Dietologët: Ky është vakti më i mirë për inflamacionin

Nuk do të gënjejmë – nuk e pamë këtë që po vinte.

Tre në pesë njerëz në mbarë botën vdesin si pasojë e sëmundjeve inflamatore kronike. Kjo përfshin gjithçka, nga goditjet në tru dhe çrregullimet e zemrës tek kanceri dhe obeziteti, por ndikimi që ka inflamacioni në shëndetin tonë është i pamohueshëm. Lajmi i mirë është se inflamacioni shpesh mund të shmanget, nëse nuk zbutet, dhe një faktor i rëndësishëm në reduktimin e inflamacionit është dieta.

Dietologët e regjistruar pajtohen se çelësi për të luftuar inflamacionin është ngrënia e një sërë ushqimesh ushqyese, por ekziston një ushqim i jashtëzakonshëm që mund të hani nëse po përpiqeni të reduktoni inflamacionin në trupin tuaj. Pra, çfarë është ajo?

Çfarë e shkakton inflamacionin në trup?
Inflamacioni i referohet një reagimi mbrojtës që sistemi imunitar dërgon kur patogjenët kërcënues hyjnë në trup. Qelizat e bardha të gjakut dërgohen në vendin e prekur, duke shkaktuar skuqje, ënjtje dhe, nëse janë të brendshme, edhe disa simptoma të tjera.

Përveç patogjenëve të dëmshëm si shkak, lëndimet e jashtme, kimikatet ose rrezatimi dhe gjendje të tjera mjekësore si cistiti, bronkiti, otiti media dhe dermatiti mund të shkaktojnë gjithashtu inflamacion në trup.

Por përveç baktereve, viruseve dhe madje edhe kërpudhave, ekziston një korrelacion i dallueshëm midis faktorëve të tjerë si rritja e kortizolit (stresi) dhe, natyrisht, dietës.

Parade u konsultua me këshilltaren e Lifesum Christina Jax, për më shumë informacion mbi atë që shkakton inflamacion në trup.

Disa kërkime sugjerojnë se stresi dhe ushqimi mund të luajnë një rol në efektet e inflamacionit kronik në shëndetin e përgjithshëm,” shpjegon Jax. “Stresi mund të ndikojë gjithashtu në zgjedhjet ushqimore që bëjmë, si dhe të ndikojë në përgjigjet metabolike të trupit ndaj ushqimit. Kur jemi në një gjendje kronike stresi, hormoni kortizol lirohet vazhdimisht nga trupi dhe mund të kontribuojë në rritjen e dëshirave për ushqim më pak të shëndetshëm.

Por ashtu siç ekziston një lidhje midis stresit dhe inflamacionit, ekziston edhe një mënyrë për të “zhbërë” ose të paktën menaxhuar inflamacionin dhe simptomat e tij pasuese.

Ngrënia e ushqimeve më pak ushqyese gjatë gjithë kohës mund të kontribuojë më tej në inflamacionin kronik dhe për këtë arsye mund të ketë një ndikim afatgjatë negativ në shëndetin e dikujt”, shton Jax. “Për shkak të kësaj lidhjeje midis stresit, ushqyerjes dhe inflamacionit, disa kërkime sugjerojnë se disa ushqime mund të kontribuojnë dhe të ndihmojnë në luftimin e inflamacionit kronik”.

Shenjat e Inflamacionit
Simptomat e shkaktuara nga inflamacioni janë të përhapura, veçanërisht sepse ekzistojnë dy lloje të ndryshme: inflamacioni akut dhe inflamacioni kronik.

Sipas Cleveland Clinic, shenjat e inflamacionit akut përfshijnë:

 • Lëkura e skuqur në vendin e lëndimit
 • Nxehtësia
 • Dhimbje ose ndjeshmëri
 • Ënjtje

Klinika e Cleveland gjithashtu sugjeron që shenjat e inflamacionit të brendshëm, kronik mund të jenë më të ndërlikuara për t’u dalluar, por mund të përfshijnë:

 • Dhimbje barku
 • Dhimbje gjoksi
 • Lodhja
 • Ethe
 • Dhimbje ose ngurtësi të kyçeve
 • Plagët e gojës
 • Skuqje e lëkurës

Nëse jeni kurioz për ndryshimin midis dy llojeve kryesore të inflamacionit, inflamacioni akut është në thelb dëmtim fizik ose dëmtim i trupit. Është akut sepse mund të jetë, në disa mënyra, i jashtëm dhe më i dukshëm. Mendoni: të keni një prerje dhe më pas të keni nevojë për ato qeliza për t’u shëruar.

