Pse gjenerata Z po mbështet Johnny Depp dhe po fyen Amber Heard?

Keni dëgjuar për gjyqin e famshëm mes aktorëve të Hollywood Johnny Depp dhe Amber Heard?
Një ushtri fanatike e fansave të rinj të Depp ka marrë kontrollin e diskutimit në internet

Shikoni faqen e preferuar të mediave sociale të Gen Z, TikTok, dhe aktualisht do të shihni video pas video të adoleshentëve dhe të rinjve që po tërbohen ndaj Amber Heard. Në Twitter, hashtags #JusticeForJohnnyDepp dhe #AmberHeardIsALiar kanë qenë pothuajse vazhdimisht në trend që nga fillimi i gjyqit për shpifje në Amerikë muajin e kaluar.

Për këdo që i pëlqen të qëndrojë larg ndarjeve të ndërlikuara të personazheve të famshëm, Depp po e padit Heardin për 50 milionë dollarë dëmshpërblim mbi bazën se ajo la të kuptohej se ai kishte qenë abuziv në një artikull të vitit 2018 të botuar në The Washington Post. Heard më pas publikoi pamjet e Depp-it duke u sjellë në një mënyrë abuzive, duke çuar në thirrje që ai të hiqej nga ekskluziviteti i Fantastic Beasts (që ishte) dhe si fytyra e Sauvage për Dior (që ai nuk ka qenë). Depp ka kundër-pretenduar se vetë Heard ishte abuzues me të.

Nuk ka asgjë për t’u habitur në lidhje me një divorc të famshëm, ose një martesë të dytë midis dy të famshëmve me një hendek masiv moshe që po shpërbëhet. Ajo që është befasuese është se si kaq shumë komentues të Gen Z në internet kanë marrë publikisht anën e Depp-it, duke e mbrojtur atë në mënyrë agresive, duke e etiketuar Heard-in një gënjeshtare histerike, keqdashëse, e cila po përpiqet të shkatërrojë jetën e ish-bashkëshortit të saj.

Ka mijëra e mijëra video të TikTok që kritikojnë sjelljen e Heard. Instagrami është i ngopur me postime që bëjnë të njëjtën gjë për dëshminë e saj para gjykatës, duke kritikuar veshjen e saj, sjelljen e saj, ekipin e saj ligjor, duke e quajtur atë një njeri që donte vetëm pasurinë e tij, duke pretenduar se shumë nga ato që ajo thotë në gjykatë janë rreshta nga filma të ndryshëm. Një peticion për largimin e saj nga filmi i ardhshëm Aquaman II është nënshkruar nga afro katër milionë njerëz – pavarësisht faktit se do të nënkuptonte ribërjen e pothuajse të gjithë filmit.

Në këto video dhe postime, rregullat e zakonshme të Gen Z për mirësinë dhe mirëkuptimin, për besimin e grave, sado të palogjikshme qofshin historitë e tyre, me sa duket nuk zbatohen më. Pra, pse një grup njerëzish që përjetësojnë kulturën e anulimit si një hobi, të cilët i shohin fjalët si një formë dhune dhe i shohin çështjet e shëndetit mendor si të shenjta, po hidhen për të mbrojtur një njeri që akuzohet për dhunë të vërtetë fizike ndaj ish-gruas?
Një TikToker 19-vjeçar tha: “E di që Johnny është i pafajshëm. Ai kurrë nuk u akuzua për asgjë para se të përfshihej me Amber Turd.” Kur u pyet se si e di se ai është i pafajshëm, ajo u përgjigj: “Unë thjesht e di. Ai është i butë. Ai është një artist. Ai nuk është lloji i personit që dhunon gruan e tij.”

Një tjetër TikToker, 22 vjeç, tha se ishte më shumë për kulturën që rrethon abuzimin sesa për kultin e personalitetit të Depp. “Më vjen keq duke parë supozimin se burrat janë fajtorë dhe se gratë janë të pafajshme,” tha ajo. “Meshkujt janë gjithashtu viktima të abuzimit në familje. Shoku im më i mirë ishte në një lidhje me një grua që e rrahu dhe askush nuk i interesonte. Kur një grua abuzon me një burrë, ne thjesht e injorojmë atë.”

