Studimi: Ja qyteti më i bukur në botë

Nëse po mendoni se cilin qytet të vizitoni, mundtw keni një ide me të qartë pas studimit të kryer nga Telegraph Travel, ne mund të zbulojmë qytetin më të mirë në Tokë.

Pyetja se “cili është qyteti më i mirë në Tokë” është ajo që ndan ekspertët e Telegraph Travel, të cilët kanë vizituar kolektivisht çdo cep të planetit, por nuk arrijnë dot në një konsensus për këtë çështje. Kështu që vendosëm t’i shkojmë në fund pyetjes, një herë e përgjithmonë, nëpërmjet një studimi gjithëpërfshirës kërkimor.

Hapi i parë i studimit tonë ishte të vendosnim se cilët nga 50 qytetet do të ishin në garë për vendin e parë. Lista përfundimtare ishte një kombinim i zgjedhjeve të lexuesve dhe qyteteve të zgjedhura nga paneli ynë i shkrimtarëve të udhëtimeve. Nga Athina në Auckland, Toronto në Tel Aviv, ne besojmë se top 50 mbulojnë më të mirët e më të mirave.

Me listën tonë të ngushtë në vend, ne më pas grumbulluam të dhëna për një sërë kategorish të ndryshme (shiko metodologjinë, më poshtë) të cilat shpërblejnë qytetet për prakticitetin, aftësinë kulturore dhe historinë e tyre, por edhe për hapësirën e frymëmarrjes, luksin dhe sigurinë.

Pas përmbledhjes së të dhënave, u shfaq një qytet i cili është, me një farë diferencë, më i miri në botë. Nga 810 pikë të mundshme, qyteti i parë shënoi 588, 32 pikë mbi vendin e dytë dhe 274 pikë mbi qytetin me renditjen më të ulët. Dhe ne u kënaqëm që ky qytet me diell buzë detit, plot mrekulli arkitekturore dhe restorante të shkëlqyera, doli në krye. Nuk ka asnjë vend tjetër si ai.

10. Firence 
Mund të ecësh, është estetikisht sublime dhe e mbushur me art të shkëlqyer nga të mëdhenjtë, Firence meriton mirë vendin e saj në dhjetëshen e parë. Është krijuar në mënyrë perfekte për ndërruesit e qytetit, me një densitet të lartë hotelesh me pesë yje dhe një sërë restorantesh cilësore për të zgjedhur. Firence gjithashtu ka rezultate të larta në kategoritë më praktike, me aeroportin e saj vetëm 5 milje nga qendra e qytetit, një skemë për ndarjen e biçikletave dhe një sistem tramvaji që e ngjit qytetin në renditje. Dhe, sigurisht, pikë bonus për lumin e përsosur Arno, i cili gjarpëron në mënyrë elegante nëpër qytet.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 31/50
Kulturë dhe Histori: 36/50
Aktivitetet në natyrë: 18/50
Transport dhe mbërritja atje: 39/50

