A është ekonomia amerikane në recesion? Ja 8 tregues të jashtëzakonshëm, mes tyre shampanja

Teknikisht, thirrja është bërë nga një panel ekspertësh që shikojnë treguesit mujor të punësimit, shpenzimeve të konsumatorit, të ardhurave personale dhe prodhimit, ndër të tjera. Por me inflacionin në nivelin më të lartë të katër dekadave, shumë amerikanë tashmë ndihen sikur vendi është në një recesion.

Pas dy tremujorësh të tkurrjes së produktit të brendshëm bruto në SHBA, një debat është ndezur në Wall Street dhe Uashington rreth asaj se kur vendi do të jetë në një recesion – dhe nëse ne jemi tashmë në një recesion. Teknikisht, thirrja është bërë nga një panel ekspertësh që shikojnë treguesit mujor të punësimit, shpenzimeve të konsumatorit, të ardhurave personale dhe prodhimit, ndër të tjera. Por me inflacionin në nivelin më të lartë të katër dekadave, shumë amerikanë tashmë ndihen sikur vendi është në një recesion.

Gjatë gjithë historisë, ekspertët kanë parë një sërë masash të pazakonta për t’i lexuar si udhëzime. Më poshtë janë disa.

1. Indeksi i të brendshmeve për meshkuj

Ish-kryetari i Rezervës Federale, Alan Greenspan, ishte një adhurues i ndjekjes së zakoneve të shpenzimeve të meshkujve për të brendshme, bazuar në tezën se ata do të shtyjnë blerjen e bokseve dhe pantallonave të shkurtra ndërsa kohët bëhen të vështira. Kjo rezultoi e vërtetë gjatë krizës financiare të vitit 2008 dhe përsëri gjatë karantinës pandemike të vitit 2020, sipas të dhënave të Euromonitor. Blerjet e veshjeve në të gjithë bordin ranë pasi papunësia u rrit dhe shpenzimet ranë, tha analisti i Morningstar, David Swartz.

Nëse do ta përdorje si barometër, shitjet më të rëndësishme me pakicë për t’u parë janë Fruit of the Loom dhe Hanes në Walmart dhe Target, ku shumica e Amerikës blen të brendshmet e saj.” Hanesbrands Inc. mund të japë një të dhënë kur të raportojë fitimet e tremujorit të dytë më 11 gusht. Walmart Inc., i cili raporton më 16 gusht, kohët e fundit uli parashikimin e fitimit, pjesërisht për shkak të zbritjeve më të thella të nevojshme për të reduktuar rritjen e shitjeve të ngadalta për mallra të tilla si veshje.

2. Indeksi i shampanjës

Shampanja, e cila përdoret shpesh për të festuar kohë të mira, është parë si një pararojë e gjërave që do të vijnë që nga mesi i viteve 1980, kur dërgesat u rritën gjatë bumit të Wall Street. Konsumi arriti në 15.8 milionë shishe në 1987, më pas u rrëzua gjatë recesionit që pasoi, duke rënë në 10 milionë shishe deri në vitin 1992, sipas të dhënave nga Byroja e Shampanjës.

Ky model u përsërit gjatë Recesionit të Madh: Konsumi u rrit në 23.2 milionë shishe në 2006, më pas u zhyt në 12.6 milionë deri në vitin 2009. Edhe pse të dhënat e vitit 2022 nuk janë ende të disponueshme nga shoqata e tregtisë së shampanjës, të dhënat e NielsenIQ tregojnë se shitjet e tyre në SHBA janë ulur çdo muaj nga një vit më parë, duke rënë në intervalin 7% deri në 8% në maj dhe qershor.

