Andi Bejtja: Krijo Ministrinë e Investimeve të Huaja!

Në një reagim në Facebook mbi ambasadorët dhe diplomacinë, gazetari Andi Bejtja ka hedhur idenë për një ministri të re.

 

“Ambasadoret dhe invenstimet !

Kam takuar shume ambasadore shqiptare neper vite, dhe shume aktive dhe inekzistente…Te gjithe pak a shume kane patur nje fjali ne goje; e pranova kete detyre, madje kete sakrifice, per hir te kalamajve, te bejne shkollen falas, te sistemohen….se me kete rroge e me kto buxhete, as ben dot diplomaci, as jeton dot si ambasador….Ej te jemi te sinqerte me ato rroga ambasadoret tane vetem mund te punojne neper portalet shqiptare..Nuk I kthejne dot te qerasmen as ambasadorit te Kosoves, le me ambasadorit te vendit fqinj. Kshu qe t’i kerkosh ambasadoreve shqiptare te thithin investime te huaja ne keto kushte eshte si t’i kerkosh UFOs te kaloje nga fshati yt.
Ndaj be njehere vete detyrat e shtepise: ul taksen e investimeve te huaja qe e ngrite kur e uli gjithe rajoni: hiq njehere damken e Shqiponjes qe dehet nga marijuana; dhe lere njehere Ministrine e Rinise dhe te Gruas, apo qofte dhe te Diaspores; krijo Ministrine e Thithjes se Investimeve te Huaja, per te shkuar me pas te reforma ne diplomaci…qe ne fakt akoma nuk e ka bere njeri ne kto 27 vjet dhe qe gjithsesi nuk ka pse te filloje me fyerje…” – thotë Bejtja në profilin e tij në Facebook.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here