Komuniteti i fansave të Depp është veçanërisht i përkushtuar. Kur shkrova më parë për ndarjen, duke supozuar në vazhdën e lëvizjes MeToo se Depp ishte thjesht një njeri i keq i Hollivudit, fansat e tij nuk e pritën mirë. Kam marrë disa nga ofendimet më intensive që kam përjetuar ndonjëherë, të krahasuara vetëm me kohën kur thashë diçka të vrazhdë për Harry Styles (kjo është arsyeja pse kam zgjedhur të mbetem anonim për këtë artikull).

Pse ky njeri frymëzon një mbrojtje kaq të ashpër? Unë mendoj se pika “e jashtme” e bërë nga informatori im i TikTok është çelësi. Pavarësisht se është i pasur, i famshëm dhe jashtëzakonisht i suksesshëm, ka pasur gjithmonë diçka prekëse në lidhje me Depp. I abuzuar si fëmijë, i varur prej drogës dhe alkoolit, i përfshirë probleme ligjore që rrjedhin kryesisht nga grindjet fizike: ka një trishtim pas syve të tij.

Një fans, një burrë 23 vjeçar që drejton një llogari të dedikuar të Depp, por nuk donte të përmendej për shkak të të njëjtit mosbesim ndaj shtypit që ndajnë fansat e tjerë, tha: “Shtypi besonte Amber-in, por Johnny ishte viktima e një marrëdhënieje abuzive dhe njerëzit kanë filluar ta shohin këtë. Gënjeshtrat e Amberit po bëhen më të dukshme dhe njerëzit po e shohin fytyrën e vërtetë të saj. Johnny tashmë ka vuajtur kaq shumë, ndërsa njerëzit nuk e besonin atë.”
Sa herë që një personazh i famshëm i dashur përfshihet në një skandal publik, ju keni një element të fenomenit Michael Jackson, ku ne zgjedhim të injorojmë ose mohojmë sjelljen e dyshimtë të artistit sepse nuk duam të shkëputemi nga arti i tij. Duket se pavarësisht përbuzjes së tyre për “boomers“, Gen X dhe millennials, Gen Z nuk janë të përjashtuar nga kjo tendencë. Dhe kush mund t’i fajësojë ata? Depp është një relike e fëmijërisë së tyre. Ai ishte Jack Sparrow, Willy Wonka, Kapelalisti i Çmendur, një personazh i patundur i filmave me miliarda fitime që këta të rinj tani të rritur u rritën duke shkuar për të parë në pushimet e tyre shkollore.

Nuk e kam idenë se cila ishte e vërteta e martesës së Depp-it dhe Heard-it, por as ata që i kushtojnë pjesë të konsiderueshme të kohës së tyre bërjes së videove të TikTok dhe postimeve në Instagram në mbështetje të tij. Siç është gjithnjë e më e qartë nga trajtimi i paqëndrueshëm i të famshëmve që shkelin, nuk ka asnjë logjikë gjithëpërfshirëse se kush anulohet dhe kush jo.

Dhe në raste të tilla, nuk ka rëndësi se kush ka të drejtë dhe kush e ka gabim. Midis perceptimit të Depp-it si një i personazh i plagosur dhe i keqkuptuar nga shoqëria, ndjenjës se burrat nuk lëkunden gjatë marrëdhënieve reciproke abuzive dhe dëshirës së një grupi të madh njerëzish me njohuri teknologjike për të besuar se Depp është i pafajshëm, nuk është çudi që lëvizja #JusticeForJohnny po zë kaq shumë hapësirë në internet. Gjithçka ka të bëjë me ta: sa shumë na pëlqyen të akuzuarit në radhë të parë dhe sa nuk jemi të gatshëm të ndalojmë së konsumuari artin e tyre.

Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here