Rusia rifillon furnizimin me gaz natyror për Nord Stream në Evropë

Pavarësisht rifillimit të gazsjellësit, qeveritë evropiane po përgatiten për paqëndrueshmëri të përhershme në furnizimin rus me energji

Gazi natyror rus filloi të rrjedhë përsëri me një vëllim të reduktuar përmes një tubacioni kritik në Evropë të enjten, duke blerë kohë për qeveritë që të shkëputen nga eksportet e Kremlinit mes asaj që ata presin të jetë një furnizim gjithnjë e më i pasigurt me energji nga Moska që shkon në dimër.

Gazsjellësi Nord Stream që lidh Rusinë me Gjermaninë nën Detin Baltik rifilloi funksionimin pas mirëmbajtjes së tij vjetore, duke i dhënë fund spekulimeve 10-ditore të tensionuara nëse regjimi i Presidentit Vladimir Putin do të ndërpresë rrjedhën e gazit në Evropë si hakmarrje për sanksionet perëndimore pas pushtimin e tij në Ukrainë.

Të dhënat e rrjedhës së gazit treguan se tubacioni po funksiononte në nivelin e tij të mirëmbajtjes prej rreth 40% të kapacitetit total. Tubacioni ka funksionuar nën kapacitet që kur Rusia filloi të frenojë furnizimet në qershor, duke u thirrur në çështje teknike që lidhen me sanksionet perëndimore kundër Rusisë.

Annalena Baerbock, ministrja e jashtme e Gjermanisë, tha se zoti Putin po përdorte varësinë e Gjermanisë nga energjia ruse si një armë në luftën e tij hibride.

Kjo tregon se lufta nuk është bërë vetëm me armë kundër Ukrainës, por edhe në një mënyrë hibride, që do të thotë se varësia nga energjia përdoret si armë,” u tha gazetarëve të enjten zonja Baerbock.

Zoti Putin në fillim të kësaj jave tha se Rusia do të përmbushë detyrimet e saj kontraktuale për dërgesat e gazit në Evropë. Gazsjellësi Nord Stream është kanali kryesor i gazit rus në Evropë. Zoti Putin paralajmëroi gjithashtu se sanksionet perëndimore të miratuara për të ndëshkuar Rusinë në vazhdën e pushtimit mund të shkaktojnë ndërprerje të mëtejshme dhe vëllimet e gazsjellësit të kufizohen deri në 20%.

Zyrtarët dhe drejtuesit evropianë ishin shqetësuar se tubacioni mund të mos rifillonte fare, ose ta bënte këtë me vëllime edhe më të ulëta. Ndërsa gazi tani po rrjedh përsëri, sa do të dërgojë Rusia – dhe për sa kohë – do të vëzhgohet nga afër nga kryeqytetet evropiane, të cilët janë në mes të mbushjes së rezervuarëve për dimrin me kërkesë më të lartë vetëm disa muaj larg.

Një ndërprerje e menjëhershme do ta kishte shtyrë Gjermaninë, ekonominë më të madhe të Evropës dhe fuqinë industriale, dhe disa nga fqinjët e saj në një recesion të rëndë, sipas shumicës së ekonomistëve. Por edhe flukset e reduktuara dhe pasiguria në lidhje me furnizimet e ardhshme nënkuptojnë se qeveritë mund të jenë ende të detyruara të racionojnë energjinë dhe të subvencionojnë kostot në rritje për familjet, thonë ekspertët dhe zyrtarët.

Nord Stream kanalizon gazin e nxjerrë nga Siberia nga Gazprom PJSC e kontrolluar nga shteti.

Zoti Putin këtë javë fajësoi uljen e vëllimit të gazit për shkak të mungesës së një turbine që ishte mbajtur në Kanada pasi iu nënshtrua riparimeve për shkak të sanksioneve perëndimore, por tani është në rrugën e kthimit në Rusi.

Berlini dhe shumica e ekspertëve perëndimorë thanë se shkurtimi i furnizimeve ishte një përpjekje për t’i bërë presion Perëndimit për të lehtësuar sanksionet dhe për të rritur çmimet e gazit. Disa zyrtarë gjermanë dhe një menaxher i Gazprom në Evropë i thanë Wall Street Journal se Nord Stream kishte një sistem të përpunuar emergjence me të paktën një turbinë rezervë të disponueshme në çdo kohë.

