Sa i sigurt është përdorimi i vazelinës për lëkurën tuaj?

Vazelina është një produkt kryesor për kujdesin e lëkurës në çdo familje në mbarë botën. Nga problemet e lëkurës së thatë deri te shërimi i plagëve, vazelina ka qenë një trajtim i provuar prej kohësh. Megjithatë, ka disa efekte anësore të mundshme të vazelinës për të cilat të gjithë duhet të jeni të vetëdijshëm.

Në këtë artikull, do të kuptojmë se si vazelina jep përfitime për lëkurën tuaj, si ta përdorni atë në mënyrën e duhur dhe kur duhet të shmangni përdorimin e saj për të parandaluar disa efekte anësore.

Çfarë është vazelina?
Vazelina është bërë nga një kombinim i dyllit dhe vajrave minerale. E njohur gjithashtu si shumë hidrokarbure, vazelinë e bardhë ose parafinë e butë, vazelina është një substancë gjysmë e ngurtë e ngjashme me pelten, e njohur kryesisht për vetitë e saj mbrojtëse dhe lubrifikuese.

Është gjithashtu një nga përbërësit më të përdorur në një sërë locionesh, kremrash dhe kozmetike për lëkurën për vetitë e saj mbrojtëse dhe shëruese të lëkurës.

Përfitimet e vazelinës për lëkurën


1. Lehtëson lëkurën e thatë

Aplikimi i vazelinës formon një shtresë mbrojtëse në epidermë dhe parandalon humbjen e lagështirës nga lëkura.

2. Ndihmon në shërimin e lëkurës
Vazelina ndihmon në mbylljen e plagëve të lëkurës të shkaktuara nga prerje të vogla, apo gërvishtje. Ndërsa ndihmon në mbajtjen e lagësht të lëkurës së plagosur, e cila është thelbësore për shërim më të shpejtë, ajo gjithashtu parandalon kruajtjen.

3. Ndihmon në parandalimin e fërkimit
Fërkimi është një lloj acarimi i lëkurës i shkaktuar për shkak të fërkimit në palosjet e lëkurës (për shembull, nënsqetullat, kofshët e brendshme, etj.) ose midis lëkurës dhe veshjeve që nuk i përshtaten mirë. Mënyra më e mirë për të parandaluar skuqjen është të aplikoni vazelinë në zona të tilla.

4. Trajton skuqjen e pelenave

Aplikimi i vazelinës në lëkurën e foshnjës ndërmjet çdo ndërrimi të pelenës mund të ndihmojë në kontrollin e skuqjes brenda 4-5 ditëve. Sidoqoftë, lëkura e foshnjës duhet të jetë sa më e pastër dhe e thatë për të parandaluar skuqjen e pelenave.

5. Rihidraton thonjtë
Aplikimi i vazelinës te kutikulat dhe thonjtë rregullisht ndihmon në kontrollin e brishtësisë dhe copëtimit të thonjve. Ju duhet të aplikoni vazelinë në thonjtë tuaj kur ato janë të lagura për rezultatet më të mira.

Efektet anësore të vazelinës 
Më poshtë janë disa efekte anësore të mundshme por të rralla të përdorimit të vazelinës:

Poret e bllokuara
Disa njerëz, veçanërisht ata me lëkurë të yndyrshme, mund të zhvillojnë akne për shkak të poreve të bllokuara të shkaktuara nga aplikimi i tepërt i vazelinës. Për të shmangur shpërthimet, duhet të pastroni plotësisht lëkurën përpara se të aplikoni vazelinë dhe mos e lini të qëndrojë për një kohë të gjatë.

Alergjitë
Disa njerëz priren të jenë të ndjeshëm ndaj produkteve me prejardhje të hidrokarbureve dhe mund të zhvillojnë alergji kur aplikohet vazelina.

Rreziqet e frymëmarrjes
Disa njerëz, veçanërisht fëmijët, mund të zhvillojnë pneumoni aspirative kur vazelina aplikohet rreth zonës së hundës.

