29.5 C
Tirana, AL
Wednesday, September 27, 2023
Kreu Etiketimet #keshilla

Etiketim: #keshilla

Pse femrat japoneze nuk plaken kurrë? Ja arsyet

Japonezët kanë një kulturë të bukur dhe janë popull paqësor. Një arkipelag i përbërë nga katër ishuj të mëdhenj dhe mbi 6000 ishuj të...

Neuroshkencëtari që studion se si truri mëson informacionin shpjegon pse AI...

Lëshimi i chatbot-it të avancuar ChatGPT në 2022 i bëri të gjithë të flasin për inteligjencën artificiale (AI). Aftësitë e tij të sofistikuara përforcuan...

25 pikat më të rëndësishme të jetës nga Paulo Coelho

Paolo Coelho, shkrimtari brazilian, autor i shumë librave të njohur, ka përmbledhur 25 pikat më të rëndësishme të jetës sipas tij. Këto mendime të...

Efektet e përjetshme të ‘fëmijës së preferuar’

Shumica e prindërve nuk do ta pranojnë këtë, por një numër befasues kanë një 'të preferuar' dhe mënyra se si e trajtojnë atë fëmijë...

Si të kultivoni një ndjenjë të vetëvlerësimit të pakushtëzuar

Unë kam luftuar me ndjenjat e padenjësisë për aq kohë sa mbaj mend. Nga jashtë, jeta ime dukej mjaft e përsosur kur isha duke u...

Eksperti i karrierës në Harvard: “Shkathtësia e dëshirueshme” nr. 1 që...

Kur të rinjtë më kërkojnë këshilla për karrierën, unë u them gjithmonë: “Mos u përqendroni vetëm në arritjet tuaja. Bëhuni bashkëpunëtor.” Përmes një dekade mësimdhënie...

The Economist/ Kurthi i perfeksionizmit: Si shoqëria po na bombardon me...

Pse jemi bërë kaq të pakënaqur me të qenit të zakonshëm? Si një lektor i ri universiteti dy dekada më parë, jepja leksione për një...

Si të negocioni me dikë më të fuqishëm se vetja

Samiti i G7 i fundjavës së ardhshme në Hiroshima është, pjesërisht, një tërheqje për liderët me status të ndryshëm. Pozicioni i secilit pjesëmarrës rrjedh...

Psikoterapistja: Ja 7 frazat që nuk duhet t’i përdorni me fëmijët...

Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të suksesshëm. Mënyra më e mirë për ta siguruar këtë është t'u mësoni...

8 pyetje që do t’ju japin përgjigje të sinqerta. “Si je?”...

Përsëri dhe përsëri, hulumtimi ka zbuluar se çelësi për një jetë të lumtur dhe të suksesshme është krijimi i marrëdhënieve të thella. Kjo kërkon aftësi...

Si të thoni “jo” kur ju japin më shumë punë

Të thuash jo kur shefi ose kolegu të kërkon të marrësh një punë shtesë mund të jetë e pakëndshme. Por ka mënyra të këndshme...

Zj. K: Disa këshilla për kapsllëkun kur jeni larg shtëpisë

Kam vënë re se sa herë që udhëtoj dhe fle jashtë shtëpisë më bëhet e vështirë dhe shpesh stresuese dalja jashtë. Me kalimin e...

Dëshironi të rritni fëmijë të përshtatur mirë me botën? Psikologjia thotë...

"Ne nuk po rrisim fëmijë, ne po rrisim të rritur," thotë terapistja familjar, psikoterapistja dhe autorja, Susan Stiffelman. Ajo që bëjmë ne si prindër...

Mos e humbni besimin tuaj gjatë një kërkimi një pune. Ja...

Nëse e keni humbur punën tuaj, mund të jetë e vështirë të qëndroni pozitivë dhe të mbani mend sukseset tuaja të kaluara. Por në...

8 zakone të thjeshta që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të...

Me 19 milionë qelizat e saj, 650 gjendra djerse, 20 enë gjaku dhe 1000 mbaresa nervore, lëkura është organi më i madh në trupin...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!