Apple me një ide biznesi tjetër: shfaqja e reklamave në iPhone tuaj

Apple është e vendosur të zgjerojë reklamat në zona të reja të iPhone dhe iPad tuaj në kërkim të nxitësit të saj të ardhshëm të të ardhurave të mëdha. 

Fillimi

Para se të flasim se si Apple Inc. mund të zgjerojë biznesin e saj të reklamave, na duhet t’i drejtohemi elefantit në dhomë: se si përpjekjet e kompanisë për privatësi kanë penguar reklamat e palëve të treta në platformën e saj.

Vitin e kaluar, Apple lançoi një veçori të quajtur Transparenca e Ndjekjes së Aplikacioneve, ose ATT. Ai i lejon konsumatorët të vendosin nëse aplikacionet mund t’i gjurmojnë ato nëpër aplikacione dhe faqe interneti të tjera – një mënyrë kryesore për tregtarët për të mbledhur të dhëna dhe më pas për të shfaqur reklama më të përshtatshme. Në mënyrë tipike, sa më e mirë të jetë reklama, aq më shumë para gjeneron.

Veçoria është krejtësisht e arsyeshme dhe nuk mund të fajësojmë Apple për miratimin e tij. Përdoruesit duhet të jenë në gjendje të zgjedhin nëse duan të gjurmohen. E megjithatë, nuk mund të mohohet se ATT ka krijuar disa dëme kolaterale: një goditje e madhe të ardhurash për kompanitë e mëdha dhe të vogla.
Mund të mos ndiheni shumë keq për gjigantët e mediave sociale si Meta Platforms Inc. dhe Snap Inc. që kanë pretenduar se kanë humbur miliarda dollarë si rezultat i ndryshimeve të Apple, por zhvilluesit më të vegjël thonë gjithashtu se kjo veçori ka përmirësuar bizneset e tyre.

Me këtë në mendje, ajo që do të lexoni mund të duket paksa ironike: Apple, me kalimin e kohës, do të zgjerojë ndjeshëm biznesin e saj të reklamave.

Le të fillojmë me gjendjen aktuale të lojës: përpjekjet reklamuese të Apple sot konsistojnë në shfaqjen e reklamave brenda aplikacioneve të saj News dhe Stocks, si dhe brenda App Store, nëpër iPhone, iPad dhe Mac. App Store ka gjithashtu reklama kërkimi të ngjashme me Google. Dhe kohët e fundit, Apple vendosi reklama brenda TV+ për marrëveshjen e saj “Bejsbolli i së Premtes mbrëma” me Major League Baseball.

Disa njerëz mund të kundërshtojnë Apple duke vendosur reklama në aplikacionet News dhe Stocks. Në fund të fundit, iPhone supozohet të jetë një pajisje premium. Le të themi se keni harxhuar 1000 dollarë ose më shumë për të blerë një të tillë, a doni të ndiheni sikur Apple po mundohet të marrë më shumë para nga ju vetëm për të përdorur veçoritë e tij standarde?
Tani, një pjesë e të ardhurave nga reklamat nga skeda Today e aplikacionit News shkon te botuesit, por nuk është e qartë se sa. Apple gjithashtu i lejon botuesit të reklamojnë brenda historive të tyre dhe të mbajnë shumicën dërrmuese të atyre parave. Çuditërisht, reklamat Today shfaqen gjithashtu nëse abonoheni në News+ për 10 dollarë në muaj (megjithëse është një numër më i vogël).

Sigurisht, të shohësh reklama në faqet e internetit të lajmeve është e zakonshme – por në përgjithësi është e rrallë që shërbimet me pagesë në iOS t’i kenë ato. Dhe duket si një ndryshim i madh nga koha kur Steve Jobs deklaroi me gëzim se iCloud nuk do të kishte reklama kur e shpalli atë në 2011.

Një tjetër detaj ironik këtu është se sistemi i reklamave të kompanisë përdor të dhëna nga shërbimet e tjera të saj dhe llogaria juaj e Apple për të vendosur se cilat reklama do t’ju shërbejnë. Kjo nuk duket si një politikë e parë e privatësisë.

Mund të çaktivizoni veçorinë e personalizimit të reklamave, dhe kompania thotë se 78% e përdoruesve të iOS 15 e kanë bërë këtë. Por sistemi do të vazhdojë të përdorë të dhëna si identiteti i operatorit tuaj celular, lloji i pajisjes dhe ajo që lexoni.

Ambiciet e ardhshme të gjigantit të teknologjisë janë më të gjera. Disa muaj më parë, ekipet e reklamave të Apple fituan një terren brenda organizatës së shërbimeve të kompanisë. Zëvendëspresidenti përgjegjës i grupit të reklamave, Todd Teresi, filloi të raportonte përsëri drejtpërdrejt te shefi i shërbimeve Eddy Cue në vend të zëvendës kreut të shërbimeve Peter Stern.

