8 zakone të thjeshta që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të lumtur

Me 19 milionë qelizat e saj, 650 gjendra djerse, 20 enë gjaku dhe 1000 mbaresa nervore, lëkura është organi më i madh në trupin e njeriut. Është e vetëkuptueshme që ne duhet të kujdesemi shumë për të në çdo kohë. Të gjithë ne ëndërrojmë të kemi lëkurë të përsosur dhe të mrekullueshme që shkëlqen, dhe fatmirësisht, kjo mund të arrihet me ndihmën e pak përpjekjeve dhe njohurive për llojin e duhur të kujdesit të lëkurës për lëkurën tuaj. Për shkak se jemi të fiksuar pas produkteve natyrale të kujdesit të lëkurës, ne kemi përpiluar një listë me 8 këshilla të thjeshta por efektive për kujdesin e lëkurës që mund të filloni t’i përdorni menjëherë. Lexoni për t’u njohur me të gjitha!

1. Lani fytyrën duke përdorur ujë orizi

Orizi është një ushqim bazë në shumë kultura, dhe nëse do ta dinit se çfarë mund t’i bënte uji i orizit lëkurës tuaj, nuk do ta hidhnit kurrë! Profesionistët e kujdesit të lëkurës tregojnë vetitë e tij rinovuese. Antioksidantët e përfshirë në ujin e orizit janë treguar se ngadalësojnë shenjat e plakjes dhe qetësojnë lëkurën e irrituar. Mbani pak oriz të pabërë në kuzhinë dhe përdorni ujin që rezulton nga njomja dhe rrotullimi i orizit për 10 deri në 15 minuta për larje ditore e fytyrës. Mund të rezultojë në një lëkurë më të ndritshme dhe më të re në disa javë.
2. Përdorni produkte të ndryshme për rutinat tuaja të kujdesit të lëkurës në mëngjes dhe në mbrëmje

Edhe nëse ka disa ngjashmëri midis procedurave të kujdesit të lëkurës në mëngjes dhe në mbrëmje, ato nuk duhet të jenë identike. Mëngjeset tuaja duhet t’i shpenzoni duke parandaluar dëmtimin e diellit duke u mbuluar, ndërsa mbrëmjet duhet t’i kaloni duke u kujdesur për lëkurën. Ju mund të përdorni ujë orizi për të pastruar fytyrën në mëngjes. Më pas, përdorni një pastrues dhe një serum fytyre për hidratimin e fytyrës tuaj. Aplikoni pak hidratues për fytyrën dhe masazhoni lëkurën tuaj butësisht. Atëherë mund të aplikoni krem kundër diellit dhe jeni gati! Sigurohuni që të gjitha gjurmët e grimit, vajit dhe papastërtisë të jenë larë nga fytyra juaj duke bërë një rutinë të dytë pastrimi gjatë natës. Përdorni një tonik dhe krem për sytë pasi të keni pastruar fytyrën. Ju gjithashtu mund të shtoni një serum fytyre me bazë retinol dhe një hidratues për të mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar për natën e gjatë.

3. Eksperimentoni me maska të ndryshme për fytyrën në një kohë

Kjo është veçanërisht efektive për lëkurën e kombinuar. Shumë njerëz kanë lëkurë të yndyrshme në zonën T dhe lëkurë të thatë në mjekër, kështu që përdorimi i të njëjtave produkte në të gjithë fytyrën tuaj nuk do t’ju ndihmojë. Në vend të kësaj, ju mund të bëni maska të ndryshme sipas kërkesës së lëkurës dhe t’i aplikoni ato së bashku. Aplikimi i disa maskave në pjesë të ndryshme të fytyrës është një metodë efikase për të përkëdhelur llojin e lëkurës tuaj. Duke bërë këtë, ju mund të jeni në gjendje të rregulloni disa probleme të lëkurës në të njëjtën kohë. Një maskë me vaj është ideale për një zonë T me shkëlqim, ndërsa një maskë hidratuese është e preferueshme për faqet e thata.

4. Përdorni gishtat tuaj për të matur SPF


Është një keqkuptim i shpeshtë se kremi kundër diellit është i nevojshëm vetëm në ditët e nxehta të verës. Aplikimi i kremit kundër diellit çdo ditë, edhe në ditët me re, është i domosdoshëm. Kremrat kundër diellit me një faktor të lartë mbrojtës nga dielli (SPF) bllokojnë rrezatimin e dëmshëm ultraviolet (UV) nga dielli, duke vonuar procesin e plakjes. Aplikimi i kremit kundër diellit me gishta është mënyra më e saktë për të marrë sasinë e duhur për ta lyer atë në lëkurën tuaj.

5. Përdorni mist hidratues për fytyrën


Përveç përdorimit para dhe pas aplikimit të grimit, një mist fytyre mund të përdoret edhe midis proceseve të tjera të kujdesit të lëkurës. Mistet matifikuese, hidratuese, mbrojtëse nga ndotja dhe faktori mbrojtës nga dielli (SPF) janë vetëm disa nga opsionet që mund të përdorni në fytyrën tuaj. Zgjidhni atë që trajton më mirë shqetësimet e lëkurës suaj dhe mbajeni me vete gjatë gjithë kohës; do të bëjë mrekulli për lëkurën tuaj gjatë gjithë ditës!

6. Mos i mbani peshqirët në banjë


Peshqirët nuk duhet të mbahen në banjë, pavarësisht praktikës popullore. Banjo është një vend kryesor për përhapjen e mikrobeve. Për të shmangur mykun dhe mikrobet, duhet të ruani peshqirin e banjës në dhomën e gjumit.

7. Flini në shpinë


Sytë e fryrë në mëngjes janë një shenjë se modelet tuaja të gjumit duhet të rregullohen. Aknet, linjat e holla dhe rrudhat mund të përkeqësohen nga pozicionet në të cilat flemë. Nëse flini me shpinë, fytyra juaj nuk do të jetë në gjendje të fshihet pas jastëkut, që do të thotë se lëkura e freskët dhe e rinovuar është mbas qoshes!

8. Ndiqni një rutinë të shëndetshme


Praktikimi i vazhdueshëm i ushqimit të duhur, stërvitja, relaksimi dhe gjumi janë katër gurët themelorë të ndjenjës së besimit në lëkurën e secilit dhe duhet t’i jepet përparësi së bashku me çdo regjim të kujdesit të lëkurës. Sigurohuni që të hani shëndetshëm, të pushoni mjaftueshëm dhe të ushtroheni mirë.

Pra, tani që i dini truket e thjeshta dhe të lehta për të mbajtur lëkurën tuaj me shkëlqim, asgjë nuk mund t’ju ndalojë të dukeni sa më mirë.

Burimi: Style Craze
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here