3. Indeksi i buzëkuqit

Në fillim të viteve 2000, kryetari i Estee Lauder, Leonard Lauder, shpiku termin “Lipstick Index” kur vuri në dukje se gratë po kënaqeshin me luksin e vogël si buzëkuqi për t’u ndjerë më mirë gjatë rënies. Firma e analitikës së të dhënave NPD duket se e mbështet këtë: Nga 14 industritë e shpenzimeve me pakicë që ajo ndjek, bukuria është e vetmja që tregon rritje në shitjet e njësive këtë vit. NPD në një raport të fundit vuri në dukje rritjen e fortë, dyshifrore të industrisë.

4. Indeksi i fundeve

Gjatësia e fundeve është vëzhguar nga afër që nga Depresioni i Madh, kur u vu re për herë të parë se skajet rriten gjatë vrapimeve me dema dhe ulen gjatë bustit. Fundet e shkurtra të flappers të viteve të njëzeta të zhurmshme u zëvendësuan me fustane të gjata gjatë Depresionit të Madh dhe veshje të mesme gjatë Luftës së Dytë Botërore. Kohët e fundit, minifundet ishin të njohura gjatë periudhës së prosperitetit që i parapriu pandemisë. Por me lodhjen Covid, luftën e vazhdueshme në Ukrainë dhe pasigurinë ekonomike, fustanet midi dhe maxi tani po bëjnë bujë.

5. Indeksi i skuqjes prej pelenave

Pastaj është teoria e skuqjes prej pelenave: Disa besojnë se prindërit përpiqen të kursejnë para duke ndërruar pelenat më rrallë gjatë rënies, gjë që shkakton një rritje të shitjeve të pomadave dhe kremrave për të trajtuar acarimin. Të dhënat e IRI tregojnë se vëllimi i shitjeve në 2022 për këto produkte është dukshëm më i lartë se vitet e kaluara, ndërsa shitjet për njësi të pelenave janë ulur në krahasim me para pandemisë. Megjithatë, presidenti i IRI-së për angazhimin e klientëve, Krishnakumar Davey, tha se kjo mund të jetë për shkak të një sërë faktorësh të tjerë dhe mund të mos ketë lidhje me ekonominë.

6. Indeksi i kutisë së kartonit

Dërgesat me kuti kartoni përdoren shpesh si një masë e aktivitetit prodhues pasi shumë mallra transportohen në to. Në tremujorin e dytë, kërkesa ishte më e ulët se sa pritej dhe ka të ngjarë të mbetet e pandryshuar pasi amerikanët po ndryshojnë zakonet e tyre të shpenzimeve, tha shefi financiar i International Paper Co. Tim Nicholls në një telefonatë fitimesh javën e kaluar. “Unë mendoj se është një reagim ndaj inflacionit,” tha ai. “Inflacioni është real dhe njerëzit po bëjnë zgjedhje.” Kërkesa e SHBA për paletat e transportit ka rënë gjithashtu.

7. Indeksi R-Word

Në fillim të viteve 1990, The Economist shpiku “R-Word Index” për të numëruar numrin e artikujve në gazeta që përmendin fjalën “recesion” dhe e përdori atë për të quajtur fillimin e recesioneve në SHBA në 1990, 2001 dhe 2007. Google Trends shihet si një masë e ngjashme. Kërkimet për “recesion” u rritën gjatë periudhave të përcaktuara si recesione nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike – dhe kanë qenë në rritje që nga qershori.

8. Ngadalësimi i teknologjisë

Përveç raporteve federale të punës, Bloomberg ka ndjekur kompanitë e teknologjisë që komentojnë ngadalësimet e punësimit – një numër që është rritur vazhdimisht muajt e fundit. Javën e kaluar, Amazon tha se kishte shkurtuar 100,000 vende pune në tremujor dhe ka shtuar vende pune me ritmin më të ngadaltë që nga viti 2019. Shefi ekzekutiv i Meta Platforms Inc. Mark Zuckerberg u tha punonjësve se ai po parashikon një nga rëniet më të këqija në historinë e fundit.

Burimi: Bloomberg Business
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here