“Sistemi është i vjetër”: Ekzekutivët mbrojnë industrinë ndërsa linjat ajrore anulojnë shumë fluturime

Pasagjerët po planifikojnë udhëtime të shumta ajrore, por me shumë pengesa përpara.
Veçanërisht në Amerikën e Veriut dhe Evropë, udhëtarët kanë përshkruar kaos në aeroporte, me shumë fluturime të anuluara ose vonuara, bagazhe të humbura dhe kohë pritje për të hipur në aeroplan që i kalon katër orë. Ky është pjesërisht rezultat i mungesës së fuqisë punëtore nga pandemia, pasi pushimet nga puna kanë ushtruar presion mbi aeroportet dhe linjat ajrore që përballen me një rritje të pasagjerëve të verës të etur për të udhëtuar.

CEO i Qantas, Alan Joyce, duke folur me Dan Murphy të CNBC për rimëkëmbjen e sektorit, tha se pas gati dy vjetësh aktiviteti të reduktuar në mënyrë dramatike, do të duhet pak kohë që sistemi të funksionojë përsëri pa probleme.

“E gjithë industria kudo po e përjeton këtë dhe ne po shohim një pjesë të saj në Australi,” tha Joyce në Takimin e Përgjithshëm Vjetor të 78-të të Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA) në Doha, Katar, të dielën.

Nuk është aq keq sa po shihni në Evropë ose në tregun e Amerikës së Veriut“, tha CEO. “Ne pamë gjatë Pashkëve radhë të gjata në aeroporte; që ju nuk i keni parë në Londër, Mançester dhe Dublin dhe vende të tjera nëpër Evropë.”

Dhe unë mendoj se kërkon pak kohë. Sistemi është i ndryshkur, gjithçka u mbyll për dy vjet”, shtoi ai. “Do të duhet pak kohë që ai sistem të rimëkëmbet sërish. Është një biznes i madh i komplikuar, ka shumë pjesë lëvizëse të përfshira në të.”

Drejtori i Përgjithshëm i IATA-s, Willie Walsh, në një intervistë të veçantë nga Doha, tha se kaosi dhe vonesat në aeroport janë “të izoluara” dhe jo çdo aeroport po përjeton probleme.

Po ne duam të bëjmë më mirë dhe po do të bëjmë më mirë. Por unë do t’i nxisja me forcë konsumatorët që shikojnë mundësinë për të fluturuar të reflektojnë mbi faktin se kjo nuk po ndodh kudo, “tha Walsh. “Dhe në shumicën dërrmuese të rasteve fluturimet po funksionojnë sipas orarit, pa ndërprerje, pa asnjë problem në aeroport, dhe mendoj se ju mund të prisni të shijoni përsëri përvojën e fluturimit.”

Këto komente erdhën pasi mijëra fluturime të tjera u anuluan në SHBA gjatë fundjavës dhe të premten e mëparshme, e cila deri më tani ishte dita më e ngarkuar e udhëtimit ajror për këtë vit, sipas Administratës së Sigurisë së Transportit. Deri të premten pasdite, linjat ajrore kishin anuluar më shumë se 1,000 fluturime, raportoi Associated Press.

Të shtunën, rreth 6,300 fluturime në, nga dhe brenda SHBA u vonuan dhe më shumë se 800 u anuluan, raportoi NBC News, duke cituar faqen e gjurmimit të fluturimeve FlightAware.

“Kërkesa është masive”
Prapëseprapë, për Qantas, kompaninë kryesore të Australisë, rikthimi i brendshëm duket se po vë në punë të gjithë cilindrat.

Është vërtet mirë – në Australi, në tregun e brendshëm, ne po shohim rritje masive të kërkesës, me kërkesë për kohën e lirë mbi 120%, tregu i korporatave dhe tregjet e SME-ve janë kthyer në 90% të niveleve para Covid, dhe kështu kemi kapacitet pothuajse të plotë të rivendosur në tregun vendas,” tha Joyce.
Rimëkëmbja e fluturimeve ndërkombëtare është “pak më e ngadaltë“, tha ai, në rreth 50% të niveleve para Covid. Por ai pret që deri në Krishtlindje, biznesi ndërkombëtar do të jetë në 85% të niveleve para Covid dhe se deri në “mars të vitit të ardhshëm do të arrijmë në 100%”.

Burimi: CNBC

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here