Robert Habeck, ministri i ekonomisë dhe zëvendëskancelar i Gjermanisë, njoftoi të enjten një sërë masash të reja për të kursyer karburantin që ai tha se ishin pjesë e planeve të emergjencës për mundësinë e reduktimeve të mëtejshme të furnizimeve me gaz rus.

Rusia po përdor fuqinë që ne i kemi dhënë asaj me varësinë tonë energjetike për të shantazhuar Evropën dhe Gjermaninë… Çdo ditë që kalon, ajo po tregon veten si një furnizues gjithnjë e më i pasigurt,” tha zoti Habeck.

Berlini do të shtrëngojë rregullat për mbushjen e depozitave të gazit duke filluar nga shtatori, tha zoti Habeck, si dhe do t’i japë përparësi transportit të qymyrit dhe naftës së papërpunuar për përdorimin e rrjeteve hekurudhore, heqjen e ngrohjes për disa hapësira publike dhe ndalimin e ngrohjes me gaz për pishinat private.

Ne duhet të përgatitemi për dimrin e ardhshëm,” tha ai. “Qëllimi i Putinit është të krijojë pasiguri, të rrisë çmimet, të ndajë shoqërinë tonë dhe të dobësojë mbështetjen tonë për Ukrainën.”

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov hodhi poshtë akuza të tilla dhe fajësoi ndërprerjet e furnizimit me gaz për sanksionet perëndimore.

Këto kufizime që evropianët kanë vendosur janë shkaku i problemeve të tyre,” tha zoti Peskov të enjten.

Zyrtarët gjermanë thonë se presin që tubacioni të vazhdojë të funksionojë me kapacitetin e tij të reduktuar të mirëmbajtjes – një nivel që ata mendojnë se është vendosur qëllimisht për të parandaluar Gjermaninë dhe të tjerët të krijojnë rezerva të mjaftueshme gazi për dimër. Për arsye teknike që lidhen me nivelet e presionit në tubacion, Nord Stream nuk mund të transportojë vëllime nën 30% të kapacitetit të tij prej 55 miliardë metra kub në vit.

Një ministër i qeverisë gjermane tha se zoti Putin po shkaktonte qëllimisht ankth në tregjet globale të energjisë, por se ai nuk kishte gjasa të ndërpriste plotësisht furnizimet, sepse kjo do të hiqte levën e tij dhe do të rrezikonte një përgjigje më të ashpër nga Perëndimi.

Flukset e reduktuara dhe pasiguria tashmë po godasin ekonominë e Gjermanisë. Ndërmarrja më e madhe e gazit, Uniper SE, është në bisedime për paketën e shpëtimit me qeverinë gjermane. Kompania tha të hënën se kishte tërhequr një linjë kredie prej 2 miliardë eurosh, ekuivalente me 2.04 miliardë dollarë, me bankën shtetërore gjermane KfW. Një zëdhënës i Ministrisë Gjermane të Ekonomisë tha të hënën se qeveria po punonte me Uniper dhe kompaninë mëmë të saj finlandeze, Fortum Oyj, për të gjetur mënyra për të ndihmuar kompaninë.

Gjermania dhe vendet e tjera të Bashkimit Evropian, të cilat u zotuan t’i japin fund blerjeve të energjisë ruse deri në vitin 2024, tani po punojnë në dy plane bazë të emergjencës.

E para parashikon një status quo, me Nord Stream që operon në rreth 40% të kapacitetit të tij. Sipas këtij skenari, Gjermania, ku njësitë e depozitimit të gazit janë aktualisht plot 65%, do të duhet të reduktojë ndjeshëm konsumin në krahasim me vitin e kaluar për të shmangur një mungesë në dimër. Megjithatë, disa rajone pritet të preken më rëndë, duke shkaktuar ndoshta masa lokale si mbyllja e kufizuar e fabrikave dhe një ndërprerje e furnizimit për disa biznese.

Sipas këtij skenari, Gjermania nuk do të ishte në gjendje të mbushte plotësisht rezervat e saj përpara fundit të vitit, duke e lënë vendin të prekshëm ndaj shkurtimeve të reja të furnizimit dhe duke mbajtur çmimet e energjisë të larta.

Kjo mund të jetë politikisht shpërthyese për Berlinin, me rreth 66% të gjermanëve që aktualisht mendojnë se qeveria nuk po bën sa duhet për të trajtuar çmimet e larta të energjisë, ndërsa 53% besojnë se sanksionet po e dëmtojnë më shumë Gjermaninë sesa Rusinë, sipas një sondazhi të Forsa të publikuar të mërkurën.

