Sfida “Janari i thatë”. Përfitimet zgjasin më shumë se një muaj, tregojnë studimet

Njerëzit që “hoqën dorë” nga alkooli për një muaj filluan të pinin më pak pjesën tjetër të vitit dhe treguan përmirësime të habitshme në shëndetin e tyre.

Çdo vit, dhjetëra mijëra njerëz e nisin vitin e ri duke marrë pjesë në një sfidë njëmujore të maturisë të njohur si “Janari i thatë“.

Ngjarja shihet gjerësisht si një provë e përkohshme e fuqisë së vullnetit – e ndjekur nga një kthim në zakonet e vjetra të pijes kur përfundon muaji. Por sipas hulumtimeve, shpesh nuk ndodh kështu.

Studimet tregojnë se njerëzit që marrin pjesë në janarin e thatë dhe sfidat e tjera të maturisë shpesh përjetojnë përfitime të qëndrueshme. Shpesh, ata pinë më pak në afat të gjatë dhe bëjnë ndryshime të tjera të qëndrueshme në zakonet e tyre të pirjes që çojnë në përmirësime të habitshme në shëndetin dhe mirëqenien e tyre.

Pra, pse janari i thatë duket se ka një efekt të qëndrueshëm? Një muaj maturie, megjithëse mund të tingëllojë i frikshëm, nuk është aq i gjatë sa të duket i pamundur. E megjithatë, mjafton që të ofrojë mundësi për të formuar zakone të reja – si refuzimi i alkoolit në mjediset sociale, gjë që në afat të gjatë mund të jetë fuqizuese. Dhe marrja e një pushimi nga alkooli mund të shkaktojë përfitime të menjëhershme shëndetësore, si humbja e peshës, gjumë më i mirë dhe një rritje e niveleve të humorit dhe energjisë, të cilat mund të përforcojnë zakonin e ri.

Përjetimi i këtyre përmirësimeve mund t’ju motivojë të vazhdoni të pini më pak në planin afatgjatë, tha Richard de Visser, një psikolog në Shkollën Mjekësore të Brighton dhe Sussex në Angli, i cili ka studiuar se çfarë ndodh me njerëzit që marrin pjesë në sfidën e “Janarit të thatë“.

Ai bëhet një mesazh përforcues në vend të një mesazhi ndëshkues,” tha ai. “Në vend që njerëzit e shëndetit publik të tundin gishtat dhe të thonë: “Mos pi, është e keqe për ty”, njerëzit e bëjnë këtë dhe thonë: “Nuk e kuptova sa mirë do të ndihesha.” Ata shpesh nuk e kuptojnë se sa mirë do të ndiheshin nga ndërprerja e pirjes, e cila i përmirëson gjumin, ose përqendrimin e tyre, apo edhe vetëm nivelet e tyre të energjisë në mëngjes.

Nga “i rrezikshëm” në “rrezik të ulët
Në një studim të botuar në BMJ Open, një ekip studiuesish në Londër dhe Shtetet e Bashkuara rekrutuan një grup prej 94 burrash dhe grash të shëndetshëm që ishin të gatshëm të hiqnin dorë nga alkooli për një muaj. Ata i krahasuan me një grup të ngjashëm kontrolli prej 47 personash që vazhduan të pinin. Të dy grupet përbëheshin nga njerëz që konsumonin mesatarisht pije deri në dehje, duke pirë mesatarisht rreth 2.5 pije në ditë.

Studiuesit zbuluan se njerëzit që hoqën dorë nga alkooli për një muaj kishin përmirësime të konsiderueshme në shëndetin e tyre metabolik, pavarësisht se kishin bërë pak ose aspak ndryshime në dietën e tyre, pirjen e duhanit ose nivelet e stërvitjes. Mesatarisht ata humbën rreth katër kilogramë e gjysmë, presioni i gjakut u ul dhe patën një reduktim “dramatik” të niveleve të tyre të rezistencës ndaj insulinës, një tregues për rrezikun e diabetit të tipit 2. Ata gjithashtu përjetuan reduktime të mprehta në faktorët e rritjes të lidhur me kancerin – një zbulim veçanërisht i rëndësishëm, vunë në dukje studiuesit, sepse edhe nivelet e ulëta të konsumit të alkoolit mund të rrisin rrezikun e shumë llojeve të kancerit. Asnjë nga këto përmirësime nuk u pa në grupin e kontrollit.

Studiuesit ndoqën pjesëmarrësit e studimit gjashtë deri në tetë muaj më vonë për të parë se si po ecnin. Grupi që abstenoi për një muaj kishte mbajtur një “reduktim të ndjeshëm” të konsumit të alkoolit, ndërsa grupi i kontrollit jo. Duke përdorur një mjet kontrolli që mund të identifikojë sjelljet problematike të pirjes, studiuesit përcaktuan se zakonet e pirjes së grupit të abstinencës kishin ndryshuar nga “të rrezikshme” në “me rrezik të ulët“, ndërsa zakonet e grupit të kontrollit mbetën pothuajse të njëjta.

Kursimi i parave dhe gjumë më i mirë
Në një seri të veçantë studimesh, de Visser dhe kolegët e tij ndoqën mijëra pjesëmarrës të “Janarit të Thatë” për të parë nëse sfida do të çonte në ndryshime afatgjata. Ata zbuluan se në përgjithësi, njerëzit që morën pjesë në Janarin e Thatë pinin ende shumë më pak në gushtin e ardhshëm.

