Austria i jep fund kufizimeve të bllokimit për personat e vaksinuar

Austria i dha fund kufizimeve të izolimit dhe mbylljes së përkohshme për personat e vaksinuar në pjesën më të madhe të vendit të dielën, tre javë pas rivendosjes së rregullave të rrepta për të luftuar një valë në rritje të infeksioneve me koronavirus. Rregullat, të cilat ndryshojnë sipas rajonit brenda vendit, lejojnë kryesisht rihapjen e teatrove, muzeve dhe vendeve të tjera kulturore dhe argëtuese të dielën. Dyqanet do të vijojnë të hënën.

Disa rajone po rihapin restorantet dhe hotelet të dielën, ndërsa të tjerët do të presin deri në fund të muajit. Në të gjitha rastet ora 23:00 do të jetë shtetrrethimi për restorantet, dhe maskat do të kërkohen ende në transportin publik dhe brenda dyqaneve dhe hapësirave publike.

Kancelari Karl Nehammer javën e kaluar e quajti masën një “hapje me rrip sigurimi”, duke i dhënë secilit prej nëntë rajoneve të Austrisë mundësinë për të liruar ose shtrënguar kufizimet bazuar në situatën lokale.

Personat e pavaksinuar do t’i nënshtrohen kufizimeve të “lock-down” dhe duhet të qëndrojnë në shtëpi për të gjitha, përveç një sërë arsyesh specifike, si blerja e sendeve ushqimore, shkuarja te mjeku ose stërvitja.

Që nga fillimi i bllokimit, numrat e rasteve të reja kanë pësuar rënie. Të premten, Austria raportoi 367.5 infeksione të reja për 100,000 banorë, nga 1,102.4 në ditën e parë të bllokimit në nëntor.

Burimi: AFP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here