Skandali Balenciaga, çfarë ndodhi me markën e njohur?

Në nëntor, Balenciaga hoqi fushatën e saj reklamuese të festave që shfaqte fëmijë që mbanin arushë pelushi me kostume dhe aksesorë BDSM, të cilët ishin gjithashtu në pasarelë në shfaqjen e Balenciaga-s në Javën e Modës në Paris. Reagimi ndaj imazheve ka qenë i shpejtë, me hashtag #cancelBalenciaga në trend në Twitter dhe TikTok dhe shumë që akuzojnë markën dhe drejtorin e saj krijues, Demna, pedofilinë dhe shfrytëzimin e fëmijëve. Në një reklamë të veçantë që u publikua më 21 nëntor duke promovuar koleksionin pranverë/verë 2023 të Balenciaga-s, një çantë nga bashkëpunimi i shtëpisë së modës me Adidas u fotografua mbi kopjet e asaj që duket të jetë dokumente nga çështja e Gjykatës së Lartë, Shtetet e Bashkuara kundër Williams, një vendim që mbështeti Aktin PROTECT, i cili rriti mbrojtjen federale kundër pornografisë së fëmijëve. Të dyja fushatat u bënë shpejt një pikë diskutimi konservatore dhe ndezën teori konspirative.

Që atëherë, teoricienët e konspiracionit të krahut të djathtë janë kapur dhe kanë qarkulluar foto të marra jashtë kontekstit nga llogaria në Instagram e stilistes Lotta Volkova që portretizojnë skena dhune dhe imazhe satanike. Sipas një përfaqësuesi, Volkova nuk ka punuar me Balenciaga që nga viti 2017.

Si u përgjigj Balenciaga?
Më 22 nëntor, shtëpia e modës lëshoi dy deklarata përmes Instagram Stories duke kërkuar falje për arinjtë prej pelushi, të cilët thanë se “nuk duhej të ishin paraqitur me fëmijë në këtë fushatë“, si dhe “dokumentet shqetësuese” në fushatën e veçantë pranverë/verë. “Ne e marrim këtë çështje shumë seriozisht dhe po marrim masa ligjore kundër palëve përgjegjëse për krijimin e setit dhe përfshirjen e artikujve të pamiratuar për fotosesionin tonë të fushatës së pranverës ’23. Ne dënojmë ashpër abuzimin e fëmijëve në çdo formë. Ne mbrojmë sigurinë dhe mirëqenien e fëmijëve.”

Ndërkohë, Gabriele Galimberti, fotografi që qëndron pas fushatës së festave, lëshoi një deklaratë duke u distancuar nga imazhet. “Nuk jam në gjendje të komentoj zgjedhjet e Balenciaga-s, por duhet të theksoj se nuk kisha të drejtë në asnjë mënyrë të zgjidhja produktet, as modelet, as kombinimin e tyre”, ka shkruar ai. “Si fotograf, më kërkuan vetëm dhe vetëm të ndriçoja skenën e dhënë dhe të bëja fotot sipas stilit tim të firmës.

Më 2 dhjetor, Demna kërkoi falje në Instagramin e tij, duke marrë përgjegjësinë për reklamat me arushat pelushi: “Aq sa do të doja ndonjëherë të provokoja një mendim përmes punës sime, nuk do ta kisha kurrë ndërmend ta bëja këtë me një temë kaq të tmerrshme si abuzim ndaj fëmijëve që unë e dënoj. Pikë.” Do të ndërmerren hapa të garantuar nga projektuesi për të “shmangur gabime të ngjashme në të ardhmen” dhe për të mbrojtur mirëqenien e fëmijëve. Demna duket se nuk iu drejtua fushatës me dokumentet gjyqësore në deklaratën e tij.

Në të njëjtën ditë, Cédric Charbit, president dhe CEO i Balenciaga, kërkoi falje për fushatat në një postim në Instagramin e shtëpisë. Charbit përshkroi metoda të reja të brendshme, si punësimi i një agjencie të jashtme për të “vlerësuar dhe përcaktuar” përmbajtjen e Balenciaga, duke vënë në dukje se “procesi aktual për vërtetimin e përmbajtjes ka dështuar“. Kompania ka krijuar gjithashtu një fond për të “ndihmuar për të bërë një ndryshim në mbrojtjen e fëmijëve“.

Po të famshmit, si Kim Kardashian, të cilët kanë punuar me markën?
Më 27 nëntor, Kim Kardashian – një mbështetëse e zëshme e markës e cila më parë luajti në fushatën e saj për të dhe së fundmi përfshiu një foto nga drejtori kreativ i Balenciaga, Demna, në shfaqjen e saj Hulu, The Kardashians – lëshoi një deklaratë në Instagram dhe Twitter. “Kam qenë e heshtur ditët e fundit, jo sepse nuk kam qenë e neveritur dhe e indinjuar nga fushatat e fundit të Balenciaga-s”, ka shkruar ajo. Deklarata e saj vazhdoi duke thënë se ajo aktualisht është duke rivlerësuar marrëdhënien e saj të ardhshme me markën, “duke e bazuar atë në gatishmërinë e tyre për të pranuar përgjegjësinë për diçka që nuk duhet të kishte ndodhur kurrë, si fillim“.

