27.5 C
Tirana, AL
Tuesday, August 9, 2022
Kreu Etiketimet #shkence

Etiketim: #shkence

Shkencëtarët po zhvillojnë një mënyrë për t’i kthyer mbetjet ushqimore në...

A keni dashur ndonjëherë të futeni në një shtëpi ushqimore si Hansel dhe Gretel? Epo, ideja mund të mos jetë aq e largët sa mendoni! Shkencëtarët...

Shkencëtari i Harvardit sugjeron se universi ynë u krijua në një...

Është një teori bindëse dhe e frikshme Qytetërimet e avancuara Një shkencëtar i Harvardit ka një teori interesante se si u formua universi ynë: në një...

Pse disa duhanpirës për kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer?

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen përse disa duhanpirës për një kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer. Sipas gjetjeve të fundit të publikuara...

Ne jemi njerëzit e vetëm në univers

Të gjitha format e jetës, kudo në universin tonë, janë të lidhura kimikisht por krejtësisht unike. Le të fillojmë me një mohim. Ndërsa disa kolegë hamendësojnë...

Covid-19 dëmtoi trurin e njeriut? Shkencëtarët kanë një ide që nuk...

Shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë shkakun e efekteve neurologjike dhe nëse simptomat do të zgjasin gjatë. Dëmtimi njohës i shkaktuar nga Covid-19 i rëndë është...

Pse vrimat e zeza ngadalësojnë kohën ndërsa i afroheni?

Vrimat e zeza janë dukuri qiellore të çuditshme dhe magjepsëse që sfidojnë ligjet e fizikës. Nga gëlltitja e yjeve të tëra tek shtrembërimi i...

Shkencëtarët ndoshta kanë shëruar HIV-in tek një grua për herë të...

Një ekip hulumtues amerikan raportoi se mund të ketë shëruar HIV-in tek një grua për herë të parë. Duke u mbështetur në sukseset e...

Shkencëtarët e NASA ndërtojnë një serë në Antarktidë e cila premton...

Një skuadër shkencëtarësh që po kalojnë dimër të gjatë në një stacion të lëvizshëm në Antarktidë kanë korrur bimët e rritura në një serë...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!