Princi Harry: anëtarët mbretërorë nuk e kuptuan rrezikun ndaj Meghan-it nga sulmet raciste

Princi Harry ka thënë se familja mbretërore nuk arriti të kuptonte se gruaja e tij e ardhshme kishte nevojë për mbrojtje kundër sulmeve raciste, pasi çifti pretendoi se media “po na shkatërronte“, në dokumentarin e tyre në Netflix të publikuar të enjten.

Duka i Sussex pretendoi se anëtarët e familjes mbretërore pyetën pse dukesha duhet të “mbrohet” kur ata vunë në dyshim titujt e gazetave për Meghan pasi lajmet për marrëdhënien e tyre u publikuan në 2016.

Duke folur në Harry & Meghan, dokumentarin me gjashtë pjesë, Harry tha: “Drejtimi nga pallati ishte: mos thuaj asgjë. Por ajo që njerëzit duhet të kuptojnë është, për sa i përket shumë anëtarëve të familjes, gjithçka që ajo po kalonte, e kishin kaluar edhe ata.”

Pra, ishte pothuajse si një rit kalimi, dhe disa nga anëtarët e familjes thanë: ‘Gruaja ime duhej ta kalonte këtë, kështu që pse duhet të trajtohej ndryshe e dashura jote? Pse duhet të merrni një trajtim të veçantë? Pse duhet të mbrohet ajo?

Unë thashë: ‘Dallimi këtu është elementi racor’.

Në skenat hapëse të serialit, Harry shfaqet në aeroportin Heathrow në pamjet që ai e filmoi veten në mars 2020 ndërsa përgatitej të largohej nga Mbretëria e Bashkuar për herë të fundit si një mbretëror i lartë. Duke shpjeguar pse çifti e realizoi dokumentarin, ai tha: “Kjo ka të bëjë me detyrën dhe shërbimin dhe ndihem sikur duke qenë pjesë e kësaj familje, është detyra ime të zbuloj këtë shfrytëzim dhe ryshfet që ndodh në mediat tona”.

Ndërkohë, Meghan shihet vetëm, duke filmuar veten në Vankuver me një peshqir në kokë dhe duke thënë: “Fatkeqësisht, në qëndrimin tonë për diçka, ata po na shkatërrojnë”.

Seriali u hap me një deklaratë me shkrim duke thënë se të gjitha intervistat përfunduan në gusht 2022, që është muaji para vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II. Ai shtoi: “Anëtarët e familjes mbretërore refuzuan të komentojnë mbi përmbajtjen në këtë seri.

Imazhet e titujve të gazetave që u shfaqën në ekran përfshinin: “Vajza e Harry-t është (pothuajse) nga Compton“. Meghan tha: “Së pari, unë nuk jam nga Compton, nuk kam jetuar kurrë në Compton, kështu që është faktikisht e pasaktë. Por pse duhet të bëni një gërmim në Compton?

Titujt e tjerë të shfaqur në dokumentar janë “One’s Gone Gangster“, dhe një tjetër që thotë se paraardhësit e Meghan ishin një “rrobaqepës, një mësues dhe një pastruese në Jim Crow South të ndarë racialisht“.

Harry tha: “Tetë ditë pasi lidhja u bë publike, unë bëra një deklaratë duke thirrur nëntonet raciste të artikujve dhe titujve që u shkruan nga shtypi britanik, si dhe racizmin e plotë nga ata artikuj nëpër mediat sociale”.

Duke folur për mbulimin e shtypit, nëna e Meghan, Doria Ragland, tha se paparacët do të bënin fotografi të lagjeve të privuara në Los Angeles. “Ata bënin fotografi të pjesëve të ndryshme, të themi, Skid Row, dhe thoshin se aty jetoja unë dhe nga ishte ajo,” thotë ajo në dokumentar.

Ishte e tmerrshme,” tha Meghan. “Por unë vazhdova të mbaj linjën. Mos thuaj asgjë.”

Duke folur, Harry tha: “Djali im, vajza ime, fëmijët e mi janë të përzier, dhe unë jam vërtet krenar për këtë. Kur fëmijët e mi rriten dhe shikojnë prapa në këtë moment dhe kthehen nga unë dhe më thonë: “Çfarë bëre në këtë moment?” Unë dua të jem në gjendje t’u jap një përgjigje.”

Unë mendoj se është një përgjegjësi e tillë si qeniet njerëzore që, nëse sjell një person të vogël në këtë botë, duhet të bësh gjithçka që mundesh për ta bërë botën një vend më të mirë për ta.”

Por, po aq, ajo që është më e rëndësishme për ne të dy është të sigurohemi që të mos përsërisim të njëjtat gabime që ndoshta kanë bërë prindërit tanë.”

Dokumentari nuk ishte “vetëm për historinë tonë“, tha Harry. “Kjo ka qenë gjithmonë shumë më e madhe se ne.”

Askush nuk e di të vërtetën e plotë. Ne e dimë të vërtetën e plotë. Institucioni e di të vërtetën e plotë. Dhe mediat e dinë të vërtetën e plotë sepse kanë qenë të përfshirë në të.”

Duke folur për familjen mbretërore – anëtarë të mediave të akredituar posaçërisht për të mbuluar familjen mbretërore – Harry tha: “Të gjitha lajmet mbretërore kalojnë nëpër filtrin e të gjitha gazetave brenda rotës mbretërore, shumica e të cilave, përveç Telegrafit, ndodhin të jenë tabloide.:

Gjithçka varet nga kontrolli, është si: ‘Kjo familje është e jona për ta shfrytëzuar. Trauma e tyre janë historia jonë, dhe tregimi ynë për të kontrolluar.”

Duke përshkruar takimin e saj të parë me mbretëreshën e ndjerë, Meghan e krahasoi formalitetin e oborrit mbretëror si diçka nga kohët e mesjetës, ku përkulja dhe nderimet ishin “një punë e madhe“.

Ajo tha: “Dua të them, amerikanët do ta kuptojnë këtë… Kemi kohë mesjetare, darkë dhe turne. Kështu ishte.

Mbreti, bashkëshortja e tij mbretëreshë dhe Princi dhe Princesha e Uellsit nuk pritet të shikojnë serialin, por ndihmësit mbretërorë do të monitorojnë nga afër rezultatin dhe do të shqyrtojnë nëse dhe si do të përgjigjen.

Një mik i afërt me familjen mbretërore theksoi se situata kishte të bënte me “njerëzit e vërtetë” dhe se kishte një “trishtim të madh“. “Është vërtet e rëndësishme të mbani mend se këta janë njerëz të vërtetë. Kjo nuk është një telenovelë. Ata janë qenie njerëzore dhe një familje dhe ka shumë trishtim, “tha miku për PA Media.

Tre episodet e fundit të serialit do të publikohen të enjten më 15 dhjetor.

Burimi: The Guardian
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here