9. Vankuver

Vankuveri shpesh kryeson listat që festojnë qytetet më të jetueshme në Tokë, por studimi ynë dëshmon se ai është gjithashtu një nga qytetet më të mira për turistët. Qyteti kanadez i bregdetit perëndimor ofron një frymë të freskët për vizitorët. Ai renditet si një qytet ‘me emetim të ulët’, duke fituar shumë pikë dhe ka nëntë plazhe plus parkun e gjerë ujor Stanley. Vendi ku Vankuveri bie në studimin tonë është mungesa e ndonjë vendi të trashëgimisë së Unesco-s dhe mungesa relative e trashëgimisë arkitekturore (ndërtesa e tij më e vjetër, Muzeu i Dyqanit të Old Hastings Mill, u themelua në 1865). Por në të gjitha fushat e tjera, qyteti mikpritës shënoi rezultate shumë të mira.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 15/50
Kulturë dhe Histori: 15/50
Aktivitetet në natyrë: 36/50
Transport dhe mbërritja atje: 35/50
8. Londra
“Kur një njeri është i lodhur nga Londra, ai është i lodhur nga jeta,” thotë një thënie e Dr. Samuel Johnson. Kjo sigurisht përputhet me rezultatet e studimit tonë. Londra ofron superlativat, me një bollëk galerish dhe muzeumesh me famë botërore, rrjetin origjinal të transportit nëntokësor që tërheq vizitorët nëpër qytet dhe pamja nga Shard që ofron panorama të pashembullta. Kryeqyteti renditet lartë për trashëgiminë, me Kullën e Londrës, Pallatin e Westminsterit, Kew Gardens dhe Maritime Greenwich secila të njohura nga Unesco.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 41/50
Kulturë dhe Histori: 34/50
Aktivitetet në natyrë: 27/50
Transport dhe mbërritja atje: 36/50
7. Dubai
Mund të ngrejë vetulla për paraqitjen mbi vende si, për shembull, Parisi, Melburni dhe Tokio, të cilët nuk ishin në krye të dhjetëshes së parë, por Dubai është një shembull i një qyteti modern që jep superlativat. Qyteti renditet lart për kuvertën e tij të vëzhgimit që “shpon” retë në Burj Khalifa, bollëkun e diellit, kilometra të tërë me plazh dhe një sasi të madhe hotelesh me pesë yje. Dubai gjithashtu ka rezultate të mira për aksesin e tij: 89% e hoteleve kanë akses me aftësi të kufizuara. Nëse jeni pas muzeumeve, kulturës dhe hijeshisë së botës së vjetër, kërkoni diku tjetër. Për një spërkatje ekstravagante, ndoshta nuk ka askund më të mirë.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 34/50
Kulturë dhe Histori: 14/50
Aktivitetet në natyrë: 36/50
Transport dhe mbërritja atje: 39/50
6. Los Anxhelos
Përpara se të përmbysim shifrat, prisnim të shihnim qytetin e Nju Jorkut ose ndoshta San Franciskon në dhjetëshen e parë, por ishte metropoli i Kalifornisë jugore ai që doli në krye në Amerikën e Veriut. Qyteti i Los Anxhelosit shënon rezultate të larta për rrezet e diellit (3,254 orë në vit), restorantet e tij të bollshme (me 98 yje Michelin) dhe për Griffith Park – një nga parqet urbane më të mëdha në Shtetet e Bashkuara me pamje të pamposhtur të qytetit. LA madje ka një sit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Hollyhock House, një ndërtesë e Hollivudit Lindor e projektuar nga arkitekti Frank Lloyd Wright.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 36/50
Kulturë dhe Histori: 16/50
Aktivitetet në natyrë: 47/50
Transport dhe mbërritja atje: 29/50
5. Venecia
Venecia zë vendin e pestë për densitetin e saj jashtëzakonisht të lartë të muzeve dhe galerive të klasit botëror, të vendosura në një qendër qyteti me ujë të listuar nga Unesco, ndryshe nga çdo gjë tjetër në Tokë. Qyteti dallohet për mungesën e hapësirës së gjelbër, diçka që kundërshtohet nga kanalet e tij të bollshme dhe plazhi Lido aty pranë. Dhe, ndonëse shpesh kritikohet për ofertat e ushqimit të kurtheve turistike, ka gjashtë restorante me yje Michelin të fshehura në rrugicat gjarpëruese të qytetit.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 31/50
Kulturë dhe Histori: 37/50
Aktivitetet në natyrë: 21/50
Transport dhe mbërritja atje: 36/50
4. Lisbona
