Dëbohet nga Australia tenisti serb Djokovic. Merr fund konkurimi i tij në Austria Open

Novak Djokovic u deportua nga Australia të dielën pasi humbi përpjekjen për të qëndruar në vend për të mbrojtur titullin e tij në Australian Open, pavarësisht se nuk ishte vaksinuar kundër COVID-19.

Ylli i tenisit i renditur nr. 1 ka kaluar 10 ditët e fundit në qendër të vëmendjes publike mbi statusin e tij të vaksinimit që ka polarizuar opinionin në mbarë botën gjatë qëndrimit të tij në Australi, ku rastet e koronavirusit janë në rritje.

34-vjeçari tha se ishte “jashtëzakonisht i zhgënjyer” nga vendimi i një gjykate të dielën që çoi në dëbimin e tij. Por ai shtoi se e respekton vendimin dhe do të bashkëpunojë me autoritetet.

I gjithë debati dhe vëmendja publike filloi kur Djokoviçit iu dha një përjashtim nga rregullat strikte të vaksinimit nga dy panele mjekësore dhe Tenis Australia për të luajtur në Australian Open. Ky përjashtim, bazuar në provat se ai së fundmi u shërua nga COVID-19, me sa duket e lejoi atë të merrte një vizë për të hyrë në Australi. Por pas mbërritjes, zyrtarët kufitarë thanë se përjashtimi nuk ishte i vlefshëm dhe u nisën për ta dëbuar atë. Ngjarja pasardhëse ngriti pyetje nëse Gjokoviqit iu dha një trajtim i veçantë apo u veçua padrejtësisht për shkak të statusit të tij të famshëm dhe pa që shumë njerëz të ankoheshin se beteja e zgjatur së paku e bëri Australinë të dukej keq.

Një gjykatë fillimisht vendosi mbi baza procedurale që Djokoviç mund të qëndronte, por ministri australian i imigracionit Alex Hawke, i cili ka kompetenca të gjera, më vonë vendosi ta dëbonte atë. Përveçse nuk është vaksinuar kundër koronavirusit, Djokoviç është një skeptik i zëshëm i vaksinës dhe qeveria tha se prania e tij mund të nxisë ndjenjat kundër vaksinës.

Tre gjyqtarë të Gjykatës Federale e lanë në fuqi njëzëri vendimin e ministrit të emigracionit. Djokoviç tha se ishte “i pakëndshëm” që fokusi kishte qenë tek ai që kur viza e tij u anulua për herë të parë më 6 janar.

Vendimi humbet shpresat e Djokoviçit për të fituar një titull rekord të 21-të Grand Slam. Ai aktualisht është i barabartë me rivalët Roger Federer dhe Rafael Nadal për më shumë trofe Grand Slam teke në tenis për meshkuj.

Një urdhër dëbimi gjithashtu mund ta ndalojë atë nga Australia për tre vjet duke e mbajtur larg titullit kampion. Ashtu si rasti gjatë gjithë kohës, vendimi për dëbimin e Gjokoviç ndau opinionin. Në Serbi, ku Gjokoviç ka marrë mbështetje dërrmuese, presidenti Aleksandar Vuçiç tha se seanca ishte “një farsë me shumë gënjeshtra”.

Debatet publike dhe protesta të shumta janë ngritur sin ë Serbi ashtu dhe në Australi ku sportadshës janë irrituar me vendimin e Gjykatës Australine për dëbimin e lojtarit. Por shteti Australian thekson rëndësinë e respektimit të rregullave strikte për të gjithë dhe mbrojtjen e vendit nga pandemia.

Burimi: Associated Press

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here