Lista e simptomave të Covid u zgjerua për të përfshirë nëntë shenja të reja duke përfshirë ndjenjën e lodhjes

Lista e simptomave të Covid është zgjeruar për të përfshirë nëntë shenja të reja të virusit mes shqetësimeve se mund të ketë një sëmundje “falas për të gjithë” për stafinb.

Zgjerimi i listës përfshin simptoma të tilla si dhimbje fyti, lodhje dhe dhimbje koke. Lajmet për përditësimin dolën disa ditë pasi qeveria i dha fund testeve universale falas të Covid.

Nivelet e infeksionit të virusit në Mbretërinë e Bashkuar arritën një rekord të lartë, me pothuajse pesë milionë njerëz që vlerësohet të jenë të infektuar.
Lucy Moreton, oficere profesionale në sindikatat e forcave kufitare ISU, tha se këshillat e Zyrës së Brendshme për stafin me simptoma Covid janë se ata “nuk duhet të marrin pjesë në punë”. Ajo tha se ishte “e pashmangshme” që stafi të mos ketë dhimbje koke dhe dhimbje të fytit nëse nuk janë në gjendje të testojnë për të konfirmuar nëse kanë apo jo virusin.

Kate Nicholls, shefi ekzekutiv i UKHospitality, tha se zgjerimi i listës së simptomave nuk ishte një shqetësim, por shtoi: “Po shkakton një shkallë pasigurie për bizneset dhe punonjësit në lidhje me qasjen që duhet të marrin dhe cilat janë simptomat që duhet të merren seriozisht”.

Simptomat e reja janë shtuar në faqen e internetit të NHS së bashku me tre simptomat tradicionale të etheve, kollës së re dhe të vazhdueshme dhe një humbje ose ndryshim në shije ose nuhatje.

Si Organizata Botërore e Shëndetësisë ashtu edhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA kanë pasur lista më të gjata të simptomave për disa kohë, por lista e Mbretërisë së Bashkuar kishte vetëm tre simptoma për gati dy vjet.

Simptomat kryesore të Covid
– temperaturë të lartë
– kollë e re, e vazhdueshme
– humbje ose ndryshim në shqisën e shijes ose nuhatjes

Lista e re e zgjeruar
– gulçim
– ndjenja e lodhjes ose e rraskapitjes
– dhimbje trupi
– dhimbje koke
– dhimbje fyti
– hundë të bllokuara ose rrjedhje
– humbje e oreksit
– diarre

Prof Tim Spector, shkencëtari kryesor në aplikacionin e gjurmimit të simptomave Zoe Covid, tha: “Shtimi i më shumë simptomave është padyshim një hap në drejtimin e duhur dhe mund të ndihmojë në uljen e infeksioneve ndërsa shkojmë përpara. Megjithatë, megjithëse ky është një lajm i mirë, unë do të doja të shihja ndryshimin e renditjes së simptomave, pasi lista e NHS-së i vë theksin shumë simptomave si ethet dhe anosmia, të cilat ne e dimë se janë shumë më pak të zakonshme që kur varianti omicron u shfaq“.

Sipas Studimit të Zoe Covid, pesë simptomat kryesore të raportuara nga kontribuesit me një test pozitiv për Covid janë rrjedhja e hundës, lodhja, dhimbjet e fytit, dhimbja e kokës dhe teshtitja.

Një zëdhënës i Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar tha se simptomat kryesore të Covid mbeten ethe, kollë dhe humbja e shijes dhe/ose nuhatjes.

“Që nga fillimi i pandemisë, ne kemi pranuar se Covid ka një listë shumë më të gjatë të simptomave,” tha zëdhënësi, duke shtuar se këto ishin përfshirë në udhëzime që nga viti 2020.

Të premten, Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) tha se rreth 4.9 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vlerësohet të kenë pasur Covid në javën që përfundon më 26 mars, nga 4.3 milionë javën e kaluar.

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here