Kryeqyteti i Portugalisë ka lulëzuar në popullaritet gjatë dekadës së fundit dhe është e lehtë të kuptohet pse. Qyteti u rendit në tre vendet e para në studimin tonë për përfshirjen e tij LGBT+, dhe gjithashtu u rendit si destinacioni i dytë evropian më me diell në listën tonë, pas Seviljes. Lisbona ka 2,806 orë në vit, më shumë se dyfishi i Krakovit. Dhe ndërsa 13 restorantet me yje Michelin të Lisbonës mund të mos konkurrojnë me numrat e Tokios (203) ose Parisit (108), në krahasim me popullsinë e tij të vogël urbane kjo do të thotë se ka një restorant të klasit botëror për çdo 38,000 njerëz.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 41/50
Kulturë dhe Histori: 26/50
Aktivitetet në natyrë: 28/50
Transport dhe mbërritja atje: 36/50
3. Kejp Taun
Qyteti më jugor i Afrikës së Jugut shpesh renditet si i preferuari i lexuesve të Telegrafit dhe padyshim që keni shije të shkëlqyer. Topografia dhe gjeografia e qytetit, vetëm, e bëjnë Cape Town të dallohet mbi të tjerët. Plazhi i tij gjithëpërfshirës, orët e bollshme me diell dhe mali i lartë Table e ngritën qytetin në tabelë, ky i fundit ofron pamjen më të lartë dhe hapësirën më të madhe të gjelbër (22,100 hektarë) nga çdo qytet në listë. Pa rekordin e tij të dobët të sigurisë (nuk ka asnjë qytet në listën tonë me një shkallë më të lartë të vrasjeve), Cape Town do të kishte rrëmbyer vendin e parë.
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 29/50
Kulturë dhe Histori: 14/50
Aktivitetet në natyrë: 49/50
Transport dhe mbërritja atje: 27/50
2. Sidnej
Krahasuar me Athinën, Romën dhe në të vërtetë Londrën, Sidnej është një i ri i afërm në listë. Por me rininë vjen një qytet funksional dhe pa stres. Ai ka densitetin më të ulët urban nga çdo qytet në listën tonë, shumë hapësirë të gjelbër (përfshirë parkun e gjerë Centennial), një renditje me emetim të ulët dhe dhjetëra hotele me pesë yje për të qetësuar kokën. Dhe një vijë bregdetare hyjnore, e përhapur, gjithashtu. Melburni u rendit në top 20, por u lavdërua nga Sydney për sasinë e tij pak më të lartë të muzeve, distancën e aeroportit nga qendra dhe moshën e ndërtesës më të vjetër (Elizabeth Farm, që mendohet të jetë ndërtesa më e vjetër e qytetit daton në 1793 , kundrejt Katedrales së Vjetër të St James të Melburnit 1839).
Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 24/50
Kulturë dhe Histori: 14/50
Aktivitetet në natyrë: 37/50
Transport dhe mbërritja atje: 31/50
1. Barcelona
Mund të flasim me orë të tëra për mrekullitë e Barcelonës, por shifrat flasin vetë. Një sërë vendesh të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s (Spitali de Sant Pau dhe veprat e Antoni Gaudi, një koleksion që përfshin tetë vende), 19 restorante me yje Michelin, një aeroport vetëm 7.1 milje nga qendra e qytetit, një lagje hebreje që daton që nga shekulli i dymbëdhjetë, 39 hotele me pesë yje, një kuvertë vëzhgimi në 288 metra (Torre de Collserola), më shumë se 100 muze dhe 2591 orë diell.
Hidhni një skenë gjithëpërfshirëse LGBT, kredencialet me emetim të ulët dhe një plazh gjithëpërfshirës dhe Barcelona vulos pozicionin e saj si më e mira nga më të mirat. Zonat e vetme ku Barcelona është shënuar poshtë janë në renditjen e saj të hapësirës së gjelbër (parku i saj më i madh publik, Ciutadella, është vetëm 17 hektarë), dhe dendësia e saj e lartë e popullsisë prej rreth 16,000 njerëz për kilometër katror kryesohet vetëm nga Parisi dhe Mumbai në studimin tonë. Në të gjitha kategoritë e tjera, Barcelona shënoi në top 20 dhe u kualifikua për çdo pikë ‘bonus’ në dispozicion. Një e vërtetë e mrekullueshme, dhe e përshtatshme vetëm dy orë nga Londra me aeroplan.

Dy qytetet e tjera spanjolle në listën tonë të ngushtë, Sevilja dhe Madridi, të dy performuan mirë, duke u renditur respektivisht në vendin e 13-të dhe të 16-të. Por sot, Barcelona është El Campeón, dhe meriton.

Vlerësimet:
Dreka dhe Hotelet: 36/50
Kulturë dhe Histori: 31/50
Aktivitetet në natyrë: 35/50
Transport dhe mbërritja atje: 43/50
Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here