Rusia dërgon 27 tonë ndihma në Rripin e Gazës

Një mision humanitar i udhëhequr nga Ministria ruse e Emergjencave është nisur për në Egjipt me një ngarkesë ndihme të destinuar për në Rripin e Gazës.

Ky mision, i drejtuar nga qeveria ruse me udhëzimet e presidentit të saj, përfshin një fluturim special Il-76 që niset nga fusha ajrore Ramenskoye e Rajonit të Moskës, në rrugë për në aeroportin El Arish në Egjipt.

Paketa e ndihmës përbëhet nga 27 tonë metrikë artikuj ushqimorë thelbësorë, duke përfshirë miell, sheqer, oriz dhe makarona. Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Egjiptit do të lehtësojë dërgimin e kësaj ndihme për njerëzit në Rripin e Gazës.

Sfondi për këtë përpjekje ndihme është rritja e fundit e tensioneve në Lindjen e Mesme midis Hamasit dhe Izraelit.

Si hakmarrje, Izraeli vendosi një bllokadë totale në Rripin e Gazës dhe filloi sulmet ajrore në rajon, si dhe në pjesë të Libanit dhe Sirisë. Konflikti ka çuar gjithashtu në përleshje në Bregun Perëndimor përgjatë lumit Jordan.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here