Shefi ekzekutiv i Apple, Tim Cook: “Nëse e doni atë që bëni, nuk do të punoni kurrë një ditë në jetën tuaj” është “mashtrim total”

Gjeni atë që doni. Bëni atë që ju pëlqen. Atëherë puna nuk do të jetë më punë.

Tingëllon shumë mirë për të qenë e vërtetë. Sepse është. Kështu thotë CEO i Apple, Tim Cook.”Ekziston një thënie që nëse bëni atë që doni, nuk do të punoni kurrë asnjë ditë në jetën tuaj,” tha Cook në fjalimin e tij në Universitetin Tulane në New Orleans, La., në Superdome Mercedes-Benz.

Në Apple, mësova se kjo është totalisht pa sens,” tha Cook.

Përkundrazi, kur të gjeni një punë për të cilën jeni të apasionuar, do të punoni shumë, por nuk do të keni problem ta bëni këtë, thotë Cook.

Ju do të punoni më shumë nga sa keni menduar ndonjëherë të jetë e mundur, por mjetet do të ndjehen të lehta në duart tuaja,” thotë Cook.Cook iu bashkua Apple me urdhër të sipërmarrësit ikonë Steve Jobs.

Ai u frymëzua të ishte pjesë e qëllimit më të madh që qëndron pas produkteve.

Në vitin 1998, Steve Jobs më bindi të lija Compaq për t’u bashkuar me një kompani që ishte në prag të falimentimit. Ata bënin kompjutera, por të paktën në atë moment, njerëzit nuk ishin të interesuar t’i blinin. Steve kishte një plan për të ndryshuar gjërat. Dhe unë doja të isha pjesë e saj”, tha Cook.

Unë nuk isha vetëm për iMac ose iPod ose gjithçka që erdhi më pas. Bëhej fjalë për vlerat që i dhanë jetë këtyre shpikjeve. Ideja se vendosja e mjeteve të fuqishme në duart e njerëzve të zakonshëm ndihmon në çlirimin e kreativitetit dhe e çon njerëzimin përpara”, thotë Cook.

Dhe megjithëse Cook mund ta pëlqejë punën që bën, ai gjithashtu punon shumë.

CEO i Apple zgjohet çdo ditë përpara orës 4 të mëngjesit, i tha ai Axios në nëntor.

Më pëlqen të marr orën e parë dhe të kaloj nëpër komentet e përdoruesve dhe gjëra të tilla si këto që fokusohen në njerëzit e jashtëm që janë kaq të rëndësishëm për ne”, tha Cook për Axios. “Dhe më pas shkoj në palestër dhe stërvitem për një orë sepse më mban larg stresit.”

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here