Tre mënyra të thjeshta për të gjetur kamera të fshehta në hotele dhe shtëpi me qira

Gati 60% e amerikanëve thanë se ishin të shqetësuar për kamerat e fshehta në shtëpitë e Airbnb në 2019.

Dhe 11% e qiramarrësve të shtëpive të pushimit thanë se kishin zbuluar një kamerë të fshehur gjatë një qëndrimi, sipas një sondazhi nga kompania e investimeve në pasuri të paluajtshme IPX1031.

Kamerat spiune nuk janë një problem i ri. Në Korenë e Jugut, më shumë se 30,000 raste të xhirimeve me kamera të fshehta u raportuan në polici midis 2013 dhe 2018, sipas organizatës jofitimprurëse me bazë në Nju Jork, Human Rights Watch.

Numri i raportimeve të kamerave të fshehura të spiunazhit është shtuar për shkak të aksesit në rritje dhe kostos së lirë të kamerave të tilla, kombinuar me aftësinë në rritje të publikut për t’i zbuluar ato, tha Kenneth Bombace, CEO i firmës së inteligjencës Global Threat Solutions.

Ekspertët ndajnë metoda të thjeshta për të gjetur kamerat e fshehta të spiunazhit në dhomat e hoteleve dhe pronat me qira.

1. Kryeni një kontroll fizik
Kur kërkoni për kamera të fshehta, filloni me zona si banjat dhe dhomat e gjumit, tha Bombace.

Pronarët në Airbnb lejohen të kenë kamera në shtëpitë e tyre, por ata duhet të informojnë mysafirët dhe kamerat nuk duhet të vendosen në hapësira private, tha ai.
Pothuajse të gjitha kamerat e fshehta janë të fshehura në pajisjet shtëpiake, të tilla si dritat, termostatet dhe radiot e orës me prizë, tha Bombace.

Shikoni nëse diçka duket sikur nuk është e zakonshme, dhe më pas inspektojeni më afër,” tha ai.

Shumica e kamerave spiune janë të lidhura me një burim elektrik ose një pajisje elektronike, shtoi Bombace.

Ai tha se gjëja e parë që bën në dhomën e gjumit është shkëputja nga priza e orës elektronike dhe e vendos brenda në një sirtar.

Michael O’Rourke, CEO i firmës konsulente të sigurisë Advanced Operational Concepts, tha gjithashtu se ai bën pikërisht këtë gjë.

Edhe kamerat e fshehura mirë do të kenë një sasi të vogël xhami reflektues nga lentet, tha Bombace.

Nëse përdorni elektrik dore dhe i ndriçoni ato në diçka që mendoni se mund të fshehë kamerën, do të shihni një reflektim atje, që është një mënyrë mjaft e mirë për të zbuluar nëse ka një kamera,” tha ai.

Por O’Rourke tha se nevojitet kujdes për të gjetur me saktësi lentet e fshehura.

Shumë njerëz do të përpiqen të bëjnë zbulimin amator të lenteve, gjë që mund të funksionojë,” tha O’Rourke. “Megjithatë, nëse nuk keni një metodologji të mirë kërkimi – nëse shkoni shumë shpejt, nëse jeni të paduruar – mund të humbisni shumë.


2. Shikoni rrjetin Wi-Fi

Një kamerë e fshehtë duhet të lidhet me një rrjet lokal Wi-Fi në mënyrë që të shihet nga distanca, tha Bombace.

Aplikacionet e skanimit Wi-Fi si Fing mund të identifikojnë pajisjet në rrjet që janë kamera, tha ai.

Ata që fshehin kamerat mund të përdorin një rrjet të veçantë Wi-Fi për të transmetuar video live, por aplikacionet e skanimit Wi-Fi gjithashtu mund të zbulojnë se sa rrjete janë në një banesë, tha Bombace.

Por Kody Kinzie, një studiues i sigurisë në firmën e sigurisë së të dhënave dhe analitikës Varonis, paralajmëroi se një skaner rrjeti mund të mos kapë gjithçka.

Gjëja tjetër që mund të bëni është të kërkoni pajisje që transmetojnë emrin e tyre të rrjetit,” tha ai.

Ai rekomandoi përdorimin e aplikacioneve si WiGLE për të gjetur pajisje që “transmetojnë një lloj emri të rrjetit Bluetooth dhe Wi-Fi“, shtoi Kinzie.

3. Blini një detektor kamerash spiune
Nëse gjithçka tjetër dështon, detektorët e kamerave spiune mund të skanojnë për frekuenca radio të lidhura me kamerat e fshehura. Këto mund të blihen lehtësisht në internet nga faqet e internetit si Amazon ose AliExpress.

Por O’Rourke vuri në dukje se kjo metodë funksionon vetëm nëse kamera e fshehur transmeton të dhëna.

Shumë prej tyre tani kanë karta SD që ruajnë të dhënat për t’u marrë pasi dikush të largohet,” tha O’Rourke. “Dhe kështu këto janë shumë më të vështira për t’u zbuluar.”

Bombace shtoi se ndërsa është e mundur të blini një skaner radiofrekuence, ato më të lirat ndoshta nuk janë aq të mira.

Si çdo gjë tjetër, ju merrni atë që paguani – nëse është 30 dollarë, ndoshta nuk është aq e mirë,” tha Bombace. “Më të mirët do të kushtojnë qindra apo edhe mbi 1000 dollarë.”

Çfarë duhet të bëni nëse gjeni një kamera?
Pasi të gjeni një kamerë, shkëputeni menjëherë pa e dëmtuar atë, sepse firmware-i i kamerës mund të përmbajë informacion identifikues, si kredencialet e hyrjes dhe rrjetin Wi-Fi me të cilin ishte lidhur, tha Kinzie.

O’Rourke tha se kamerat e fshehta të gjetura në dhomat e hotelit duhet të raportohen në tavolinën e pritjes. Më pas ai këshilloi transferimin në një hotel tjetër në vend që të kërkoni një dhomë tjetër.

Sapo të gjeni një kamera në një dhomë, nuk do t’i besoja asnjë dhome tjetër në të gjithë hotelin,” tha ai.

Bombace rekomandoi gjithashtu raportimin e kamerave të fshehta në polici, edhe nëse është vetëm për qëllime dokumentimi, në rast se duhet të pasojnë procese gjyqësore ose kallëzime penale.

“Ju gjithashtu mund t’i jepni raportin Airbnb në mënyrë që ata të mund ta parandalojnë këtë person që ta bëjë këtë përsëri,” tha ai.

Por në fund të fundit, tha Bombace, ai nuk do të shmangte marrjen me qira të një shtëpie nga frika e kamerave spiune.

Unë thjesht do të ndërmarr hapa të arsyeshëm për të mbrojtur veten. Dhe kuptoni se nuk jeni në shtëpinë tuaj, “tha ai.

Burimi: CNBC News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here