Kina “i kërkoi Putinit të shtyjë pushtimin e Ukrainës deri pas Lojërave Olimpike Dimërore”

Raporti i inteligjencës amerikane sugjeron se Pekini ishte në dijeni për planet e Rusisë për të pushtuar, të cilat erdhën një ditë pas përfundimit të Lojërave.

Kina i kërkoi Vladimir Putinit të shtyjë çdo pushtim të Ukrainës deri pas Lojërave Olimpike Dimërore në Pekin, sipas një raporti të inteligjencës perëndimore.

Raporti sugjeron se zyrtarët në Kinë mund të kenë pasur disa tregues për planet e Putinit përpara se ai të sulmonte. Pekini e mohoi këtë duke e konsideruar si një “spekulim të pabazë” dhe një “përpjekje për të njollosur Kinën”.

Një zyrtar perëndimor i tha New York Times se raporti nuk e bën të qartë nëse ishte Putin dhe Xi Jinping ata që diskutuan këtë çështje, apo disa nga zyrtarët e tyre.

Ceremonia e mbylljes olimpike u zhvillua më 20 shkurt. Të nesërmen Putin njohu dy zona të shkëputura në Ukrainë dhe dërgoi trupa për të ndihmuar separatistët.

Më pas, më 24 shkurt, filloi pushtimi rus në shkallë të plotë në Ukrainë.

Më herët, në fillim të Lojërave Olimpike, Putin vizitoi zotin Xi dhe ata nënshkruan një partneritet strategjik që synon të kundërshtojë ndikimin e SHBA.

Në një deklaratë të përbashkët në atë kohë Rusia dhe Kina thanë se nuk kishte “sfera ‘të ndaluara’ të bashkëpunimit”.

Kina ka mbajtur një qëndrim të paqartë për konfliktin dhe zyrtarët qeveritarë kanë refuzuar ta dënojnë Rusinë ose ta quajnë veprimin e saj një “pushtim”.

Megjithatë, të mërkurën, pati aludime se mbështetja e Pekinit për luftën e Moskës po zbehej.

Media shtetërore China Daily përdori fjalën “pushtim” për herë të parë. Fjala u redaktua më vonë nga tregimi në faqen e internetit të China Daily, por u la në një postim në Twitter.

Ministri i Jashtëm i saj shprehu gjithashtu “shqetësim” për viktimat civile ukrainase. Wang Yi, ministri i jashtëm, mbajti një telefonatë të martën vonë me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba.

Z. Wang pranoi për herë të parë se sulmi ishte një “luftë” dhe jo një “operacion special ushtarak” siç përshkruhet nga Rusia dhe ofroi “të luante një rol në realizimin e një armëpushimi”.

Pekini ende nuk e ka dënuar sulmin e Rusisë dhe asnjë zyrtar qeveritar nuk e ka quajtur drejtpërdrejt një pushtim. Kina fillimisht u përpoq të distancohej nga reagimi ndërkombëtar mbi veprimet e Putinit.

Në një takim të Sigurisë së Përgjithshme të OKB-së javën e kaluar, Kina abstenoi për një rezolutë që dënonte pushtimin. Ai bëri të njëjtën gjë të mërkurën në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, një nga 35 vendet që abstenuan për një rezolutë që dënon “agresionin e Rusisë kundër Ukrainës”.

Rezoluta u miratua nga 141 nga 193 anëtarët e asamblesë në një seancë të rrallë urgjente të thirrur nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Rusia u mbështet nga Bjellorusia, Siria, Koreja e Veriut dhe Eritrea. Por, ndërsa konflikti rritet në ashpërsi, Kina duket se shpreson të pozicionohet si ndërmjetës në vend që të anashkalojë në mënyrë eksplicite Rusinë.

Kuleba tha se Ukraina ishte e gatshme të forconte komunikimin me Pekinin dhe se pret me padurim “përpjekjet e ndërmjetësimit të Kinës për armëpushim”, sipas një deklarate të postuar në faqen e internetit të ministrisë së jashtme kineze.

Llogaritja e Kinës mund të ketë ndryshuar gjithashtu nëse beson se zemërimi ndërkombëtar ndaj marrjes autoritare të një kombi demokratik mund të çojë në mbështetje më të fuqishme për Tajvanin, i cili qëndron në thelbin e interesave territoriale të Pekinit.

Ka pasur spekulime në rritje që nga pushtimi i Ukrainës se Pekini mund të shfrytëzojë shpërqendrimin e botës për të bërë lëvizjen e tij në Tajvan.

Megjithatë, analistët besojnë se kriza në fakt mund të ketë efektin e kundërt.

Ditët e fundit, Uashingtoni ka dhënë disa sinjale të hapura mbështetjeje për Tajvanin.

Joe Biden dërgoi një delegacion të profilit të lartë të ish-zyrtarëve të mbrojtjes, duke përfshirë admiralin Mike Mullen, ish-kryetar i Shtabit të Përbashkët, në Tajvan këtë javë.

Mullen tha: “Ne vijmë në Tajvan në një moment shumë të vështirë dhe kritik në historinë botërore.

“Siç ka thënë Presidenti Biden, demokracia po përballet me sfida të qëndrueshme dhe alarmante, më së fundi në Ukrainë. Tani më shumë se kurrë, demokracia ka nevojë për kampionë.”

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here