër të ri nga gazetari holandez Ekke Overbeek, “Maxima Culpa: John Paul II Knew“, i cili thotë se kur ishte peshkop, Gjon Pali II i zhvendosi priftërinjtë pedofilë nga famullia në famulli për t’i mbajtur ata të pazbuluar.

Si libri, ashtu edhe dokumentari i TVN-së po sulmohen se mbështeten në arkivat e politikave sekrete të epokës komuniste.

TVN, në pronësi të Warner Bros. Discovery, u përgjigj duke thënë: “Roli i mediave të lira dhe të besueshme është të raportojë faktet, edhe nëse ato janë të dhimbshme dhe të vështira për t’u pranuar.” Ai gjithashtu theksoi se autori i dokumentarit nuk u mbështet vetëm në dosjet e arkivuara, por gjithashtu kontaktoi njerëz që ishin abuzuar nga priftërinjtë.

Në mënyrë të pakëndshme për kishën polake, Papa Françesku bëri një mbrojtje mjaft të vakët të paraardhësit të tij.

Është e nevojshme që gjërat të vendosen në kohën e tyre… në atë kohë, gjithçka ishte e mbuluar”, tha ai për gazetën Argjentinase La Nacion.

Me disa muaj para votimit, PiS tani do të shikojë nëse Gjon Pali II po fiton tërheqje si çështje, tha Stanley.

Të shtysh shumë fort është potencialisht e rrezikshme sepse nuk është më fillimi i viteve 2000 dhe nuk është aq e qartë këtë herë nëse shumë njerëz, veçanërisht të rinjtë, do të vijnë në mbrojtje të Gjon Palit II”, tha ai.

Burimi: Politico.eu
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here