Si të komunikoni më mirë me qenin tuaj

Ka përfitime të panumërta për të pasur një qen. Krijesat me gëzof ofrojnë dashuri të pakushtëzuar, besnikëri, mbështetje emocionale dhe një sasi të pakufizuar përqafimesh, veçanërisht kur ndiheni të mërzitur. Njerëzit mund t’ju lënë, por qentë do të qëndrojnë me ju për aq kohë sa të jetojnë. Në mbarë botën, ka më shumë se 450 milionë qen të përkëdhelur, gjë që tregon popullaritetin e tyre në familje.

Të kesh një qen kërkon shumë durim, kohë dhe shumë mirëkuptim nga ana e prindërve të kafshëve shtëpiake. Qentë nuk komunikojnë verbalisht dhe është e lehtë për të dyja palët të keqinterpretojnë njëri-tjetrin, gjë që mund të çojë në ndjenja të lënduara.

Për fat të mirë për ju, ka mënyra të ndryshme për të parandaluar që kjo të ndodhë. Këtu janë 41 këshilla që mund ta bëjnë shumë më të lehtë komunikimin dhe kuptimin e qenit tuaj.

# 1 Mos dhënia e biskotave në kohën e duhur
Dhënia e biskotave për kafshët shtëpiake nuk është aq e lehtë sa mendojnë shumica e njerëzve. Specialistët thonë se ato duhet të jepen kur qeni është i qetë dhe është e rëndësishme t’i jepni ato vetëm kur qeni është ulur ose shtrirë duke pritur me durim.

Një gjë që nuk duhet bërë është të jepni biskota gjatë vaktit, pasi ëmbëlsirat nuk duhet të zëvendësojnë kurrë vaktet e rregullta dhe ushqyese. Mësimi këtu është të mos i jepni shumë shpejt biskotat. Por mos e jepni as shumë vonë; prisni disa minuta pas vaktit të tyre për t’u dhënë atyre një ëmbëlsirë të shijshme.

# 2 Lënia e qenve tuaj për pak
Një nga gjërat më tronditëse për prindërit e kafshëve shtëpiake është të lënë qentë e tyre në shtëpi ndërsa ata shkojnë në shkollë, në punë ose me pushime. Është një e vërtetë e vështirë që duhet trajtuar sepse disa vende nuk i lejojnë qentë në ambientet e tyre.

Të qenit vetëm në shtëpi i bën miqtë tanë me gëzofë të ndihen të braktisur sepse nuk kuptojnë punën apo shkollën. Për ta, të qenit vetëm është braktisje, qoftë edhe për disa orë. Njerëzit duhet të kuptojnë se qentë nuk kanë asnjë ndjenjë të kohës dhe ata nuk e kanë idenë se kur njerëzit e tyre do të kthehen.

#3 Zhurma e ulët
Sado të adhurueshëm dhe besnikë që janë qentë, ata ndonjëherë mund të jenë posesiv, veçanërisht kur bëhet fjalë për njerëzit e tyre të preferuar. Ndryshe nga sa mendojnë shumica e njerëzve, qentë jo gjithmonë kafshojnë dikë menjëherë ose tregojnë dhëmbët e mprehtë sa herë që nuk janë të kënaqur.

Zhurma e ulët është diçka me të cilën duhet të njihet çdo pronar i kafshëve shtëpiake. Tingulli është një paralajmërim për t’u tërhequr dhe është një sinjal se qenit nuk i pëlqen të ndajë ushqimin ose lodrat e tij, ose njerëzit. Kur shihni një qen duke e bërë këtë, largohuni ngadalë.

#4 Kuptimi i angullimës
Qentë angullijnë për të shpallur praninë e tyre, për të tërhequr vëmendjen ose për të kontaktuar me qen të tjerë. Jo, angullima nuk ka të bëjë gjithmonë me tmerrin, krijesat jo të kësaj bote dhe parandjenjën e diçkaje të keqe. Kjo është e rezervuar për trillime.

Ndonjëherë, angullima do të thotë gjithashtu se ka diçka që e bezdis pa fund mikun tuaj me gëzof. Çfarë është ajo? Do t’ju duhet të ngriheni nga shtrati për të hetuar, por mos u habitni nëse është diçka pa kuptim, si aroma e frutave të agrumeve si portokalli dhe limoni.

