“Situata është serioze”: Gjermania planifikon të ndezë impiantet e qymyrit ndërsa Rusia frenon furnizimet me gaz

Gjermania ka thënë se përkeqësimi i situatës së tregut të gazit do të thotë se ekonomia më e madhe e Evropës duhet të kufizojë përdorimin e gazit natyror për prodhimin e energjisë elektrike dhe të djegë më shumë qymyr për një “periudhë kalimtare“.

Ministri i Ekonomisë Robert Habeck paralajmëroi të dielën se situata do të jetë “vërtet e ngushtë në dimër” pa masa paraprake për të parandaluar mungesën e furnizimit.

Si rezultat, Gjermania do të kërkojë të kompensojë një reduktim në furnizimet me gaz rus duke rritur djegien e qymyrit – karburanti fosil më intensiv i karbonit për sa i përket emetimeve dhe për këtë arsye objektivi më i rëndësishëm për zëvendësim në tranzicionin drejt alternativave të rinovueshme.

Kjo është e hidhur, por është pothuajse e nevojshme në këtë situatë të reduktohet konsumi i gazit. Ne duhet dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ruajtur sa më shumë gaz të jetë e mundur në verë dhe në vjeshtë”, tha Habeck i Partisë së Gjelbër në një deklaratë, sipas një përkthimi.

Depozitat e gazit duhet të jenë plot në dimër. Kjo ka prioritetin kryesor”, shtoi ai.

Kjo vjen menjëherë pas një paralajmërimi ogurzi nga gjigandi energjetik i mbështetur nga shteti rus, Gazprom, i cili përkeqësoi frikën për një ndërprerje të plotë të furnizimit të Bashkimin Evropian.

Gazprom tha javën e kaluar se kishte kufizuar më tej furnizimet përmes gazsjellësit Nord Stream 1 që shkon nga Rusia në Gjermani nën Detin Baltik.

Gazprom përmendi një problem teknik për ndërprerjen e furnizimit, duke thënë se çështja buronte nga kthimi i vonuar i pajisjeve të servisuara nga Siemens Energy e Gjermanisë në Kanada.

Habeck e ka hedhur poshtë këtë pretendim, duke thënë se masa ishte e motivuar politikisht dhe e krijuar për të trazuar rajonin dhe për të rritur çmimet e gazit.

Nuk dihet ende se kur ose nëse rrjedhat e gazit Nord Stream 1 do të kthehen në nivele normale.

“Produkti ynë, rregullat tona”
Në komentet e zjarrta që mund të kenë dërguar kambana alarmi në të gjithë kryeqytetet evropiane, CEO i Gazprom Alexei Miller tha të enjten se Rusia do të luajë sipas rregullave të veta pasi firma përgjysmoi furnizimet në Gjermani.

Produkti ynë, rregullat tona. Ne nuk luajmë sipas rregullave që nuk kemi krijuar”, tha Miller gjatë një sesioni paneli në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut, sipas The Moscow Times.

Italia, Austria dhe Sllovakia kanë raportuar gjithashtu reduktime të furnizimit nga Rusia.

Politikëbërësit në Evropë aktualisht po përpiqen të mbushin depozitat nëntokësore me furnizime me gaz natyror për t’u siguruar familjeve karburant të mjaftueshëm për të mbajtur dritat ndezur dhe shtëpi të ngrohta përpara se të kthehet i ftohti.

BE-ja, e cila merr afërsisht 40% të gazit të saj nëpërmjet tubacionit rus, po përpiqet të zvogëlojë me shpejtësi varësinë e saj nga hidrokarburet ruse në përgjigje të sulmit disamujor të Kremlinit në Ukrainë.

Situata e tensionuar dhe çmimet e larta janë pasojë e drejtpërdrejtë e luftës së agresionit të Putinit kundër Ukrainës. Nuk ka asnjë gabim. Për më tepër, është padyshim strategjia e Putinit për të na trazuar, për të rritur çmimet dhe për të na ndarë. Ne nuk do ta lejojmë këtë. Ne mbrohemi me vendosmëri, saktësi dhe mendim”, tha Habeck.

Objektet e magazinimit të Gjermanisë janë aktualisht me kapacitet rreth 56%, mbi nivelet e magazinimit në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, tha Habeck.

Sasi që mungojnë ende mund të zëvendësohen dhe rezervuarët e depozitimit të gazit janë ende duke u mbushur, ndonëse me çmime të larta. Siguria e furnizimit aktualisht është e garantuar, por situata është serioze”, shtoi ai.

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here