A duhen marrë suplementet e hekurit?

Nëse keni anemi, marrja e një suplementi hekuri është thelbësore. Hekuri, një mikronutrient thelbësor, ndihmon në prodhimin e qelizave të shëndetshme të kuqe të gjakut.

Mangësia e tij mund të shkaktojë lodhje, gulçim, lëkurë të zbehtë, rrahje të larta zemre, dhimbje koke dhe dëshira të pazakonta si akulli, shkumësi ose balta. Anemia ndodh kur qelizat e kuqe të gjakut nuk mund të bartin oksigjen në mënyrë efikase, dhe mund të rezultojë nga humbja e tepërt e gjakut, dieta e dobët ose problemet e përthithjes.

Disa grupe janë në rrezik më të lartë për mungesë hekuri. Fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna dhe të moshuarit, veçanërisht ata që marrin aspirinë të përditshme, duhet të jenë veçanërisht vigjilentë.

Humbja e gjakut nga menstruacionet e rënda ose gjakderdhja gastrointestinale mund të zvogëlojë nivelet e hekurit. Për ata që ndjekin dieta me bazë bimore, është e rëndësishme të theksohet se trupi thith hekurin nga mishi dhe peshku në mënyrë më efikase sesa nga bimët.

Për t’i bërë më efektive suplementet e hekurit, merrini ato me stomak bosh me një gotë lëng portokalli, pasi vitamina C rrit përthithjen, ndërsa ushqimet e pasura me kalcium dhe pijet që përmbajnë polifenol si çaji dhe kafeja mund ta pengojnë atë.

Gjithashtu, rishikoni çdo përdorim antiacid me mjekun tuaj, pasi ato mund të ndërhyjnë në përthithjen e hekurit. Shmangni kapsulat e veshura, të cilat mund të anashkalojnë zonat kryesore të përthithjes në zorrën e hollë.

Trajtimi i anemisë nga mungesa e hekurit është jetik për të parandaluar probleme afatgjata si problemet e zemrës dhe infeksionet. Kontrollet e rregullta dhe analizat e gjakut mund të ndihmojnë në menaxhimin dhe zgjidhjen e kësaj gjendjeje në mënyrë efektive.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here