Infeksionet
Nëse nuk e pastroni lëkurën ose e lejoni të thahet siç duhet përpara aplikimit të vazelinës, atëherë mund të rezultojë në infeksione të caktuara bakteriale ose kërpudhore. Gjithashtu, bakteret mund të përhapen nga kavanoza të kontaminuara me vazelinë.

Kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore nëse vëreni ndonjë efekt anësor të lartpërmendur ose ndonjë simptomë si kruajtje/ënjtje, skuqje, probleme me frymëmarrjen, marramendje, etj. pas përdorimit të vazelinës.

Si ta aplikoni vazelinën?
Merrni pak vazelinë duke përdorur gishtat dhe aplikojeni butësisht si një shtresë e hollë në duart, këmbët dhe shputat tuaja të pastra.
Ju gjithashtu mund ta aplikoni lehtë në fytyrë dhe qafë nëse keni njolla të forta të thata.
Është më mirë të aplikoni vazelinë në lëkurë pak të lagur për të bllokuar lagështinë.
Shmangni aplikimin e tij në sasi të tepërt, pasi mund të formojë një shtresë të trashë në lëkurën tuaj.
Ju mund të aplikoni vazelinën një herë në ditë pas larjes për të luftuar thatësinë e lëkurës tuaj.
Megjithatë, shmangni përdorimin e saj për lëkurën nëse jeni në mjedise me lagështi.

Kur nuk duhet të përdorni vazelinën?
Dermatologët sugjerojnë të shmangni përdorimin e vazelinës kur keni lëkurë të prirur ndaj akneve, të yndyrshme ose të kombinuara. Kjo është për shkak se mund të bllokojë poret dhe të lërë lëkurën tuaj me plagë të rënda dhe të yndyrshme. Gjithashtu, nuk është e sigurt të përdoret vazelina si një trajtim i menjëhershëm për djegiet nga dielli në lëkurë, pasi mund të përkeqësojë simptomat duke u mbyllur në nxehtësi.

Si të hiqni vazelinën nga lëkura?
Vazelina lë një shtresë dylli në lëkurën tuaj, e cila largon ujin. Prandaj, përdorimi i vetëm ujit dhe një sapuni normal mund të mos i japë lëkurës tuaj një pastrim efikas. Përveç ujit të ngrohtë me sapun, rekomandohet të përdorni një sfungjer ose një leckë të lagur me mikrofibër për të hequr vazelinën nga lëkura juaj.

Për të hequr vazelinën nga lëkura e fytyrës suaj, përdorni një vaj pastrues për të shpërndarë produktin, papastërtitë dhe sebumin në fytyrë përpara se të lani. Përveç kësaj, përdorni një tonik të butë të fytyrës pas larjes. Uji micellar është një nga opsionet efektive për të hequr vazelinën nga lëkura e fytyrës.

Alternativat për vazelinën
Disa nga alternativat natyrale të vazelinës përfshijnë dyll blete, vaj kokosi, gjalpë shea, vaj avokado, vaj jojoba, gjalpë kakao, vaj ulliri, etj. Të gjitha këto opsione alternative janë thellësisht ushqyese dhe jashtëzakonisht të shkëlqyera për lëkurën tuaj.

Përfundimi
Vazelina përmban një kombinim dylli dhe vajrash minerale, të cilët kanë veti të jashtëzakonshme mbuluese dhe lubrifikuese.
Vazelina përdoret më së miri për të trajtuar problemet e lëkurës së thatë.
Përdorimi i tepërt i vazelinës mund të rezultojë në disa efekte anësore të tilla si bllokimi i poreve, pneumonia, alergjitë dhe infeksionet.
Ju duhet të shmangni përdorimin e vazelinës nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve, të yndyrshme ose të kombinuara.
Përbërësit natyralë të tillë si gjalpi i kakaos, vaji i kokosit, vaji i ullirit, etj., të cilët kanë një bollëk përfitimesh për lëkurën tuaj, janë gjithmonë alternativa më të mira për vazelinë.

Burimi: Skin Kraft Laboratories
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here