Sot në histori: Lindi poeti anglez Lord Bajron

22 Janar 1788

Poeti romantik George Gordon, Lord Bajron, ka lindur si sot, në Aberdeen të Skocisë. Pavarësisht nga pasuria dhe titulli i tij e mëvonshme, Bajroni u rrit në varfëri. Në moshën 10-vjeçare, ai trashëgoi titullin e xhaxhait të tij të madh dhe u bë Lord Bajron. Ai ndoqi Harrow, pastaj Trinity College, Kembrixh, ku kishte borxhe të mëdha dhe pati marrëdhënie pasionante me gra dhe burra. Vëllimi i tij i parë i botuar me poezi, Hours of Idleness (1807), u kritikua ashpër, veçanërisht në Skoci, dhe vepra e tij e dytë e botuar, English Bards and Scotch Reviewers (1809), sulmoi themelimin letrar anglez.

Pasi mori diplomën e tij master në 1809, ai udhëtoi në Portugali, Spanjë dhe Lindjen e Afërt për dy vjet, si dhe kaloi nëpër Shqipëri. Përvojat e tij frymëzuan veprën e tij poetike, Pelegrinazhi i Childe Harold-it (1812), i cili i solli atij vlerësim pothuajse të menjëhershëm në Angli. Siç tha ai në atë kohë, “u zgjua një mëngjes dhe e gjeti veten të famshëm”.

Poezia, sjelljet, moda dhe shijet e tij u imituan gjerësisht. Në 1815, ai u martua me Anne Isabella Milbanke dhe çifti pati një vajzë, August Ada, vitin e ardhshëm. Ada u dëshmua se ishte një mrekulli matematikore dhe nga disa konsiderohet si programuesja e parë kompjuterike, falë punës së saj në makinën kompjuterike të Charles Babbage.

Martesa u konsmua shpejt dhe çifti u nda ligjërisht. Në këtë kohë, kishte shpërthyer skandali mbi inçestin e dyshuar të Bajronit me gjysmë motrën e tij, Augusta Leigh, dhe ai u përjashtua nga shoqëria dhe u detyrua të largohej nga Anglia në 1816. Ai u vendos në Gjenevë, pranë Percy Bysshe Shelley dhe gruas së tij, Mary Wollstonecraft Sheli. Atje, ai u përfshi ngushtë me gjysmëmotrën e Marisë, Claire Clairmont, e cila lindi vajzën e tij Allegra në janar 1817.

Bajroni u zhvendos në Venecia atë vit dhe hyri në një periudhë shthurjeje të egër. Në 1819, ai u përfshi në një lidhje me konteshën Teresa Guiccioli, gruaja e re e një konti të moshuar, dhe të dy mbetën të lidhur për shumë vite. Bajroni, gjithmonë një mbështetës i zjarrtë i kauzave liberale dhe pavarësisë kombëtare, mbështeti luftën greke për pavarësi. Ai iu bashkua kauzës në Greqi, duke trajnuar trupa në qytetin e Missolonghi, ku vdiq menjëherë pas ditëlindjes së tij të 36-të.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here