Parada e 4 korrikut përfundon me 6 viktima

Një person me interes u kap në sulmin në paradën e 4 korrikut që vrau 6, thonë autoritetet.
Zyrtarët në periferinë e pasur të Çikagos e identifikuan personin si Robert “Bobby” E. Crimo III.
 
Një person me interes në sulmin e paradës së katër korrikut që vrau gjashtë persona dhe plagosi 38 të tjerë në periferi të Çikagos të hënën është kapur, thanë autoritetet.

Robert “Bobby” E. Crimo III u pa në një Honda Fite përshkruar si e kërkuar nga FBI në Çikago të Veriut, ku policia lokale tentoi të ndalonte trafikun.

Në fund të ndjekjes, Crimo u dorëzua në mënyrë paqësore te oficerët e Çikagos së Veriut, thanë ata.

Chris Covelli i Task Forcës së Krimeve të Mëdha të Lake County tha në një konferencë shtypi të hënën mbrëma se Crimo “besohet të ketë qenë përgjegjës për atë që ndodhi dhe hetimi do të vazhdojë“.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit konfirmuan se një faqe në YouTube për një artist pothuajse të famshëm hip-hop, Awake the Rapper, e hequr të hënën, lidhet me Crimo, i identifikuar nga IMDb dhe YouTube si një interpretues dhe producent i muzikës në stilin emo rap që nga viti 2016.

Gjuetia filloi kur oficerët panë një person që mendonin se ishte një snajperist në një çati në qendër të qytetit. Kur u afruan, ai iku.

Dëshmitari Larry Bloom tha se në fillim njerëzit menduan se tingulli i kërcitjes ishte pjesë e paradës.

U dëgjua si një “pop, pop, pop” dhe mendoj se të gjithë menduan se ndoshta ishte pjesë e shfaqjes”, tha ai për NBC Chicago.

Unë po bërtisja dhe njerëzit po bërtisnin,” shtoi Bloom. “Ata ishin në panik, dhe thjesht po shpërndaheshin, dhe unë, ne nuk e dinim. Ai ishte pikërisht mbi ne.”

Pesë nga gjashtë personat që u vranë u shpallën të vdekur në vendngjarje, dhe viktima e gjashtë vdiq në një spital, tha mjekja ligjore e kontesë Lake, Jennifer Banek.

Dr. Brigham Temple, drejtori mjekësor i gatishmërisë së urgjencës për Northshore Medical Group, tha në një konferencë shtypi se 26 njerëz u panë fillimisht në spitalin Highland Park. Prej tyre, 25, nga mosha 8 deri në 85 vjeç, kishin pësuar plagë me armë zjarri.

Nëntëmbëdhjetë nga pacientët u trajtuan dhe u liruan, tha ai. Ndër të tjerët, disa ishin në gjendje kritike ose të rëndë, tha Temple. Disa u transferuan në qendrat e traumës aty pranë, tha ai.

Katër ose pesë fëmijë u trajtuan në spital, tha Temple.

Gjashtë persona u dërguan në spitalin Lake Forest dhe shtatë në spitalin Evanston, tha më herët shefi i zjarrfikësve në Highland Park, Joe Schrage.

Pjesëmarrësit në paradë që mund të kishin humbur kontaktet me miqtë dhe anëtarët e familjes u kërkuan të shkonin në Departamentin e Policisë së Highland Park për t’u ribashkuar.


Pas të shtënave, karriget e kampingut të hedhura poshtë, flamujt amerikanë, gota plastike dhe sende të tjera mbushën rrugën e paradës, të lënë pas nga njerëzit që kishin dalë për të festuar 4 korrikun përpara se të iknin për të shpëtuar jetën e tyre.

Në zonën e biznesit pranë vendit të ngjarjes, dhjetëra njerëz ishin strehuar nëpër biznese, në pritje të ekipeve të SWAT që t’i shoqëronin ata për t‘i shpëtuar.

Helikopterët qarkullonin lart gjatë kërkimit për gjuajtësin, i cili përhapi terror mbi atë që supozohej të ishte një festë e lirisë së kombit.

Rruga ishte e mbushur me kamionë të stilit ushtarak, të mbushur me personel të armatosur, brenda automjeteve të zeza, pa dritare, të cilat lexonn “automjet i shpëtimit të policisë“.

Të shtënat me armë, të përshkruara nga policia si një “akt tragjik, masiv dhune“, terrorizuan banorët e periferisë tipike të qetë më shumë se 25 milje jashtë Çikagos. Shtëpia mesatare në Highland Park vlerësohet në 535,000 dollarë dhe më shumë se 75% e njerëzve 25 vjeç e lart kanë diplomë kolegji, sipas të dhënave të regjistrimit.

Presidenti Joe Biden, në një fjalim të shkurtër të hënën në mbrëmje në ngjarjen e katër korrikut të Shtëpisë së Bardhë, tha se ai kishte folur me guvernatorin e Illinois J.B. Pritzker dhe me kryebashkiakun e Highland Park, Nancy Rotering dhe se ndihma federale tashmë ishte duke u vendosur. “Ne duhet ta marrim situatën nën kontroll,” tha Biden përpara se të drejtonte turmën në një moment të shkurtër heshtjeje për viktimat dhe familjet e tyre.


Në Highland Park, Rotering falënderoi oficerët e policisë për reagimin e tyre të shpejtë.

Komuniteti ynë është terrorizuar nga një akt dhune që na ka tronditur deri në palcë”, tha ajo.

Qyteti tha në një deklaratë të hënën vonë se po punon me zyrtarët lokalë të shkollave dhe parqeve për të ofruar shërbime këshillimi të martën për studentët, anëtarët e stafit arsimor dhe anëtarët e komunitetit të prekur nga dhuna. Shërbimi do të jetë i disponueshëm në Highland Park High School nga ora 9 e mëngjesit deri në 14:00, tha zëdhënësja e qytetit Amanda Civitello.

 
Ngjarjet e katër korrikut në periferi të tjera të Çikagos – Evanston, Deerfield dhe Skokie – u anuluan pas të shtënave.


Pritzker, guvernatori, ishte në një ngjarje të planifikuar të Evanston kur u shpalosën të shtënat në Highland Park.

Nuk kam fjalë për atë lloj përbindëshi që rri në pritë dhe qëllon në një turmë familjesh dhe fëmijësh që festojnë një festë me komunitetin e tyre”, tha Pritzker në një deklaratë.

Ne duhet, dhe ne do t’i japim fund kësaj plage të dhunës me armë.”

Kjo ishte vrasja e tretë masive në SHBA që nga maji.

Dhjetë njerëz me ngjyrë u vranë në Buffalo, Nju Jork, më 14 maj kur një person i armatosur i bardhë, i motivuar nga urrejtja racore, hapi zjarr në Tops Friendly Market.

Më pak se dy javë pas masakrës së Buffalo-s, 19 fëmijë dhe dy mësues u vranë në shkollën fillore Robb në Uvalde, Teksas, rreth 80 milje në perëndim të San Antonio.

Të shtënat e shtynë Kongresin të miratojë legjislacionin që synon kontrollin e armëve, të cilin Biden e nënshkroi në ligj më 25 qershor.

Burimi: NBC News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here