Shefi ekzekutiv i Moët Hennessy: Shampanja po mbaron

Mos u shqetësoni: Do të ketë shampanjë sërish vitin tjetër.

Po i kthehemi sërish viteve të zhurmshme ’20.

Në një intervistë me Bloomberg të hënën, CEO i Moët Hennessy, Philippe Schaus tha se kompanisë po i mbaronin disa shampanja të mira. Kjo është pjesërisht falë pakësimit të kufizimeve të Covid-19, me njerëzit që bërtasin për të dalë dhe për të kaluar një kohë të mirë – ose ndoshta ata po qëndrojnë brenda dhe po kalojnë mirë (shampanja mund të shijohet në çdo kohë, kudo).

Moët Hennessy – e cila zotëron marka të tilla si Dom Pérignon, Moët & Chandon dhe Veuve Clicquot – po përjeton një prirje më të gjerë në industrinë e shampanjës, me shishe të mira që po firojnë nga raftet. Ashtu si këtë vit, edhe 2021-shi pati shitje rekord. Sipas një raporti, eksportet vetëm në SHBA u rritën me 69% vitin e kaluar. Dhe në gjysmën e parë të këtij viti, shitjet e shampanjës tashmë ishin rritur pothuajse 14% krahasuar me një vit më parë.

Kërkesa për shampanjë i bën jehonë një dëshire më të madhe për mallra luksoze në të gjithë bordin. Pas një rënie të lehtë të shitjeve gjatë fillimit të pandemisë, kompanitë po raportojnë shifra mbresëlënëse pasi njerëzit shpenzojnë paratë që kanë kursyer gjatë muajve të izolimit. LVMH i tejkaloi pritjet e analistëve në katër nga pesë divizionet e saj kryesore në fitimet e saj më të fundit dhe Hermès pa një rritje prej 24% të të ardhurave, pavarësisht rritjes së çmimeve (dhe vazhdon ta bëjë këtë në vitin e ardhshëm).

Ky është sigurisht një lajm i mirë për industrinë e luksit, por nivelet aktuale të inflacionit lënë disa dyshime se si do të ecë biznesi në të ardhmen e afërt. Schaus vuri në dukje se kjo mund të jetë një problem për Moët Hennessy dhe ai tha se një rritje në kostot e lëndëve të para mund të bëjë që kompania të rrisë çmimet me shuma të larta njëshifrore ose të ulëta dyshifrore.

Megjithatë, ka arsye për të festuar. Schaus tha se në vitin 2023 do të bëhet furnizimi i ri me shampanjë. Dhe pavarësisht thatësirës dhe nxehtësisë intensive në Francë këtë vit, rajoni i Shampanjës pati një korrje të madhe (megjithëse është e paqartë se si kjo do të përkthehet në shijen e cilësisë së mirë të vitit 2022). Pra, bëhuni gati të hapni disa shishe të tjera – në natën e Vitit të Ri dhe më tej.

Burimi:Bloomberg
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here