Shefi Ekzekutiv Tim Cook dhe Shefi Financiar Luca Maestri thanë se operacioni pa disa erëra të kundërta të lidhura me Covid-in.

Megjithatë, Cook dukej i përkushtuar ndaj biznesit, duke e quajtur atë një mjet zbulimi “të shkëlqyer” për zhvilluesit e aplikacioneve. Kjo është më shumë sesa tha Cook për shumë nga iniciativat kryesore të kompanisë gjatë thirrjes, duke përfshirë AirPods, realitetin e shtuar, inteligjencën artificiale, shërbimet e shëndetit dhe fitnesit, ose Apple Card.

Brenda grupit të reklamave, Teresi ka folur për zgjerimin e ndjeshëm të biznesit. Po gjeneron rreth 4 miliardë dollarë të ardhura në vit, dhe ai dëshiron ta rrisë atë në shifra dyshifrore. Kjo do të thotë që Apple duhet të shtojë përpjekjet e saj.

Unë besoj se prodhuesi i iPhone përfundimisht do të zgjerojë reklamat e kërkimit në Maps. Ai gjithashtu ka të ngjarë t’i shtojë ato në vitrinat digjitale si Apple Books dhe Apple Podcasts. Dhe TV+ mund të gjenerojë më shumë reklama me nivele të shumta (ashtu siç po bëjnë Netflix Inc., Walt Disney Co. dhe Warner Bros. Discovery Inc. me shërbimet e tyre të transmetimit).

Thënë kjo, nuk parashikohet që Apple të kthehet në biznesin e shfaqjes së reklamave brenda aplikacioneve të palëve të treta – të paktën jo së shpejti. Apple u përpoq dhe dështoi në këtë me iAd duke filluar në 2010.

Përpjekja për të shtuar reklama kërkimi në Apple Maps tashmë është eksploruar nga brenda. Një veçori e tillë ndoshta do të funksiononte në mënyrë të ngjashme me kërkimin e reklamave në App Store. Për shembull, një restorant japonez mund të paguajë para për t’u renditur në krye të listave lokale kur përdoruesit kërkojnë “sushi“. Nëse keni përdorur Yelp, tashmë e keni idenë.

Në librat dhe aplikacionet e podkasteve, botuesit mund të paguajnë që puna e tyre të shfaqet më e lartë në rezultate—ose në reklama të vendosura nëpër aplikacione. Botuesit kanë qenë prej kohësh në gjendje të shesin libra brenda aplikacionit Apple Books dhe abonimi në podkaste mund të lidhet edhe me reklamat.

Ndërkohë, një TV+ i mbështetur nga reklama, mund të ofrojë shfaqje më të vjetra për një çmim më të ulët—dhe të ndihmojë në promovimin e ofertës me pagesë.

Tani pyetja e vetme është nëse klientët e Apple, kampion i privatësisë dhe ndërfaqeve të pastra, janë gati të jetojnë me shumë më tepër reklama.

Pankina

Apple shkurton në mënyrë dramatike blerjet. Gjatë dekadës së fundit plus, prodhuesi i iPhone bleu të gjitha llojet e kompanive që çuan në përparime të reja të mëdha. Merrni rastin e Siri, e cila filloi jetën si një startup. Pa blerjen e asaj kompanie në vitin 2010, shtytja agresive e Apple në inteligjencën artificiale dhe asistentët e zërit mund të mos ketë ndodhur kurrë. AuthenTec dhe PrimeSense, të cilat çuan në Touch ID dhe Face ID, janë gjithashtu transaksione të paharrueshme.

Ky varg marrëveshjesh ka vazhduar gjatë viteve, duke çuar në shërbime të reja si aplikacioni i përditësuar i motit në iOS 16, Apple Music dhe Apple News. Por ndërsa kompania ka blerë mbi 100 biznese gjatë mandatit aktual të Cook, blerjet janë ngadalësuar gjatë dy viteve të fundit.

Në vitin fiskal 2021, Apple shpenzoi vetëm 33 milionë dollarë për M&A. Për të përsëritur: “milion“, me një “m“. Kjo është një shumë jashtëzakonisht e vogël krahasuar me shpenzimet e rivalëve si Microsoft Corp., Meta Platforms Inc. dhe Amazon.com Inc. Po këtë vit deri më tani? Apple ka shpenzuar vetëm 169 milionë dollarë, sipas dosjeve të fundit. Unë hedh një vështrim këtu në shpenzimet e ngadalësuara të M&A të Apple, pse ka ndodhur ndryshimi dhe ku mund të shkojë kompania nga këtu.

Burimi: Bloomberg

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here