Mashtrimet romantike lënë pas zemra të thyera dhe miliona të humbura

Pandemia çoi në një bum në mashtrimet e takimeve romantike.

Një përrallë shekullore: historia e dashurisë që shkon keq dhe një partner i mërzitur me zemër të thyer. Vetëm se në ditët e sotme historitë po përballen me fenomenin shumë modern të mashtrimeve në internet.

Mashtrimet e romancave digjitale janë rritur gjatë dy viteve të fundit, duke çuar në miliona dollarë humbje për njerëzit që u mashtruan dhe më pas ngelën pa para. Ndërsa mashtruesit kanë qenë prej kohësh pjesë e jetës në internet, ekspertët thonë se trendi shpërtheu pasi karantina e Covid-19 krijoi mundësinë e përsosur për mashtruesit që kërkonin objektiva të vetmuar.

Tani bota është hapur, por disa ndryshime në komunikim – bisedat virtuale dhe video takimet – janë kthyer në normat e reja të takimeve, duke hapur një derë për kriminelët. Bankat dhe firmat e menaxhimit të pasurisë po nxitojnë të mbajnë ritmin.

Mashtrimet romantike janë disa nga humbjet më të mëdha që kam parë gjatë katër viteve të fundit,” tha Tara Ambrose, menaxhere e lartë e iniciativave të klientëve vulnerabël në RBC Wealth Management, e cila pa një rritje prej 40% të mashtrimeve të raportuara vitin e kaluar. “Izolimi, pasiguria dhe ankthi në botën tonë tani me të vërtetë i bënë njerëzit më të prekshëm.”

Mediat sociale janë një vend veçanërisht i popullarizuar për mashtrime në takime, siç është ai që u luajt në dokumentarin e këtij viti të Netflix “The Tinder Swindler“, i cili paraqiste një manjat diamanti që mashtronte gratë që ai takonte në Tinder për t’i dhënë “hua“.
Më shumë se 95,000 njerëz në SHBA raportuan mashtrime të nisura në platformat e mediave sociale në vitin 2021, me humbje që arrijnë në rreth 770 milionë dollarë, sipas Komisionit Federal të Tregtisë. Kjo ishte më shumë se dyfishi i shifrës së një viti më parë dhe nga vetëm 105 milionë dollarë në 2019. Mashtrimet e lidhura me romancën ishin të dytat më fitimprurëse në mediat sociale, pas mashtrimit të investimeve, tregojnë të dhënat e agjencisë.

Historitë horror janë të shumta. Një klient i RBC humbi më shumë se 20,000 dollarë pasi u përfshi emocionalisht me një mashtrues në Match.com. Rasti më i madh të firmës e mashtrimeve romantike, ishte një grua, e cila humbi afërsisht 600,000 dollarë nga një mashtrues i cili i tha asaj se ishte arrestuar jashtë vendit dhe i duheshin para për të shmangur burgimin e përjetshëm ose ekzekutimin e mundshëm. Për të shtuar edhe më fyerjen ndaj lëndimit, duke qenë se viktima kishte arkëtuar aksione për të dërguar paratë, ajo duhej të paguante 200,000 dollarë taksa mbi fitimin e kapitalit, tha Ambrose.

Klientja, e cila ishte rreth të 60-ave, mendoi se e kishte konvertuar personin në të krishterë dhe po i shpëtonte shpirtin.

Rikuperimi i fondeve është shumë i rrallë, tha Ambrose. Dhe ndërsa viktimat shpesh janë qytetarë të moshuar ose pjesë e një demografie më të vjetër, edhe ata në të 20-at dhe 30-at e tyre që janë rritur me internetin mund të bien pre e mashtrimeve.

Brezit të ri i pëlqen të mendojë se janë më të zgjuar në teknologji, por ka një numër të madh të tyre që bien pre e mashtrimeve,” tha Kathy Waters, themeluesja e Advocating Against Romance Scammers. “Të gjithë ata thonë: “Nuk e kisha menduar kurrë se mund të më ndodhte mua.”

Rebecca Rosebrough, një 38-vjeçare specialiste e kujdesit në shtëpi në Palm Beach, Florida, humbi rreth 24,000 dollarë pasi u mashtrua nga një burrë që takoi në Facebook pesë vjet më parë. Ai tha se jetonte në zonën e Uashingtonit, DC, për shkak të punës së tij në ushtri dhe ata bënin FaceTime çdo ditë. Madje, ajo filloi të kishte korrespondencë me vajzën e tij 10-vjeçare.

Kërkesat filluan me shuma të vogla – në fillim, ai kërkoi 60 dollarë për të blerë pluhur proteinash, duke thënë se meqenëse ishte në një bazë ushtarake nuk mund të kishte para. Më vonë, ai pretendoi se kishte një faturë mjekësore që nuk mund ta paguante dhe kishte nevojë për ndihmë.