#5 Fjetja në stomak
Qentë kanë pozicionet më të çuditshme të gjumit; disa janë të lezetshme, ndërsa të tjerat mund të jenë mjaft alarmante për ata që nuk janë të njohur me kuptimin e këtyre pozicioneve të gjumit. Poza e luanit dhe gjumi me bark janë pozicione që kanë disa ngjashmëri.

Shumica e qenve flenë me bark kur ndihen të nxehtë dhe duan të rregullojnë temperaturën duke u shtrirë në një sipërfaqe të ftohtë. Sidoqoftë, veterinerët thonë se ky nuk është pozicioni më ideal për të fjetur, sepse të vegjëlit mund të përfundojnë duke luftuar për të marrë sasinë e duhur të pushimit.

#6 Sasia e duhur e ushtrimeve
Ashtu si ne njerëzit, edhe qentë kanë nevojë për stërvitje, dhe ushtrimet e rekomanduara ditore për qentë janë nga 30 minuta në 2 orë. Disa qen mund të kenë nevojë për më shumë stërvitje se të tjerët. Por e vërteta është se askujt nuk i pëlqen të kufizohet në katër muret e shtëpisë – madje as qenve.

Ndonjëherë, nuk është sasia e ushtrimeve ajo që ka rëndësi, por cilësia. Një mënyrë e mirë për t’u siguruar që qeni juaj të argëtohet dhe të ketë një dalje për energjinë e tij dhe që ju të lidheni së bashku është të bëni një shëtitje, qoftë edhe për disa minuta.

#7 Gjumi anësor
Përveç pozicioneve të gjumit që kemi diskutuar më parë, duam të flasim edhe për qentë që flenë anash. A duhet të shqetësoheni nëse qenit tuaj i pëlqen të flejë në anën e tij? E vërteta është se nuk ka nevojë për t’u shqetësuar; çdo gjë është në rregull.

Qentë flenë në anën e tyre sepse ndihen të relaksuar dhe rehat, gjë që shpjegon pse ky pozicion është kaq i popullarizuar. Në këtë pozicion, ata ekspozojnë organet e tyre vitale dhe këmbët e tyre janë të zgjatura. Kjo do të thotë gjithashtu se ata ndihen të sigurt në mjedisin e tyre.

#8 Rregulla që mund të përkulen ose thyhen
Rregullat ekzistojnë për një arsye. Ato nuk duhet të përkulen për askënd, dhe nuk duhet të thyhen nga askush, dhe e njëjta gjë vlen edhe për qentë. Nëse nuk doni të ngatërroni qentë tuaj, duhet të jeni të vendosur në rregullat.

Ju nuk mund t’i lejoni ata të mos shkojnë në divan një ditë dhe pastaj thjesht t’i lini të kërcejnë në divan të nesërmen. Nëse e bëni këtë, nuk po vendosni kufij në mënyrë efektive. Përveçse i bën qentë të sillen keq, mospërputhja gjithashtu do t’i stresojë ata.

#9 Duhet ta dini që ata lehin
Pronarët duhet të jenë të vetëdijshëm se lehja nuk do të thotë gjithmonë se ka diçka që streson ose shqetëson qenin tuaj. Dëgjoni me vëmendje ltë lehurën, në mënyrë që të dini saktësisht se si të reagoni dhe nuk do t’i ngatërroni qentë tuaj gjatë procesit.

Një leh që fillon nga pak dhe ngrihet ngadalë do të thotë se ata duan të argëtohen dhe të luajnë me ju. Sa më i lartë të jetë lartësia e të lehurës, aq më të emocionuar janë ata për të luajtur me ju. Qeni juaj nuk kërcënohet nga asgjë, ndaj mos u shqetësoni.

#10 Kuptimi i syve të qenushit
Të gjithë kemi parë sytë e qenushave, qoftë personalisht apo në filma, dhe është një nga gjërat më të lezetshme të njohur për njerëzimin. Është e vështirë t’u rezistosh syve të qenushëve edhe kur njerëzit i kopjojnë, sepse lëvizja i bën sytë të duken më të mëdhenj dhe fytyrën paksa bebe.

