Doni kujtesë dhe fokus të mprehtë? Ja 5 ushqimet që duhen shmangur sipas nutricionistit dhe ekspertit të trurit nga Harvard

Shpesh mendojmë se si ushqimet që hamë ndikojnë në zemrën tonë, belin dhe madje edhe mjedisin. Por ato gjithashtu kanë një ndikim të madh në trurin tonë.

Si një psikiatër e ushqimit, unë studioj se si ndryshimet dietike mund të çojnë në përmirësime domethënëse në disponimin tonë dhe mirëqenien mendore.

Ushqimet si zarzavatet me gjethe, frutat dhe perimet shumëngjyrëshe, ushqimet e detit dhe arrat, fasulet dhe farat, të gjitha promovojnë shëndetin e trurit.

Por më poshtë janë pesë ushqime që duhen shmangur nëse doni të mbani kujtesën dhe fokusin tuaj të mprehtë. Sigurisht, është e vështirë t’i eliminoni plotësisht nga dieta juaj, kështu që moderimi është thelbësor.

1. Ushqime të bëra me vajra farërash industriale dhe të përpunuara
Vajrat shumë të përpunuara shpesh nxirren nga soja, misri, farat e rapës (burimi i vajit të kanola), farat e pambukut, luledielli dhe farat e lulediellit dhe përmbajnë shumë acide yndyrore omega-6.

Konsumimi i tepërt i omega-6 mund të nxisë trupin të prodhojë kimikate që mund të çojnë në inflamacion në tru.

Nëse jeni duke skuqur perime ose duke pjekur në skarë peshk ose mish, ju rekomandoj të përdorni vaj ulliri, kokosi ose avokado.

2. Ushqime me sheqer të shtuar dhe të rafinuar
Truri ynë përdor energjinë në formën e glukozës, një lloj sheqeri, për të ushqyer aktivitetet qelizore. Por një dietë e pasur me sheqer mund të çojë në glukozë të tepërt në tru.

Kjo mund të shkaktojë dëmtime të kujtesës dhe më pak plasticitet të hipokampusit, pjesës së trurit që kontrollon kujtesën.

Mos harroni se shumë ushqime të shijshme kanë të fshehura edhe sheqerna të shtuara, si salcat e makaronave të blera në dyqan, ketchup, salcat e sallatave dhe madje edhe supat e konservuara. Ndërrojini këto me artikuj të bërë në shtëpi të bëra me ushqime të plota.

3. Ushqimet e përpunuara
Një dietë e pasur me ushqime ultra të përpunuara mund t’ju vërë në rrezik të keni telomere më të shkurtra – ose “kapakun” në ADN-në tonë. Telomeret më të gjata kanë tendencë të nxisin plakjen e shëndetshme qelizore. Shkurtimi i telomereve tona mund të nënkuptojë se ne jemi në rrezik të sëmundjeve degjenerative më herët në jetë.

Një studim i vitit 2022 zbuloi gjithashtu se pjesëmarrësit që konsumonin sasi të larta të ushqimeve ultra të përpunuara si produkte të pjekura dhe pije të gazuara kishin më shumë gjasa të përjetonin depresion të butë në krahasim me ata që konsumonin më pak.

Ja një këshillë: Nëse nuk mund ta shqiptoni një përbërës, ose nuk e keni idenë se çfarë është, shpesh është më mirë ta shmangni atë.

4. Ushqimet me ëmbëlsues artificialë
Kur përdorni ëmbëlsues artificialë që nuk kanë vlera ushqyese, ato mund të rrisin bakteret “e këqija” të zorrëve të cilat mund të ndikojnë negativisht në humorin tuaj.

Këto ëmbëlsues përfshijnë sakarinën, sukralozën dhe stevia. Aspartami mund të jetë veçanërisht i dëmshëm dhe është lidhur drejtpërdrejt me ankthin në studimet kërkimore. Ai gjithashtu shkakton oksidim, i cili rrit radikalet e lira të dëmshme në tru.

Disa alternativa që duhen marrë parasysh: mjalti, ekstrakti i frutave monk ose sheqeri i kokosit.

5. Ushqimet e skuqura
Ndërsa artikujt që janë të rrahur, kore ose të skuqura mund të jenë në krye të listës së ushqimeve komode, ato mund të jenë të dëmshme për trurin.

Një studim i mbi 18,000 njerëzve zbuloi se një dietë e pasur me ushqime të skuqura lidhej me rezultate më të ulëta të kujtesës dhe njohjes.

Si një alternativë, unë sugjeroj të zgjidhni versione të pjekura, të skuqura me ajër ose në avull të ushqimeve tuaja të preferuara.

Burimi: CNBC
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here