Më në fund, ajo u ngop dhe tha se nuk do t’i dërgonte më para. Ai reagoi me indinjatë.

I thashë se më mashtroi’”, tha ajo. “Ai më tha, “ti nuk e di as emrin tim të vërtetë.” Ajo tha se kontaktoi policinë, por ata i thanë asaj se duke qenë se ajo nuk e dinte identitetin e tij të vërtetë, ata nuk mund të bënin asgjë.

Menaxherët e pasurisë si RBC dhe Wells Fargo & Co. kanë krijuar ekipe të dedikuara për t’u fokusuar në mashtrimet që synojnë klientët vulnerabël dhe po trajnojnë më shumë këshilltarë financiarë për të dalluar shfrytëzimin e mundshëm. Ata kanë modifikuar modelet kompjuterike që përpiqen të paraprijnë mashtrimet, kanë blerë softuer të palëve të treta për të ndihmuar në zbulimin e mashtrimeve dhe po u kërkojnë më shumë klientëve të emërojnë një kontakt të besueshëm në llogari, në mënyrë që një firmë të mund të konsultohet me dikë për transaksione të dyshimta dhe të mos shkelë ligjet e privatësisë.

Mjetet kibernetike u japin mashtruesve mundësinë për të kryer mashtrime me një shpejtësi dhe shkallë që nuk e kemi parë kurrë më parë,” tha Michael Steinbach, një ish-agjent special i FBI-së, i cili tani është kreu i parandalimit të mashtrimit për Citi Global Consumer Bank.

Ai tha se mashtrimet e përgjithshme u rritën gjatë pandemisë, por shumica e vëmendjes u përqendrua në mashtrimet nga programet stimuluese të qeverisë.

Tani që pandemia është qetësuar, ose të paktën aspekti stimulues i saj, shumë njerëz në industri prisnin që mashtrimi të kthehej me një hakmarrje,” tha ai. “Dhe  është kthyer.”
Numri i mashtrimeve që përfshijnë të huaj u dyfishua në Wells Fargo në tre vitet deri në vitin 2021 dhe tani përbën rreth 20% të rasteve, pa asnjë shenjë ngadalësimi, sipas Ronald Long, kreu i Shërbimeve të Klientëve në moshë në Wells Fargo. Shumë mashtrues shkojnë në faqet e takimeve fetare, si Christian Mingle ose Jewish Mingle. Words With Friends është gjithashtu një vend gjuetie i lumtur, tha ai.

Ambrose i RBC tha se manipulimi emocional nga mashtruesit shkon mjaft thellë ku klientët shpesh janë të trajnuar për të mos qenë të sinqertë për atë që po kërkonin fondet. Shpesh, u takon këshilltarëve të dallojnë flamujt e kuq dhe t’u japin lajmin klientëve se po mashtrohen, veçanërisht nëse kërkesat e shpeshta për tërheqje nuk shtohen. Ndonjëherë mund të jetë e vështirë për viktimat të besojnë se janë mashtruar.

Mashtrimet romantike mund të jenë shkatërruese emocionalisht,” tha ajo. “Kur mendoni se si njerëzit janë të izoluar dhe të vetmuar në fillim, mund të jetë shumë traumatizuese të pranosh që ti ke qenë ajo viktimë”.
 
Marlene Graham, një mësuese 49-vjeçare nga Peoria, Arizona, tha se ajo ka qenë në shënjestër e mashtrimeve të shumta romantike vetëm në muajt e fundit. Njëri prej tyre tha se ai ishte një ushtar ushtarak me bazë jashtë vendit, dhe ajo shpejt ra “kokë e këmbë” me të.

Ai i kërkoi Grahamit të ishte përfituesi i një depozite me vlerë prej një milion dollarësh. E kujdesshme, ajo i dërgoi email bankës dhe mori përgjigje që ishin të mbushura me gabime gramatikore, nuk ofronin asnjë informacion apo kontakt dhe nënshkrim i e-mail-eve lexonte thjesht “menaxhimi“. Shkëmbimet e bindën Grahamin se ishte e gjitha një mashtrim.

Një djalë tjetër dukej premtues, derisa një mik vuri në dukje se fotografia e tij ishte e njëjtë me një person që ishte shfaqur në emisionin e Dr. Phil, duke treguar se ka të ngjarë të ishte një mashtrues që përdorte një foto të rreme.

Pastaj ishte një burrë i tretë që i dërgoi asaj portofolin e tij të kriptomonedhës dhe pretendoi se ajo do të dyfishonte paratë e saj nëse do të ndiqte drejtimin e tij. Ai e nxiti atë të krijonte një llogari të përbashkët partneriteti. Graham e bllokoi atë.

Më bën të ndihem e dëshpëruar”, tha ajo. “Po përpiqem të gjej gjysmën timen dhe tani  jam këtu e mashtruar ose më saktë, thuajse e mashtruar nga tre djem të ndryshëm. A ka ndonjë shpresë?
Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here