Është e rëndësishme të kuptoni se çfarë kuptimi kanë sytë e qenushit, në mënyrë që të mos ngatërroheni dhe të mos ngatërroni qentë tuaj në këmbim. Kur qeni juaj ju tregon sytë e qenushit, kjo është mënyra e tij për t’ju treguar se sa shumë ju duan dhe ju besojnë.

#11 Ndjekja e bishtit
Qentë kanë lojëra të panumërta lozonjare dhe njëri prej tyre vrapon në rrathë të ngushtë për të ndjekur bishtin e tyre. Është qesharake, por çfarë do të thotë? Qentë më të rinj ndjekin bishtin e tyre sepse nuk e dinë se bishti u përket atyre, dhe kjo është paksa e lezetshme.

Megjithatë, nuk është për të qeshur nëse është një qen i moshuar që e bën këtë. Kjo do të thotë që qeni është i mërzitur dhe i lodhur për shkak se ka mbetur vetëm për periudha të gjata kohore. Sigurohuni që qeni juaj të ketë një “prizë” për të shkarkuar gjithë energjinë e tij të izoluar, të tilla si ushtrimet dhe shëtitjet në pyll.

#12 Mos e ndryshoni shpesh erën tuaj
Truri i qenve përdor shumicën e kohës së tyre për të kuptuar botën përreth tyre përmes aromave. Qentë kanë mbi 100 milionë receptorë sensorë, dhe njerëzit kanë vetëm 6, prandaj ndjenja e nuhatjes së qenit është shumë më e mirë se e njerëzve.

Kjo është edhe arsyeja pse prindërit e kafshëve shtëpiake nuk duhet të ndryshojnë shpesh erën e tyre, pasi kjo çon në shumë konfuzion për qenushët. Ata madje mund ta kenë të vështirë t’ju dallojnë nga i huaji në rrugë, kështu që përmbajuni parfumit tuaj të zakonshëm.

#13 Lejimi i qenit të kafshojë dorën tuaj
Qentë mund t’ju kapin dorën kur janë në humor lozonjar, dhe shumica e prindërve të kafshëve shtëpiake nuk kanë ndonjë problem që t’i lejojnë kafshët shtëpiake të kapin duart e tyre. Sidoqoftë, kjo mund të çojë në konfuzion tek qentë pasi ata nuk e dinë ndryshimin midis pickimit dhe kafshimit.

Atyre, përderisa një dorë u jepet lirisht, ata mund të bëjnë gjithçka me të, madje edhe ta kafshojnë. Kjo do të thotë që kur fëmijët përpiqen të përkëdhelin qenin tuaj, ai mund t’i kafshojë, dhe kjo është diçka që dëshironi të shmangni sa më shumë që të jetë e mundur.

#14 Të flesh krah për krah me qentë e tjerë
Në një pjesë tjetër të pozicioneve të veçanta të gjumit të qenve, ne jemi këtu për të eksploruar pozicionin e gjumit krah për krah. Kjo është e ngjashme me pozicionin e gjumit të përqafimit; I vetmi ndryshim është se qeni juaj fle krah për krah me një qen tjetër dhe jo me një njeri.

Në formën e tij më të thjeshtë, ky pozicion tregon se qeni e do dhe i beson qenit tjetër. Ata janë aq të rehatshëm me njëri-tjetrin sa nuk kanë asnjë problem që të afrohen shumë me njëri-tjetrin. Kjo është tepër e lezetshme, nuk mendoni dhe ju kështu?

#15 Mënyra e duhur për t’u marrë me situatat stresuese
Stresi prek jo vetëm njerëzit, por edhe kafshët shtëpiake. Disa shenja stresi te qentë janë rënkimi ose lehja, ritmi ose dridhja, gulçimi, derdhja dhe ndryshimet në qëndrimin e trupit. Disa situata që çojnë në stres te qentë janë fishekzjarrët dhe zhurma e madhe.

Është e domosdoshme që prindërit e kafshëve shtëpiake të dinë se si t’i trajtojnë qentë që janë të stresuar dhe një mënyrë është që të mos pëshpëritni kurrë fraza pozitive sepse kjo do t’i shtyjë ata të mendojnë se është gjë e mirë të frikësohen. Kjo madje mund të inkurajojë sjellje të tilla.

