Asteroidi që mund ta bëjë çdo njeri në Tokë miliarder

Do të dëshironit të ishit miliarder? E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kuptoni se si të shkoni në hapësirë dhe të minoni 16 Psyche, një asteroid i përbërë nga ari dhe metale të tjera si hekuri dhe nikeli. Duke fluturuar diku midis Marsit dhe Jupiterit, ky shkëmb i mahnitshëm hapësinor vlerësohet të vlejë deri në 700 kuintilionë dollarë, falë të gjitha metaleve që përmban.
Kuintilion, nëse po pyesni veten, është një 1 me 18 zero. Është një sasi kaq e madhe parash, saqë nëse i ndani mes të gjithë atyre që jetojnë aktualisht në Tokë, çdo person do të merrte rreth 93 miliardë dollarë.

Natyrisht, mos i paketoni ende çantat për pallatin tuaj të ri – perspektiva për të rikthyer në Tokë një pjesë të tillë gjigante metalesh të çmuara është e vështirë dhe nuk është arritur ende edhe në shkallë shumë më të vogla. Dhe 16 Psyche është një shkëmb me të vërtetë masiv hapësinor me mbi 200 km diametër. Është një nga asteroidët më të mëdhenj që fluturon në rripin e asteroidëve.Ekspertët, si profesori Zarnecki i Shoqërisë Mbretërore Astronomike, hamendësojnë se mund të jemi deri në 50 vjet larg nga të qenit në gjendje të kryejmë operacione minerare tregtare të asaj madhësie. Për të filluar gjërat, NASA po planifikon të dërgojë një Discovery Mission në vitin 2022, i cili do të arrijë atje deri në vitin 2026.

Disa skeptikë gjithashtu nuk besojnë se asteroidi është plot me gjëra të shtrenjta sa mendojmë ne, me Peter Schiff nga Euro Pacific Capital duke postuar në Twitter se 16 Psyche mund të jetë thjesht “i bërë pothuajse tërësisht nga një aliazh hekur-nikel, me sasi të vogla metalesh të tjera, i cili ka të ngjarë të përfshijë arin.” Ai mendon se lajmet për asteroidin janë vetëm atje për të ndihmuar bitcoin, i cili do të përfitonte nga ulja e çmimit të arit.

Ka edhe pyetje të tjera për t’u marrë në konsideratë – nëse me të vërtetë është kaq i mbushur me ar dhe pasuri të tjera, asteroidi në të vërtetë mund të rrëzojë ekonominë e Tokës, e cila me 75.5 trilion dollarë është një gjë e vogël kundrejt shumës së parave që mund të merrni nga asteroidi.

Minatori veteran Scott Moore, CEO i kompanisë minerare EuroSun Mining, shpjegoi për Oil Price se: “‘Titanët e Arit’ tani kontrollojnë qindra prona në mbarë botën, por 4-5 milionë ouns ari që ata sjellin në treg çdo vit zbehet në krahasim me pushtimet e disponueshme në hapësirë.”

16 Psyche u zbulua në të vërtetë në vitin 1852 nga astronomi italian Annibale de Gasparis, dhe u emërua sipas personazhit mitologjik grek, Psyche.

Përveç këtij shkëmbi gjigant në brezin asteroid, ka mundësi të tjera minerare shumë më afër Tokës. Moore thekson se ndërsa Psyche “mund të jetë Graali i Shenjtë i eksplorimit të hapësirës për arin“, asteroidët afër Tokës janë objektivat e parë shumë më të mirë për miniera. Edhe hëna jonë mund të jetë një vend më i mirë për të filluar operacione të tilla. Ajo gjithashtu ka ar, si dhe platin dhe metale të tjera të rralla të tokës.

Në qëllime të tjera më të afërta, Deep Space Industries dhe Planetary Resources secila planifikon të minojë asteroidin 2011 UW158, me vlerë deri në 5.7 trilion dollarë.

Që të mos mendoni se këto janë të gjitha trillime shkencore, Morgan Stanley projekton që ekonomia globale e hapësirës të jetë tashmë 350 miliardë dollarë, e cila mendon se do të rritet në triliona deri në vitin 2040. Gara është në vazhdim midis SHBA-së, Kinës, Japonisë dhe madje edhe Luksemburgut të vogël, i cili ka të regjistruara 10 kompani të minierave hapësinore.

Burimi: Big Think
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here