Thirrja e Zelensky-t për vullnetarë për të mbrojtur Ukrainën u mor parasysh nga mijëra persona nga jashtë

Ambasadat e vendit kanë qenë të mbingarkuara nga njerëz që regjistroheshin për t’u bashkuar në luftën kundër Rusisë.

Slavko, një 55-vjeçar ukrainas, pronar i një biznesi ndërtimi në Toronto, kishte planifikuar të kthehej në shtëpi për të dalë në pension pas 30 vitesh jetese në Kanada. Në vend të kësaj, ai po kthehet në shtëpi për të luftuar.

Ai është një nga mijëra njerëz nga diaspora ukrainase dhe origjina të tjera nga e gjithë Evropa, SHBA dhe Kanada, të cilët i janë përgjigjur thirrjes së Presidentit Volodymyr Zelensky për vullnetarë që t’i bashkohen ushtrisë së tij për t’i rezistuar forcave pushtuese të Rusisë.

“Kjo është tani për mua mundësia më e mirë. . . Do të turpërohem nëse nuk kthehem për të ndihmuar”, tha Slavko në telefon nga Toronto, nga ku po skedulonte një fluturim për në Poloni të premten. Më pas ai u vendos të vazhdonte në atdheun e tij, me djalin e tij 25-vjeçar, si pjesë e një batalioni vullnetarësh të sapoformuar.

Numrat e regjistruar nga jashtë për të luftuar në Ukrainë, duke përfshirë veteranët e ushtrisë rezidentë në Britani, SHBA dhe Evropë, po rriten për të formuar atë që mund të bëhet grupi më i madh i vullnetarëve për të luftuar në Evropë që kur brigadat ndërkombëtare morën pjesë në luftën civile spanjolle. Batalioni është quajtur zyrtarisht “Legjioni Ndërkombëtar i Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës” nga qeveria e Kievit.

Një ukrainas i përfshirë në procesin e rekrutimit nga Londra tha se deri të enjten 16,000 të huaj kishin regjistruar një interes për t’u bashkuar nga Evropa dhe Amerika, mes tyre 6,000 në Britani.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha një ditë më parë se më shumë se 1000 luftëtarë vullnetarë nga 16 vende kishin filluar udhëtimin. Pothuajse 200 veteranë të ushtrisë britanike kanë rezervuar fluturime, sipas të njëjtit person të përfshirë nga Londra, ndërsa të tjerët po vazhdojnë udhëtimet me makinë.

“Emailet po vijnë minutë pas minute”, tha personi, i cili kërkoi anonimitetin, duke shtuar se rreth gjysma e atyre që kishin regjistruar një interes për vullnetarizëm nga Britania e Madhe kishin shërbyer në forcat e armatosura.

“Ka nga ata që nuk kanë përvojë ushtarake dhe ambasada i këshillon të mos shkojnë, por ata këmbëngulin se duan të shkojnë. Ata thonë se mund të jenë për përdorim mjekësor, mund të jenë shoferë”, shtoi ai.

Kur merren parasysh emigrantët e fundit të Ukrainës dhe ata me punë të përkohshme jashtë shtetit, shifrat që i bashkohen ushtrisë dhe njësive të mbrojtjes civile në Ukrainë nga jashtë janë akoma shumë më të mëdha.

Sipas Komisionerit të Lartë të OKB-së për refugjatët, më shumë se një milion ukrainas kanë ikur në Poloni dhe vende të tjera aty pranë në javën që nga pushtimi rus. Një dekret presidencial ndalon meshkujt në moshë luftarake të largohen nga vendi, kështu që shumica e refugjatëve janë gra, fëmijë dhe emigrantë.

Por zyrtarët ukrainas këtë javë thanë se po ndodhte gjithashtu një prirje e kundërt, me rreth 80,000 njerëz që hynë në vend përmes kufijve të tij perëndimorë gjatë së njëjtës periudhë, shumica prej tyre burra.

