Çfarë do të thotë rënia e Khersonit për Ukrainën?

Photo By Alejandro Martinez Velez/Europa Press via Getty Images

Mbrëmë vonë, forcat ruse pushtuan qytetin e parë të madh në Ukrainë.

Pas disa ditë luftimesh, banorët e Khersonit dhe kryetari i saj u mposhtën.

Trupat ruse sulmuan një mbledhje të këshillit dhe vendosën rregulla të reja për 300,000 banorët e qytetit.

Një maksimum prej dy personash mund të ecin në rrugë, ka një shtetrrethim të rreptë nga ora 20:00 deri në orën 6 të mëngjesit, dhe asnjë makinë nuk mund të largohet nga qyteti nëse nuk mbajnë ushqime ose furnizime mjekësore.

Kryebashkiaku e bëri të qartë se “askush nuk po vjen të na ndihmojë” dhe “duhet të dëgjojmë se çfarë thonë rusët”, tha një vendas.

Humbja e Khersonit është një goditje e madhe për Ukrainën.

Qyteti u jep forcave pushtuese të Vladimir Putinit një urë për të kaluar lumin Dnieper, i cili e ndan Ukrainën në dysh, dhe të drejtohen drejt perëndimit dhe veriut për të sulmuar Kievin nga poshtë.

Ai gjithashtu rrit shtytjen e Kremlinit për të kapur bregun jugor të vendit, duke mbyllur hyrjen e Kievit në det.

Tani që Kherson është nën kontrollin rus, ai e lë qytetin port kryesor të Ukrainës dhe bazën detare, Odesa, të prekshme ndaj sulmeve.

Qyteti tjetër i madh nën rrethim në bregun jugor është Mariupol.

Pavarësisht një premtimi nga Putini javën e kaluar se ai nuk do të synonte civilët, Mariupol po “rrafshohet”, duke pasur të mbyllur furnizimin me ujë dhe energji elektrike, si dhe lidhjet hekurudhore.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here