Ne duhet të përgatitemi për një ekonomi lufte…dy dimrat e ardhshëm do të jenë të vështirë,” tha Günther Oettinger, një ish-zyrtar kryesor i energjisë së BE-së dhe politikan gjerman. “Vetë demokracia jonë është në rrezik të përçarjes nga pasojat e kostove të energjisë.”

Skenari i dytë, i parë në Berlin si më pak i mundshëm sipas zyrtarëve gjermanë, parashikon një fund të furnizimeve me gaz rus përpara fundit të vitit, duke shkaktuar një plan emergjence që do t’i lejonte kancelarit Olaf Scholz të merrte kontrollin e tregut të gazit dhe racionimin e konsumit.

Sipas legjislacionit që mbron familjet dhe infrastrukturën kritike, racionimi do të godiste kryesisht bizneset, duke çuar në një rënie të produktit të brendshëm bruto të Gjermanisë midis 5% dhe 6% në 2023, sipas vlerësimeve të Deutsche Bank.

Me shumë vende evropiane që varen nga gazi rus dhe furnizimet që kalojnë tranzit përmes Gjermanisë, furnizimet e parregullta ose në pakësim përmes Nord Stream do të ndiheshin në të gjithë kontinentin.

BE-ja lëshoi këtë javë udhëzime që rekomandojnë masa për të ulur konsumin e gazit me 15% midis gushtit 2022 dhe marsit 2023, duke përfshirë kufizimin e temperaturës në hapësirat e zyrave në 66 gradë Fahrenheit (19 gradë Celcius) këtë dimër.

Fqinjët e menjëhershëm të Gjermanisë po punojnë për planet e tyre të emergjencës.

Gjermania dhe Austria negociuan një marrëveshje për të ndarë kapacitetin e tyre të depozitimit të gazit dhe për të ndihmuar rajonet e njëri-tjetrit që janë në rrezik të mungesës së karburantit.

Diktatori rus Vladimir Putin po përdor energjinë si armë kundër nesh. Është e qartë se bashkëpunimi me Gjermaninë, përmes së cilës vjen pothuajse i gjithë gazi tek ne, do të jetë thelbësor për ne në këtë drejtim”, u tha gazetarëve në fillim të këtij muaji, ministri i Industrisë dhe Tregtisë i Republikës Çeke, Josef Sikela.

Evropa po rregullon gjithashtu infrastrukturën e saj të gazit, e cila deri më tani ka qenë kryesisht e orientuar për të marrë furnizim nga Rusia. Belgjika dhe Gjermania po punojnë për të zgjeruar kapacitetin e një tubacioni që lidh dy vendet, ndërsa Austria dhe Italia po kërkojnë të përmirësojnë infrastrukturën e tyre për të qenë në gjendje të kanalizojnë më shumë gaz norvegjez në depozitimin e tyre.

Holanda, dikur ndër prodhuesit më të mëdhenj të gazit në botë, po shqyrton zgjatjen e përkohshme të jetës së një fushe gazi të planifikuar për t’u mbyllur pasi puna e minierave atje shkaktoi tërmete të shumta.

Shumë qeveri po përpiqen të sigurojnë gaz nga furnizues të tjerë, nga Norvegjia në Algjeri, SHBA dhe Katar, i cili shpesh vjen në formën e gazit natyror të lëngshëm të transportuar me anije.

Gjermania po ndërton disa terminale LNG në bregdetin e saj për të marrë dërgesa nga vendet e largëta dhe ka marrë me qira pesë terminale lundrues që mund të përballojnë ato hyrje në afat të shkurtër. Rritja e blerjeve të LNG nga vendet e BE-së – vetëm Gjermania po investon mbi 15 miliardë euro – kanë shkaktuar një mungesë në tregun global, duke i lënë vendet si Pakistani të luftojnë për të marrë furnizim.

Berlini, ndërkohë, ka thënë se do të rishikojë vendimin e tij për mbylljen e tre termocentraleve të mbetura bërthamore. Ajo tashmë po planifikon të rrisë përdorimin e qymyrit për të prodhuar energji elektrike këtë dimër për të kursyer gazin për ngrohje.

Burimi: The Wall Street Journal
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here