Mesatarisht, numri i ditëve në të cilat ata pinin ra nga 4.3 ditë në javë përpara sfidës në 3.3 ditë në javë një gjysmë viti më vonë. Sasia që pinin në çdo rast binte dhe ata deheshin më rrallë.

Para “janarit të thatë“, ata deheshin mesatarisht 3.4 herë në muaj. Por deri në gushtin e ardhshëm kjo shifër kishte rënë në 2.1 herë në muaj.

Shumica e njerëzve që marrin pjesë në sfidat e maturisë kthehen sërish drejt pijeve më pas. Por shumë janë të befasuar nga përfitimet që përjetojnë gjatë muajit të tyre të abstinencës. De Visser dhe kolegët e tij zbuluan se shumica e pjesëmarrësve të “Janarit të Thatë” që ata studiuan raportuan se kishin kursyer para, kishin fjetur më mirë, kishin humbur peshë dhe kishin më shumë energji dhe një aftësi më të mirë për t’u përqendruar. Shumica gjithashtu raportuan se ndjenin një ndjenjë arritjeje dhe fituan më shumë kontroll mbi pirjen e tyre. Edhe njerëzit që nuk qëndruan pa alkool gjatë gjithë muajit janar raportuan këto përfitime.

Objektivi i Janarit të Thatë nuk është maturia afatgjatë – është kontrolli afatgjatë”, tha Richard Piper, CEO i Alcohol Change UK, një organizatë jofitimprurëse britanike që filloi sfidën njëmujore një dekadë më parë. “Ka të bëjë me të kuptuarit e nxitësve tuaj të nënndërgjegjjes, t’i kapërceni ato dhe të mësoni se sa mirë është të mos pini. Kjo ju jep fuqinë e zgjedhjes për pjesën tjetër të vitit.”

Provoni këto këshilla për t’ju ndihmuar të keni sukses
Jo të gjithë e zbutin marrëdhënien e tyre me alkoolin pasi provojnë një sfidë njëmujore të maturisë. Në studimet e tij, de Visser dhe kolegët e tij zbuluan se një pjesë e vogël e njerëzve që marrin pjesë në “Janarin e Thatë” – rreth 11% – përjetojnë një efekt rikuperues ku përfundojnë duke konsumuar më shumë alkool në muajt në vijim.

Këta priren të jenë veçanërisht pijanecët që janë të varur nga alkooli. Për këtë arsye, është e rëndësishme që njerëzit që marrin pjesë në këto sfida të kuptojnë se ato nuk janë një plumb argjendi për të gjithë ata që duan të ndalojnë së piri. Uebsajti i rimendimit të pijeve ka një listë të burimeve të dobishme. “Nëse keni një model problematik të pirjes, duhet të flisni me një profesionist të kujdesit shëndetësor dhe ta bëni atë me njëfarë mbështetjeje, në mënyrë që të mos keni një përvojë negative që e përkeqëson atë,” tha de Visser.

Vitin e kaluar, 130,000 njerëz në mbarë botën u regjistruan për të marrë pjesë në sfidën e “Janarit të Thatë“. Më poshtë janë disa këshilla që mund të rrisin shanset tuaja për sukses.

Bëjeni sfidën me një mik. Regjistrohuni për të në faqen e internetit të Alcohol Change UK dhe shkarkoni aplikacionin falas Try Dry në telefonin tuaj inteligjent. Në studimet e tij, de Visser dhe kolegët e tij zbuluan se njerëzit kishin më shumë gjasa të kishin sukses në sfidë nëse kishin mbështetje sociale ose nëse gjurmonin përparimin e tyre përmes aplikacionit. Ju gjithashtu mund të regjistroheni për të marrë emaile “stërvitore” nga Alcohol Change UK që do t’ju gëzojnë gjatë gjithë janarit. “Mbështetja sociale të ndihmon sepse të jep ndjenjën e përkatësisë ndaj një gjëje më të madhe,” tha ai. “Por ekziston edhe aspekti praktik i njerëzve që thonë: “Hej, provojeni këtë nëse dëshironi alkool. Ja çfarë bëra që funksionoi.

Gjeni një pije të re të preferuar. Ndërrimi i një pije alkoolike me një pije joalkoolike – si uji i gazuar me limon ose një lëng të gazuar boronicë – mund t’ju ndihmojë të eliminoni pijet e pakuptimta. “Shumë njerëz pinë sipas zakonit ose të paracaktuar thjesht sepse është ajo që ata janë mësuar të bëjnë,” tha Piper.

Menaxhoni nxitësit tuaj. Në vend që të takoni mikun tuaj në një bar pas punës, sugjeroni të shkoni për të parë një film, të bëni një shëtitje të gjatë ose të hani darkë në një restorant.
Monitoroni sa para kurseni. Aplikacioni Try Dry mund t’ju motivojë duke gjurmuar të gjitha paratë që nuk keni shpenzuar për pije.
Provoni sfidën e “janarit të thatë. Nëse nuk bëhet fjalë për të qenë plotësisht esëll për muajin janar, atëherë bëni diçka më të arritshme përmes Sunnyside, një program i ndërgjegjshëm për pije. Sunnyside ka një aplikacion që ju lejon të krijoni variantin tuaj të Dry January, ose ndryshe Dry(ish) January. Mund të vendosni synime si mos pirja e alkoolit gjatë ditëve të javës, ose përgjysmimi i konsumit javor të alkoolit dhe më pas të gjurmoni përparimin tuaj. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë gjatë gjithë vitit për të gjurmuar marrjen e alkoolit dhe për të krijuar zakone më të shëndetshme të pijes.
Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here