#16 Të qenit shumë i dobishëm për rehati
Të qenit shumë i dobishëm ose të vendosni dorën shumë përpara fytyrës së qenit tuaj mund të çojë në konfuzion dhe të krijojë më shumë probleme gjatë rrugës. Njerëzit zakonisht zgjasin duart që qentë të nuhasin. Megjithatë, ka raste kur qentë e interpretojnë këtë ndryshe.

Ata mund ta shohin këtë si një kërcënim ose diçka negative, dhe ju mund të përfundoni duke u kundërpërgjigjur. Mund të përfundoni së paku t’ju kafshohet dora, prandaj kini kujdes se ku i vendosni duart. Mos harroni se qentë janë pasardhës të ujqërve dhe megjithëse janë të zbutur, ata ende kanë prirjen për të kafshuar.

#17 Duke fjetur me këmbët e hapura
Qentë janë krijesat më të adhurueshme kur flenë, dhe disa nga pozicionet që ata marrin ndërsa shkojnë në tokën e ëndrrave janë qesharake, ndërsa të tjerat janë thjesht konfuze për njerëzit. Çfarë do të thotë gjithsesi pozicioni i gjumit me këmbë të hapura?

Kjo do të thotë vetëm se qeni juaj është rehat dhe u beson njerëzve përreth tij. Përndryshe, pse do të merrte një pozicion kaq të prekshëm ku mund të lëndohej lehtësisht?

#18 Të mos i lëmë gjërat të shkojnë
Kur bëheni prindër kafshësh shtëpiake, veçanërisht për një qen, duhet të kuptoni se është mirë të mërziteni për disa minuta, por gjithashtu duhet t’i lini gjërat të shkojnë. Ju nuk mund të qëndroni përgjithmonë në sjelljen e pakëndshme të qenit tuaj në të kaluarën.

Ndryshe nga njerëzit, qentë nuk mbajnë mëri, kështu që ju duhet të veproni njësoj ndaj qenit tuaj. Mbajtja pas inateve do ta ngatërrojë qenin tuaj, veçanërisht nëse ka kaluar pak kohë, sepse ai nuk do ta kuptojë se çfarë ju shqetëson.

#19 Kuptimi i veshëve lart të qenit tuaj
Sa herë që qenushja juaj është kurioze, do të vini re se veshët e saj shkojnë lart. Nëse diçka tërheq vëmendjen e tyre dhe zgjon kureshtjen e tyre, më së shpeshti do t’i shihni ata duke i kthyer veshët në drejtim të atij objekti specifik. Por, çfarë do të thotë nëse qeni juaj ka një bisht të relaksuar dhe gojë të hapur?

Një gojë e hapur është simboli i relaksimit, kështu që nuk duhet të shqetësoheni se qeni juaj është i kujdesshëm ose në gatishmëri të lartë. Nëse qeni juaj shfaq të tre gjërat që përmendëm, është i qetë dhe nuk ka asgjë shqetësuese.

#20 Zgjedhja e emrit të duhur
Zgjedhja e emrit të qenit tuaj është edhe art edhe shkencë. Ju nuk mund të zgjidhni emra të rastësishëm dhe duket se disa emra duhet të shmangen nëse nuk dëshironi që qeni juaj të ngatërrohet. Hiqni dorë nga emrat që tingëllojnë shumë si “No“, “Heel” ose “Sit“.

Këto fjalë janë konfuzë për qentë sepse mund të mendojnë se ju po u kërkoni të bëjnë diçka në vend që t’i thërrisni. Mos zgjidhni gjithashtu një emër me tingull të ndërlikuar. Basti juaj më e mirë është të zgjidhni një emër me dy rrokje që përfundojnë me një zanore.

#21 Ballafaqimi me qen të ndryshëm nga yti
Jo të gjithë qentë janë njësoj, dhe disa faktorë çojnë në këtë rezultat, duke përfshirë trajnimin dhe mjedisin. Ajo që funksionon për qenin tuaj mund të mos funksionojë për qentë e tjerë, kështu që jini të kujdesshëm kur bëhet fjalë për trajtimin e qenve të ndryshëm nga qentë tuaj.

