Elon Musk bën rekomandimin i cili do të ketë efekt negativ për kompaninë e tij, Tesla

Photo by Maja Hitij/Getty Images

Postimi i Musk në Twitter që bën thirrje për më shumë prodhim të karburanteve fosile u ripostua rreth 20,000 herë në 30 minuta.

Bashkëthemeluesi dhe CEO i Tesla-s, Elon Musk, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të rrisin prodhimin vendas të naftës në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, duke pranuar gjithashtu se kompania e tij e makinave elektrike do të ndikohej negativisht nga kjo lëvizje.

“Urrej ta them, por ne duhet të rrisim menjëherë prodhimin e naftës dhe gazit”, shkroi Musk të premten në Twitter. “Kohët e jashtëzakonshme kërkojnë masa të jashtëzakonshme”.

Musk shtoi, “Natyrisht, kjo do të ndikonte negativisht tek Tesla, por zgjidhjet e qëndrueshme të energjisë thjesht nuk mund të reagojnë menjëherë për të kompensuar eksportet ruse të naftës dhe gazit.”

Administrata e Bidenit është përballur me kritika të shtuara nga të dyja anët ditët e fundit për faktin se nuk kanë bërë më shumë për t’u fokusuar në prodhimin e energjisë amerikane në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, i cili ka ndërprerë tregjet e energjisë në mbarë botën.

Për më tepër, raportet kanë treguar se SHBA po blen 650,000 fuçi në ditë nga Rusia, për të cilën disa kanë argumentuar se në thelb financon makinën e luftës të presidentit rus Vladimir Putin.

Rusia është prodhuesi i një në çdo 10 fuçi nafte të konsumuar nga bota, sipas New York Times, duke e bërë atë prodhuesin e tretë më të madh të naftës në botë.

Të premten, Sekretari i Shtetit Antony Blinken minimizoi nocionin e sanksionimit të sektorit energjetik të Rusisë, duke argumentuar se Shtetet e Bashkuara nuk kanë “asnjë interes strategjik” për ta bërë këtë.

Postimi fillestar i Musk në Twitter u ripostua pothuajse 20,000 herë brenda 30 minutave nga postimi.

Anëtari i lartë i AEI, Marc Thiessen e ripostoi tweet-in duke thënë: “Themeluesi i kompanisë së makinave elektrike thotë ‘shpo, shpirt, shpo’!”

Analisti i lartë politik i Fox News, Brit Hume shkroi në Twitter: “Fjalë të mençura nga njeriu, kompania e të cilit nuk do të ndihmohej nga ajo që ai rekomandon”.

“Amerika po financon luftën e Rusisë duke blerë naftë dhe gaz rus në vend që të prodhojë të vetën,” u përgjigj kongresmenia republikane Lauren Boebert.

Pak minuta pas thirrjes për të rritur prodhimin e naftës, Musk postoi përsëri në Twitter duke treguar solidaritet me popullin e Ukrainës.

“Mbahu fort Ukrainë”, shkroi Musk në Twitter. “Dhe gjithashtu ngushëllimet e mia për njerëzit e mëdhenj të Rusisë, të cilët nuk e duan këtë.”

Burimi: Fox Business

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here