Tom Ford bëhet miliarder pasi shet markën e tij të modës te Estée Lauder

Tom Ford ka arritur zyrtarisht statusin e miliarderit pasi gjiganti i bukurisë Estée Lauder bleu markën e modës së stilistit në një marrëveshje prej 2.8 miliardë dollarësh.

Estée Lauder Companies Inc. njoftoi të martën se ka nënshkruar një marrëveshje për të blerë markën Tom Ford – e cila përfshin një perandori të gjerë të modës, bukurisë, aromës dhe aksesorëve – me vlerë 2.8 miliardë dollarë. Marka globale e bukurisë tha se do të blejë Tom Ford për 2.3 miliardë dollarë para në dorë dhe borxh, plus 300 milionë dollarë në pagesa të shtyra që do të paguhen duke filluar nga korriku 2025.

Estée Lauder do të marrë gjithashtu një pagesë prej 250 milionë dollarësh nga Marcolin, marka italiane e syzeve që mban licencën për koleksionin e syzeve të Tom Ford. Ford do të marrë rreth 1.1 miliardë dollarë para të gatshme nga shitja pas taksave, sipas Forbes.

Kompania është tani pronari i vetëm i markës Tom Ford dhe gjithë pronës së saj intelektuale, sipas një njoftimi për shtyp. Estée Lauder, e cila prezantoi linjën e saj Tom Ford Beauty në 2006, tani do ta mbajë licencën ekzistuese pas skadimit të saj origjinal të vitit 2030 dhe nuk do të duhet të paguajë më pagesa të honorarëve pas mbylljes së blerjes. Kompania e bukurisë tha se në vitet e ardhshme pret që Tom Ford Beauty të sjellë shitje neto prej 1 miliard dollarësh.

Tom Ford do të vazhdojë të qëndrojë si “vizionar krijues” i markës deri në fund të vitit 2023, thuhet në deklaratë. Domenico De Sole, kryetar i Tom Ford International, do të qëndrojë gjithashtu si konsulent deri në të njëjtën kohë.

Nuk mund të isha më i lumtur me këtë blerje pasi The Estée Lauder Companies është shtëpia ideale për markën,” tha stilisti 61-vjeçar në kohën e njoftimit. “Ata kanë qenë një partner i jashtëzakonshëm që nga dita e parë e krijimit tim të kompanisë dhe jam i emocionuar që i shoh ata të bëhen stjuardët e luksit në këtë kapitull tjetër të markës Tom Ford.”

I lindur në Austin, Teksas në vitin 1961, stilisti amerikan bëri bujë kur u bë drejtor kreativ i Gucci në vitin 1994. Ford vazhdoi të ishte drejtor kreativ i Yves Saint Laurent kur Gucci bleu shtëpinë franceze të modës në vitin 2000. Me stilistin që shërbente si Drejtori kreativ i Gucci-t, shitjet e Gucci-t u rritën me pothuajse 12000% në gati 3 miliardë dollarë, sipas Forbes. Ford dhe partneri i tij i biznesit, De Sole, mbikëqyrën gjithashtu blerjen e Balenciaga dhe Bottega Veneta nga Gucci.

Më pas ai lançoi markën e tij luksoze me emër në vitin 2005. Që atëherë, ai ka hapur një kompani prodhimi filmash, Fade to Black. Ai drejtoi filmin e vitit 2009 A Single Man, me Colin Firth – i cili u nominua për aktorin më të mirë në Academy Awards – dhe Julianne Moore. Në vitin 2015, ai drejtoi filmin Nocturnal Animals me Jake Gyllenhall dhe Amy Adams.

Burimi: The Independent
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here