Qeni i çuditshëm mund të stërvitet në mënyra të tjera në krahasim me qenin tuaj dhe gjestet e duarve që përdorni ndaj qenit tuaj mund të kenë një kuptim tjetër për qentë e tjerë, kështu që nuk mund të prisni të njëjtat rezultate dhe rezultate. Më e mira që mund të bëni është të jeni të kujdesshëm dhe të qëndroni larg.

#22 Gjuha e dhënies së dhuratave
Sado që ne do të donim që qentë të komunikonin me ne verbalisht, ata nuk kanë aftësinë për ta bërë këtë, dhe kjo i lë prindërit e përkëdhelur të hamendësojnë se çfarë duan të thonë qentë e tyre shumicën e kohës, dhe kjo është mjaft sfiduese.

Një nga mënyrat e shumta se si qentë tregojnë dashurinë e tyre është duke dhënë dhurata – por mos prisni dhurata të bukura dhe të shtrenjta. Qentë i marrin dhuratat e tyre nga oborri i shtëpisë shumicën e kohës, dhe ato mund të variojnë nga kafshët e vogla të ngordhura deri te mbeturinat e tjera.

#23 Shijimi i dashurisë
Njerëzit picërrojnë sytë kur ju bie dielli në sy ose kur ka diçka në sytë e tyre. Megjithatë, ky nuk është rasti për qentë. Kur vini re që qeni juaj po ju vështron dhe po picërron sytë, konsiderojeni veten me fat, sepse sapo keni marrë pamjen e dashurisë.

Sado e çuditshme të duket, kjo është një nga mënyrat e shumta që ata i komunikojnë ndjenjat e tyre prindërve të tyre të përkëdhelur. Për sa kohë që shikimi i syve bëhet me një qëndrim të relaksuar, ju jeni në anën e sigurt. Nëse qeni juaj nuk i prek sytë, nuk është gjë tjetër veçse një shenjë dashurie.

#24 Pozicioni i gjumit të dhelprës
Një pozicion tjetër i zakonshëm i gjumit që qentë e duan shumë është ‘dhelpra‘. Ky është një pozicion i mbështjellë ku putrat e qenve vendosen poshtë tyre. Bishti i tyre është gjithashtu rreth vetes duke krijuar një formë të veçantë topi. Por çfarë do të thotë ky pozicion gjumi?

Kjo do të thotë që qeni juaj po përpiqet të ruajë nxehtësinë e trupit dhe të mbrojë gjymtyrët dhe organet e tij ndërsa po shkon drejt tokës së ëndrrave. Kjo gjithashtu do të thotë që ju duhet t’i merrni qenit tuaj një batanije, pasi mund të jetë shumë ftohtë për të. Ose ndoshta mund ta ndizni ngrohësin.

#25 Akti i hungërimës
Hungërima është kur një qen ngre buzën për të treguar dhëmbët e tij të zhveshur pak para aktit të kafshimit ose ulëritës. Pronarët e qenve duhet të kuptojnë se hungërima është një shenjë agresioni dhe jo e lojës. Nuk është një sinjal për ju që të shkoni të përkëdhelni ose të luani me qenin.

Nëse një qen po hungërin, shmangeni atë dhe mos iu afroni nëse nuk dëshironi që disa nga gishtat tuaj të humbasin. Qentë që hungërijnë nuk janë në humor të mirë apo të lumtur. Luajtja ose tallja është gjëja e fundit në mendjen e tyre, kështu që thjesht lërini pak hapësirë.

#26 Para se të përqafoni qenin tuaj
A duhet t’i përqafoni qentë tuaj? A i pëlqejnë edhe ata përqafimet si njerëzit? Duhet të zhgënjejmë prindërit e kafshëve shtëpiake në të gjithë botën, por duket se qentë nuk janë adhurues të përqafimeve. Kur përpiqeni t’i përqafoni, ata nuk e kuptojnë se po përpiqeni t’u tregoni se i doni.

Disa qen mund të ndihen të bllokuar, dhe kjo është e frikshme. Përpara se të përqafoni qenin tuaj, sigurohuni që të kuptoni se si ndihen. Shumica e qenve thjesht pranojnë ose tolerojnë përqafime, por për shkak se ata nuk përqafojnë njëri-tjetrin, ata nuk e njohin sjelljen si dashuri ose pozitive.