Inflamacioni kronik mund të jetë më i vështirë për t’u vlerësuar sepse shpesh ndodh brenda trupit. Mund të shkaktohet nga pothuajse çdo gjë – tuberkulozi, artriti reumatoid, problemet e përgjithshme të kyçeve, infeksioni HIV, psoriasis, lupusi sistemik dhe/ose Alzheimer.

Cili është ushqimi më i mirë për të reduktuar inflamacionin?
Shumica dërrmuese e dietologëve do të pajtohen se inflamacioni menaxhohet më së miri me një shumëllojshmëri ushqimesh të plota dhe ushqime me polifenol, që do të thotë se ato janë të pasura me antioksidantë të pasur me pigment.

Ushqimet që ndihmojnë në uljen e inflamacionit janë gjithmonë ushqime të plota”, shpjegon Meg Gerber, autorja më e shitur e Si të shkëlqejmë pa gluten. “Kërkoni për ushqime që nuk janë të paketuara dhe janë sa më afër burimit të jetë e mundur. Mendoni: fermerët tregtojnë prodhime vendase, proteina shtazore me burime të mira, yndyrna ushqyese si avokado dhe kokosi, erëza të freskëta dhe madje edhe frutat dhe perimet organike të ngrira!

Megjithatë, nëse ulja e inflamacionit në trupin tuaj është qëllimi i përgjithshëm, ekziston një lloj super vakti që kombinon disa ushqime – të gjitha me veti anti-inflamatore – që rezulton jashtëzakonisht i dobishëm.

Një vakt ideal anti-inflamator është një kerri jeshil pikant”, shpjegon Gerber. “Shërbehet me perime lokale, erëza të pasura dhe qumësht organik kokosi dhe mund të bëhet me ushqimet tuaja të preferuara të detit të egër si salmoni ose karkaleca. Të gjithë këta janë përbërësit e përsosur për të ndihmuar në uljen e inflamacionit, dhe për të bërë një vakt të shijshëm dhe të shëndetshëm gjithashtu!

Ushqime të tjera me veti anti-inflamatore
Ndërsa kerri i gjelbër pikant mund të ketë të gjithë përbërësit e nevojshëm për të luftuar inflamacionin, ka edhe shumë ushqime të tjera me veti anti-inflamatore.

Ajo që duhet të kërkoni janë antioksidantë me pigment të pasur – të njohur edhe si ushqime të pasura me polifenole.

Një dietë anti-inflamatore e pasur me ushqime me polifenol si thanat, boronica, kakao e papërpunuar, shafran i Indisë, xhenxhefil dhe erëza të freskëta, në përgjithësi, mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit trupor”, shpjegon Gerber.

Klinika e Cleveland rekomandon gjithashtu ushqimet e mëposhtme për të luftuar inflamacionin:

 • Zarzavate me gjethe (spinaq dhe lakër jeshile)
 • Peshk me vaj, si skumbri, salmoni dhe/ose sardelet
 • Vaj ulliri
 • Domate

Cilat ushqime e përkeqësojnë inflamacionin?
Pa dyshim, një nga ushqimet më të këqija që mund të keni, për sa i përket përkeqësimit të inflamacionit, është sheqeri. Nëse po përpiqeni të reduktoni inflamacionin në trup, është më mirë të shmangni ose kufizoni marrjen e sheqerit sa më shumë që të jetë e mundur.

Ushqime të tjera që duhen shmangur përfshijnë mishin e përpunuar, i cili është i pasur me yndyra të ngopura. Kjo yndyrë e ngopur rrit rrezikun e inflamacionit në indin dhjamor. Plus, mishi i përpunuar mund të jetë gjithashtu i pasur me sheqer të shtuar.

Për t’i shtuar dëmtimit, mishrat e përpunuar jo vetëm që rrisin rrezikun e një reagimi inflamator nga trupi juaj; ato gjithashtu kanë qenë të lidhura me disa sëmundje, duke përfshirë diabetin e tipit 2 dhe kancerin e zorrës së trashë.

Burimi: Yahoo.com
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

55 KOMENTET

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here