Shkencëtarët po zhvillojnë një mënyrë për t’i kthyer mbetjet ushqimore në ‘çimento të ngrënshme’

A keni dashur ndonjëherë të futeni në një shtëpi ushqimore si Hansel dhe Gretel?

Epo, ideja mund të mos jetë aq e largët sa mendoni!

Shkencëtarët në Japoni kanë zhvilluar një mënyrë për t’i kthyer mbetjet ushqimore në ‘çimento të ngrënshme‘ e cila mund të përdoret për të ndërtuar shtëpi në të ardhmen.

Ekspertët shpresojnë se kjo mund të ndihmojë në trajtimin e problemeve të mbetjeve ushqimore dhe ngrohjes globale.

Çfarë bënë shkencëtarët?

Studiuesit në Universitetin e Tokios kanë bërë me sukses një material ndërtimi të ngjashëm me betonin nga ushqimi i mbetur.

Është hera e parë që çimentoja është bërë tërësisht nga mbetjet ushqimore.

Ata zbuluan se një shumëllojshmëri ushqimesh mund të përdoreshin duke përfshirë lëkurën e bananes, lëvozhgën e qepës, lëkurën e portokallit, gjethet e çajit, llumin e kafesë, kungullin dhe algat e detit.

Shkencëtarët thanë dhe pluhurosën mbetjet e perimeve dhe më pas i shtypën me nxehtësi në një kallëp.

Megjithëse materialet që rezultuan ndryshonin në cilësi, ekipi tha se ishte i befasuar kur zbuloi se shumica kishin një forcë që ishte më e madhe se ajo e betonit.

Në fakt, lakra doli të ishte ndër perimet më të mira, duke prodhuar një material që ishte gati katër herë më i fortë se çimentoja!

Shkencëtarët thonë se meqenëse çimentoja e prodhuar nga ushqimi është e biodegradueshme, ajo mund të groposet kur nuk është më e nevojshme – ose edhe të hahet nëse bluhet dhe përzihet me ujë, pasi do të bëhet përsëri e ngrënshme.

Ekspertët shtuan se ajo mund të përdoret për të ndërtuar banesa pas fatkeqësive, të cilat nëse nevojiten, mund të përdoren për tu ushqyer, si dhe për të strehuar ata që kanë nevojë.

Burimi: BBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here