#27 Gjërat që duhen marrë parasysh përpara se të tregoni me gisht
Tregimi me gisht është diçka me të cilën pronarët e qenve duhet të jenë të kujdesshëm. Mos e përdorni në kontekste të shumta, përndryshe qeni juaj do të ngatërrohet. Nëse po tregoni për të theksuar ‘jo‘ ose për t’i ndaluar ata të bëjnë diçka, mos e përdorni për të vënë në dukje diçka pozitive.

Kjo do të ngatërrojë qenin tuaj dhe madje do të lëndojë ndjenjat e tij gjatë procesit. Duhet të jeni të qartë dhe me qëllime të mira. Prindërit e kafshëve shtëpiake duhet të kenë parasysh se vënia në pah e një gabimi nuk është një strategji e mirë dhe duhet të jeni tepër të kujdesshëm me të.

#28 Tug-of-war nuk është e gjitha argëtim dhe lojëra
Loja e tërheqjes me litar promovon kontrollin e impulsit dhe besimin tek qentë. Mund të promovojë gjithashtu lidhjen midis qenve dhe prindërve të tyre të përkëdhelur. Megjithatë, një lojë e thjeshtë dhe e pafajshme tërheqjeje mund të përfundojë me pasoja të rënda, por shumica e njerëzve as që e marrin parasysh këtë.

Truku këtu është të shpërbleni qenin tuaj kur tërheq gjërat e duhura, si lodrat dhe litarin, por jo kur tërheqin rroba, si kravata, çorape dhe këmisha. Ju mund të përfundoni duke riparuar të gjithë garderobën tuaj nëse ai nuk përdor objektet e duhura kur luan.

#29 Bindja duhet të ketë shpërblimet e saj
Një rregull themelor që pronarët e qenve duhet të kenë parasysh është të shpërblejnë bindjen e qenushave. Nëse qeni juaj nuk merr asgjë në këmbim të bindjes së tij, ai do të fillojë të pyesë nëse ka kuptim të ndjekë fare urdhrat tuaj.

Përforcimi pozitiv mund të përfshijë kënaqësi, përkëdhelje, një lodër ose lavdërim. Shumica e qenve priren të favorizojnë ushqimet, veçanërisht gjatë stërvitjes, por ju lejohet të eksperimentoni dhe të shihni se cili funksionon më mirë, pasi jo të gjithë qentë janë të njëjtë. Vetëm mos harroni t’i shpërbleni ata!

#30 Të mos i lini të jenë
Qentë janë qen dhe pavarësisht se sa do të donim që ata të ishin të rregullt, ata thjesht nuk mund ta bëjnë këtë. Nuk është në natyrën e tyre dhe kjo është diçka që prindërit e kafshëve shtëpiake duhet ta kuptojnë. Nëse qentë tuaj përfundojnë duke tërhequr diçka nga jashtë në ambientet e brendshme të shtëpisë, mos u zemëroni.

Po, pastrimi i shtëpisë kërkon kohën dhe mundin tuaj të çmuar, por kjo vjen me angazhimin për të pasur një qen të adhurueshëm në jetën tuaj. Nëse nuk jeni gati për një përgjegjësi të tillë, atëherë një qen nuk është për ju.

#31 Qentë në gatishmëri
Qentë në gatishmëri priren të kenë një qëndrim të tensionuar ose përpara trupit. Përveç kësaj, ata kanë tendencë të kenë sy të gjerë, veshë përpara dhe gojë të mbyllur dhe të tensionuar gjithashtu. Ju do të shihni bishtin e tyre duke qëndruar lart, dhe disa mund edhe ta tundin.

Qentë priren të jenë në gatishmëri kur diçka tërheq vëmendjen e tyre dhe ata duan të mësojnë më shumë rreth saj. Veshët e tyre janë përpara sepse përpiqen të dëgjojnë tinguj specifikë, por për sa kohë që ata janë gjithmonë duke ecur përreth dhe ndihen të shqetësuar, ju nuk keni asgjë për t’u shqetësuar.

#32 Poza e Supermenit
A keni parë një qen duke fjetur me këmbët e shtrira para kokës dhe duke shkelmuar prapa prapanicës dhe barkun e tij të shtypur në dysheme? Kjo është “poza e Supermenit“. Ky pozicion është i zakonshëm në mesin e qenve lozonjarë dhe energjikë.