“Patriotët që kanë punuar ose jetuar përkohësisht jashtë vendit po vijnë në Ukrainë për t’u bashkuar me forcat e armatosura, formacionet e tjera ushtarake dhe forcat e mbrojtjes territoriale”, tha shërbimi shtetëror i rojes kufitare të Ukrainës.

Andriy, një ukrainas i lindur në New Jersey, i cili ka jetuar pjesën më të madhe të jetës së tij në SHBA dhe ka një grua dhe tre fëmijë, është mes tyre. “Unë dua që fëmijët e mi të kenë një Ukrainë ku të kthehen, një Ukrainë që të gjithë e duam, ku janë familjet tona dhe varret e të parëve tanë,” tha ai.

Një tjetër vullnetar i mundshëm nga Nju Xhersi, Valentini, shërbeu në një moment në ushtrinë sovjetike, por lindi në Ukrainën perëndimore. “Fëmijët e mi u rritën në SHBA, por ne jemi të gjithë ukrainas dhe zemrat tona po dhembin,” tha ai.

Para pushtimit rus, ushtria e Ukrainës numëronte 261,000 personel aktiv, duke përfshirë 11,000 në forcat e mbrojtjes civile. Brenda një jave, ky numër është rritur me 100,000, sipas Forcave të Armatosura, ku gjysma shkojnë në ushtri dhe pjesa tjetër në njësitë e mbrojtjes civile.

Rekrutët, një përzierje e rekrutëve dhe vullnetarëve, përfshijnë ata që kthehen nga jashtë. Luftëtarët e huaj që po bashkohen me ta janë lejuar nga ligji ukrainas të shërbejnë në ushtri që nga viti 2015.

Një ish-parashutist britanik 39-vjeçar, i cili më parë ka ofruar stërvitje taktike për trupat ukrainase, njihte 70 ish-parashutistë të tjerë që kishin shprehur gatishmërinë për t’u bashkuar.

“Ky është, për mendimin tim, kërcënimi më i madh për Evropën që nga viti 1939,” tha veterani, i cili kreu shërbim aktiv në Afganistan dhe Irak. Ai e përshkroi konfliktin si një “luftë kundër Evropës”, duke shtuar: “Të gjithë e dinë se Rusia ka plane më të mëdha se Ukraina”. . . nëse nuk ndalen tani, kur do të ndalen?”

Një ish-snajperist me 12 vjet përvojë në ushtrinë britanike, dhe i cili ishte ndër trupat e fundit britanikë që u larguan nga Afganistani në vitin 2021, do të udhëtonte të shtunën në qytetin polak të Krakovit dhe më pas në Ukrainë, ku do t’i bashkoheshin dy ish-marinsa.

Ai tha se nuk do të shkonte nëse qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të kishte sinjalizuar qartë se ishte e paligjshme. Në vend të kësaj, qeveria ka dërguar mesazhe të përziera me Liz Truss, sekretaren e jashtme, e cila duket se inkurajon vullnetarët fundjavën e kaluar. Zyra e kryeministrit Boris Johnson që atëherë ka paralajmëruar kundër çdo udhëtimi në Ukrainë.

“Është një kauzë në të cilën ne besojmë. Ata nuk po mbrojnë vetëm veten e tyre, ata po mbrojnë Evropën,” tha ish-snajperisti.

Rekrutët e rinj po bashkërendohen dhe filtrohen me kujdes nga zyrtarët ukrainas të mbrojtjes në varësi të përvojës së tyre, sipas një tjetër ish-ushtari të njohur me ngjarjet në terren

Po ashtu janë duke u zhvilluar përpjekje si nga Ukraina ashtu edhe nga grupet ndërkombëtare vullnetare për të siguruar që vullnetarët të marrin pajisjet e duhura, duke përfshirë kutitë e ndihmës së parë për ata që shkojnë në zonat e luftimit.

“Unë kurrë nuk kam parë një lloj indinjate morale në një nivel të tillë,” tha ish-ushtari. “Vullnetarët janë njerëz të indinjuar nga ajo që po ndodh dhe jo vetëm personazhe të gung-ho që mendojnë se është një ide e mirë të shkosh në luftë.”

Burimi: FT

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here