Një anije lundrimi me 800 raste me Covid ankorohet në Sidnei

Një anije lundrimi me rreth 800 njerëz që kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin u ankorua në qendër të qytetit të Sidneit të shtunën, duke shkaktuar kujtime të një shpërthimi vdekjeprurës të lidhur me anijen në qytetin më të madh të Australisë në ditët e hershme, para vaksinimit gjatë pandemisë.

Princesha Majestic, e cila u kthye nga Zelanda e Re, mban më shumë se 4,000 njerëz, sipas Australian Broadcasting Corp (ABC). Princess Cruises, linja e lundrimit, tha në një deklaratë se të gjithë të ftuarit në bord bënë një test të shpejtë të antigjenit brenda 24 orëve nga zbarkimi dhe se pasagjerët që kishin rezultuar pozitivë do të dilnin veçmas dhe nuk do të merrnin transportin publik. Australia nuk kërkon më që njerëzit që kanë rezultuar pozitivë për virusin të izolohen, megjithëse autoritetet lokale kanë lëshuar udhëzime që pacientët me Covid në bord të anijeve duhet të izolohen për pesë ditë pas testimit pozitiv.

Ekipi ynë mjekësor në bord do të vazhdojë të mbështesë mysafirët derisa ata të zbarkojnë,” tha Princess Cruises në një deklaratë. Ajo nuk iu përgjigj pyetjes nëse klientët që kishin rezultuar pozitivë mund të izoloheshin në bord derisa të shëroheshin, megjithëse kompania tha se do t’i ndihmonte mysafirët të aksesonin akomodimin për izolim. Princess Majestic ishte planifikuar të lundronte së shpejti në Melburn, qyteti i dytë më i madh i Australisë.

Departamenti i shëndetësisë i Uellsit të Ri Jugor, shteti në të cilin ndodhet Sydney, tha në një deklaratë të veçantë se pacientët ishin izoluar në bord. Autoritetet shtetërore thanë se kishte një nivel rreziku për COVID-19 në bordin e Majestic Princess, duke treguar një “nivel të lartë transmetimi“.

Anijet e lundrimit kanë qenë një inkubator i fuqishëm për koronavirusin. Në Shtetet e Bashkuara, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve monitoruan anije të tilla për transmetim në det për rreth dy vjet; CDC gjithashtu paralajmëroi kundër udhëtimeve me lundrim mes rritjes së omicron gjatë sezonit të festave të vitit të kaluar. CDC ende rekomandon vaksinimin dhe kryerjen e një testi për koronavirus përpara se të hipni në një anije lundrimi.

Në fillim të vitit 2020, Carnival Corporation’s Ruby Princess lejoi mijëra pasagjerë të zbarkonin në Sidnei, duke e vendosur anijen e lundrimit në qendër të një prej shpërthimeve më të mëdha të Covid në Australi. Të paktën 28 njerëz vdiqën dhe 700 raste ishin të lidhura me anijen, sipas ABC. Një tjetër anije Carnival, Diamond Princess, regjistroi gjithashtu 12 vdekje të lidhura me Covid në fillim të atij viti, duke përfshirë shtetasin e parë australian që vdiq nga virusi.

Por vendi ka hequr që atëherë kufizimet e koronavirusit në udhëtimet ndërkombëtare: Dëshmia e vaksinimit ose një test negativ i koronavirusit nuk kërkohet më për hyrje, dhe mbajtja e maskave në fluturimet ndërkombëtare inkurajohet, por nuk është e detyrueshme, sipas Departamentit të Shëndetit dhe Kujdesit të të Moshuarve të Australisë.

Mungesa e kufizimeve është shumë larg nga mënyra se si Australia e trajtoi fillimisht pandeminë. Sidnej, kryeqyteti tregtar, miratoi një bllokim 106-ditor në vitin 2021, ndërsa Melburni duroi bllokimin më të gjatë të qëndrimit në shtëpi në botë. Australia gjithashtu mbylli kufijtë e saj për pothuajse të gjithë udhëtarët ndërkombëtarë për gati dy vjet, duke u rihapur në shkurt. Ajo deportoi asin e tenisit Novak Djokovic për shkak të pavaksinimit, duke e penguar atë të konkurronte në Australian Open të këtij viti. Vendi ka një nga nivelet më të ulëta të vdekjeve nga Covid në botën perëndimore.

Rihapja e Australisë erdhi pasi ajo arriti një nga normat më të larta të imunizimit në botë. Që nga 9 nëntori, gati 96% e banorëve më të vjetër se 16 vjeç kanë marrë dy doza të një vaksine kundër koronavirusit. Vendi me 25.7 milionë banorë raportoi një mesatare shtatëditore prej 12 vdekjesh të premten, ose rreth gjysma e asaj të një muaji më parë.

Por autoritetet e Uellsit të Ri Jugor thanë këtë javë se shteti kishte hyrë në një valë të re të pandemisë dhe disa ekspertë mjekësorë kanë frikë se sezoni i ardhshëm i festave do të shkaktojë një rritje të infeksioneve që mund të sfidojnë sistemin spitalor në një vend që pothuajse ka frenuar virusin.

Nëse spitalet kryesore publike në bregun lindor nuk janë të mbingarkuar me pacientë dhe nuk përballen me mungesa të stafit gjatë pushimeve të festave – unë do të dhuroj 1000 dollarë për bamirësi,” shkroi në Twitter mjeku Steve Robson, president i Shoqatës Mjekësore Australiane, në përgjigje të lajmeve të infeksioneve në bordin e Princess Majestic. (Shumica e popullsisë së Australisë jeton në bregun e saj lindor.)

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here