Kur qeni juaj merr këtë pozë kur dremit, kjo do të thotë se është i lodhur, por ende i gatshëm dhe gati për të luajtur kur i jepet mundësia. Kjo pozë i lejon qentë të flenë shpejt, por gjithsesi të jenë gati në një moment. Këta qen thjesht nuk duan të humbasin asgjë.

#33 Komunikimi përmes nuhatjes së prapanicës
Sado e rëndë të tingëllojë dhe të duket, nuhatja e të pasmeve është e nevojshme për qentë, sepse është një mënyrë për ta për të komunikuar. Një ndryshim në erë, sado i vogël, mund të tregojë se ku shkoi qeni, çfarë hëngri dhe çfarë ka bërë.

Përveçse është një mjet komunikimi, nuhatja e të pasmeve është qetësuese edhe për qentë. I qetëson ato dhe ul nivelin e stresit. Është e barabartë me shtrëngimin e duarve me njerëzit dhe i ndihmon qentë të vendosin nëse qentë e tjerë janë në linjë me ta apo jo.

#34 Dhënia e dashurisë
Edhe pse ata mund të mos jenë qenie emocionale, siç janë fëmijët e vegjël, ende nuk është mirë të duash një qen më shumë se tjetrin. Ndryshe nga sa besojnë shumica e njerëzve, qentë mund të tregojnë nëse ju pëlqejnë më shumë qentë e tjerë dhe ata mund të bien në depresion.

Nëse keni më shumë se një qen, duhet t’i trajtoni të gjithë në mënyrë të barabartë. Nëse duhet t’i jepni një kënaqësi një qeni, duhet t’i jepni kënaqësi edhe të gjithë të tjerëve. Asnjë qen nuk duhet të ndihet i lënë pas dore ose më pak i dashuruar. Vetëm imagjinoni se si duhet të ndihet!

#35 Trajnoni qenin tuaj siç duhet
Pyesni çdo trajner qensh dhe ata do t’ju thonë se puna e trajnimit të qenve nuk është një shëtitje në park. Keni nevojë për durim, përpjekje, energji dhe kohë të pafundme. Nuk është çudi që prindërit e kafshëve shtëpiake paguajnë kaq shumë para për t’i trajnuar siç duhet qentë e tyre.

Nëse qentë mund të flisnin, trajnimi do të ishte më i lehtë, por mjerisht, ata nuk munden. Pronarët e qenve duhet të kenë parasysh se të njëjtat fjalë kyçe duhet të përdoren gjatë stërvitjes në mënyrë që të mos ngatërrojnë miqtë tanë gëzofë.

#36 Duhet ta dini kur qeni juaj është i rraskapitur
Sado që ne i mendojmë qentë si topa energjie të pafundme dhe të pakufishme, ata ende lodhen. Si pronar qeni, është e rëndësishme të dini kur qeni juaj ka nevojë për pushim dhe kur qeni juaj ka nevojë për pushim. Ka shenja për t’u kujdesur.

Disa nga shenjat e rraskapitjes janë hapja e pandërprerë e gojës, humbja e vetëkontrollit, mungesa e interesit, eksitimi i tepërt dhe më e dukshme: të qendruarit me shpinë. Jepini qenit tuaj pak pushim nëse e bën këtë dhe do të jetë shumë më i lumtur më pas.

#37 Qentë kërkojnë miratim
Nëse nuk e dini ende, na lejoni t’ju tregojmë: qentë kërkojnë vëmendje dhe miratim nga prindërit e tyre të përkëdhelur, të cilët ata i shohin si alfa të tyre. Nuk ka asgjë veçanërisht të keqe për të kërkuar miratimin herë pas here; ajo për të cilën duhet të shqetësoheni është kur nuk është më brenda kufijve të arsyeshëm.

Nëse qeni juaj është trajnuar siç duhet, ai duhet të jetë i bindur dhe duhet të vini re nëse qeni juaj po kërkon miratimin tuaj pasi t’i bindet një urdhri të dhënë. Kur e bën këtë, ju duhet ta shpërbleni qenin tuaj për një punë të bërë mirë.