Julia Fox, e cila nuk ka punuar me markën, bëri serinë e saj të deklaratave në TikTok. “Unë kam zero marrëdhënie me markën. Nuk kam qenë asnjëherë në një nga shfaqjet e tyre, ata nuk më kanë ftuar”, tha Fox. “Pavarësisht, mendoj se është e tmerrshme dhe kur po lexoja dhe shikoja të gjitha videot, fjalë për fjalë u ndjeva e sëmurë në stomak.” Ajo vazhdoi duke thënë se ky nuk ishte një problem i Hollivudit apo industrisë së modës, por një çështje me “burrat”.

Si arriti Balenciaga këtu?
Balenciaga është e njohur për fushatat dhe shfaqjet e saj jokonvencionale, të tilla si prezantimet në pistë, në të cilat modelet kalojnë nëpër baltë dhe kushte si stuhi me veshje të shtrenjta të nivelit të lartë. Në rishikimin e saj të shfaqjes së pranverës 2023 të markës, kritikja jonë e modës Cathy Horyn shkroi: “Kohët e fundit, zgjedhjet e Demna-s kanë qenë ndonjëherë moralisht të dyshimta“. Balenciaga është bërë sinonim i subversivitetit dhe megjithëse babai i një prej modeleve të fëmijëve të paraqitur në fushatë i tha Daily Mail se besonte se fushata ishte “jashtë çdo proporcioni“, kjo fushatë më e fundit kaloi kufirin për shumë konsumatorë nga provokime të dëmshme.

Çfarë është kjo në lidhje me një padi?
Më 25 nëntor, Balenciaga ngriti një padi prej 25 milionë dollarësh, të cilën e ka tërhequr që atëherë, kundër North Six, Inc. dhe skenografit Nicholas Des Jardins mbi imazhin e diskutueshëm të fushatës me dokumentet e gjykatës (i cili ishte i ndarë nga imazhet me arushat pelushi). Padia pretendonte se të pandehurit përfshinin dokumentet e Williams “pa dijeninë ose autorizimin e Balenciaga-s” dhe vazhdoi duke thënë se, si rezultat i “sjelljes së keqe të të pandehurit, anëtarët e publikut, duke përfshirë median e lajmeve, e kanë lidhur në mënyrë të rreme dhe të tmerrshme Balenciaga me subjektin neveritës dhe thellësisht shqetësues të vendimit të gjykatës.”

Disa e kritikuan padinë si një përpjekje nga Balenciaga për të liruar veten nga fajësia. Sipas agjentit të Des Jardins, Gabriela Moussaieff, klienti i saj “po përdorej si një kokë turku” nga shtëpia e modës. “Të gjithë nga Balenciaga ishin në xhirim dhe ishin të pranishëm në çdo foto dhe punuan në modifikimin e çdo imazhi në postproduksion,” tha Moussaieff në një deklaratë për Washington Post, duke vënë në dukje se dokumentet në foto “u morën nga një kompani prodhimi që ishin pjesë me qira të përdorura për sesionet fotografike.”

Cili ka qenë reagimi që nga fushata?
Më 28 nëntor, Business of Fashion anuloi ofertën e saj për çmimin Global Voices 2022 për Demna, duke vënë në dukje se ajo mban “sigurinë e fëmijëve në konsideratën më të lartë“. Në një deklaratë të postuar në Instagram më vonë atë ditë, marka tha: “Çantat tona prej pelushi të ariut dhe koleksioni Gift nuk duhet të ishin paraqitur me fëmijë. Kjo ishte një zgjedhje e gabuar nga Balenciaga, e kombinuar me dështimin tonë në vlerësimin dhe vërtetimin e imazheve. Përgjegjësia për këtë i takon vetëm Balenciaga-s.” (Që nga 28 nëntori, arinjtë nuk shfaqen më për shitje në faqen e internetit të kompanisë.)

Në të njëjtën ditë, një artist rrugësh në Londër duket se ka prishur vitrinën e dyqanit kryesor të Balenciaga-s, duke vendosur “pedofilinë” në një nga dritaret, sipas Newsweek. Pati gjithashtu raportime për prishjen e një dyqani pranë Beverly Hills në Rodeo Drive.

E bëra për shkak të fotosesioneve të neveritshme që bëri Balenciaga”, tha artisti për median.

Burimi: The Cut
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here