Rënia e vlerës neto të Elon Musk është humbja më e madhe e pasurisë në historinë moderne

Miliarderi i teknologjisë humbi më shumë se gjysmën e pasurisë së tij midis nëntorit 2021 dhe dhjetorit 2022, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, kryesisht për shkak të rënies së aksioneve të Tesla-s gjatë asaj kohe.

208 miliardë dollarët e fshirë nga pasuria neto e Musk janë afërsisht ekuivalente me prodhimin e brendshëm bruto (GDP) vjetore të Greqisë.

Shuma e humbur është gjithashtu më shumë se vlera totale neto e personit aktual më të pasur në botë, Bernard Arnault.

Pasi kryesoi listën e të pasurve për pjesën më të madhe të vitit, Musk humbi vendin e tij ndaj manjatit francez të biznesit në fillim të këtij muaji, megjithëse mbetet përpara miliarderëve të tjerë të teknologjisë amerikane që kanë dominuar listën vitet e fundit.

Pasuria neto e Musk arriti kulmin në 338 miliardë dollarë në nëntor 2021, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, që përkon me pasurinë e Teslës.

Prodhuesi i makinave elektrike ka humbur afërsisht 70% të vlerës së tij në vitin 2022 pas vonesave të prodhimit në Kinë, tërheqjes së automjeteve dhe shqetësimeve midis investitorëve se CEO i saj është shpërqendruar nga roli i tij i ri si kreu i Twitter.

Kapaciteti i tregut të Tesla-s është ulur me gati 900 miliardë dollarë që nga nëntori 2021, duke bërë që ajo të bjerë nga 10 kompanitë më të vlefshme.

Pavarësisht humbjeve, Tesla mbetet prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë për nga distanca, me humbjet e saj gjatë vitit të kaluar të barazvlefshme me kapitalin e kombinuar të tregut të të gjithë prodhuesve të tjerë të automjeteve.

Në një email të fundit drejtuar stafit të Tesla-s, Musk shkroi se ai besonte se Tesla do të bëhet “kompania më e vlefshme në Tokë” në planin afatgjatë.

Mos u shqetësoni shumë nga marrëzia e tregut të aksioneve,” shkroi ai, sipas Reuters. “Ndërsa ne demonstrojmë performancë të vazhdueshme të shkëlqyer, tregu do ta pranojë këtë.”

Musk rrallëherë flet për pasurinë e tij, megjithëse i shpjegoi ambiciet e tij për pasurinë e tij në një postim në Twitter në 2018.

Duhet të pyesni pse do të doja para”, shkroi ai. “Rreth gjysma e parave të mia synojnë të ndihmojnë problemet në Tokë dhe gjysma për të ndihmuar në krijimin e një qyteti të vetë-qëndrueshëm në Mars për të siguruar vazhdimin e jetës (ose të gjitha specieve) në rast se Toka goditet nga një meteor si dinosaurët ose ndodh Lufta e Tretë Botërore dhe ne shkatërrojmë veten.”

Miliarderë të tjerë amerikanë kanë parë rënie të konsiderueshme të pasurisë së tyre gjatë vitit të kaluar, me Nasdaq-in e teknologjisë së rëndë që ra me rreth një të tretën në vitin 2022.

Bill Gates i Microsoft, Jeff Bezos i Amazon, Larry Ellison i Oracle dhe Larry Page i Google kanë humbur më shumë se 180 miliardë dollarë së bashku që nga janari.

Burimi: The Independent
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here