#38 Gjuha e nxjerrë jashtë
A është gjuha e qenit tuaj të varur? Duhet të nxitoni te veterineri apo të bëni diçka? Nuk ka nevojë të shqetësoheni sepse kjo thjesht do të thotë që qeni juaj është i qetë dhe i rehatshëm. Për sa kohë që gjuha e qenit tuaj nuk ulet nga njëra anë, qeni juaj duhet të jetë në rregull.

Gjëra të tjera për t’u kujdesur që kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor janë trauma në nofullën ose humbja e dhëmbëve të poshtëm të qenit. Gjithashtu, kini parasysh se disa qen, si p.sh. pekinezët, kanë gjuhë që janë kryesisht shumë të mëdha për gojën e tyre, kështu që një gjuhë e nxjerrë jashtë është krejtësisht normale për ta.

#39 Hilet e të ngrënit

Jo, qentë nuk dinë automatikisht se si ta hanë ushqimin e tyre dhe shumica e tyre nuk fillojnë të hanë sapo të vendosni tasat e tyre poshtë. Disa qen janë marramendës dhe do të kalojnë pak kohë duke nuhatur ushqimin, ndërsa të tjerët do të rrëzojnë atë që kanë para tyre dhe do të kërkojnë përreth për burime të tjera ushqimi.

Ky i fundit është një zakon që nuk duhet të inkurajohet. Ju dëshironi që qeni juaj të hajë vetëm nga tasi i tij dhe të mos shkojë përreth duke nuhatur dhe duke kërkuar ushqim. Megjithatë, kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, kështu që ju duhet shumë vendosmëri. Dhe mos u dorëzo kur qeni juaj fillon të sillet bukur!

#40 Të detyrosh miqtë e qenve
Edhe pse shumica e qenve duan të jenë miq me qentë e tjerë, disa as nuk duan të shqetësohen, dhe kjo është shumë mirë. Ajo që nuk është e mirë është të detyrosh miqësi me qentë e tjerë. Në vend që ta detyroni qenin tuaj, ajo që duhet të bëni është të ndërtoni besimin e tij.

Qentë me ankth social kanë më shumë gjasa të fshihen pas pronarëve të tyre dhe ata bëhen aq nervozë në situata sociale saqë mund të urinojnë rastësisht. Qëndroni të qetë kur prezantoni qenin tuaj me një qen tjetër dhe mos e detyroni kurrë kontaktin. Gjithashtu, mos harroni të shpërbleni sjelljen e qetë.

#41 E ëmbël por e turpshme
Ne kemi përmendur tashmë se qeni juaj mund të flejë herë pas here në pozicionin e gjumit të dhelprës nëse ai/ajo është i ftohtë. Megjithatë, a e dinit gjithashtu se nëse ky është pozicioni i tij i preferuar, mund të nënkuptojë se ka një personalitet të ëmbël, por të turpshëm? Pikërisht atëherë kur menduat se nuk mund të ishte më e lezetshme!

Sipas ekspertëve, qentë që shpesh flenë kështu shpesh janë të turpshëm me njerëz të rinj. Thënë kështu, atyre u pëlqen të struken me pronarët e tyre, pavarësisht nga kjo sjellje e ngurtë dhe në dukje e pakëndshme. Pra, nëse vini re se shoku juaj i vogël preferon të flejë kështu, nuk është se po mbyllen në vetvete. Është krejt e kundërta!

#42 Ulur në prehër
Nëse jeni vajzë, ndoshta ju pëlqen të uleni në prehrin e burrit tuaj. Ka vetëm diçka në të që të bën të ndihesh më afër tyre. Rezulton se kjo ndjenjë ndahet në të gjithë universin e qenit. Edhe pse jo të gjithë qentë e bëjnë këtë, shumë prej tyre duan ta bëjnë atë.

Kur qeni juaj ulet në prehrin tuaj, kjo mund të nënkuptojë se ai ose ajo dëshiron vëmendjen tuaj ose thjesht dëshiron të ndihet më afër jush. Ata shpesh i shohin pronarët e tyre si pjesë e paketës së tyre, kështu që afrohen për të kërkuar ngrohtësi dhe shoqëri. Për më tepër, mund të ndodhë që ata ndihen të pasigurt dhe kanë nevojë për siguri.

Burimi: racooned.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here