Dozat e vaksinës Covid-19, dikur në kërkesë të lartë, tani po hidhen poshtë

Prodhuesit e barnave dhe autoritetet shëndetësore po hedhin dhjetëra miliona doza

Qeveritë, prodhuesit e ilaçeve dhe vendet e vaksinimit po hedhin dhjetëra miliona doza të papërdorura të vaksinës Covid-19 mes kërkesës në rënie, një ndryshim i mprehtë nga ditët e para të fushatës së vaksinimit masiv, kur dozat ishin të pakta.

Prodhuesi i vaksinave Moderna Inc. kohët e fundit hodhi rreth 30 milionë doza të vaksinës së saj Covid-19 pasi nuk arriti të gjente përfitues, ndërsa farmacive dhe klinikave u është dashur të hedhin doza të papërdorura nga flakonet me shumë doza nga Moderna dhe nga Pfizer Inc. dhe partneri i saj BioNTech SE që kanë një jetëgjatësi të shkurtër pasi hapen.

Zyrtarët shëndetësorë të Gjermanisë kanë asgjësuar rreth 3.9 milionë doza të vaksinës Covid-19 që ishin vendosur në një magazinë qendrore federale dhe skaduan në fund të qershorit. Kanadaja ka asgjësuar 1.2 milionë doza të skaduara të vaksinës së Moderna-s dhe është e vendosur të hedhë rreth 13.6 milionë doza të skaduara të vaksinës Covid-19 të AstraZeneca PLC, sipas departamentit të shëndetësisë qeveritare.

Fakti që kaq shumë doza Covid-19 po hidhen, shënon një moment në pandemi kur oferta ka tejkaluar kërkesën.
Pas një hapjeje fillestare të vaksinës, e shënuar nga përpjekjet midis qeverive për furnizime të kufizuara fillestare, prodhuesit e barnave ishin në gjendje të rrisnin prodhimin për të përmbushur kërkesën e madhe. Tani oreksi për injeksione është ftohur në shumë vende, me një shumicë të popullsisë globale të vaksinuar plotësisht dhe një pakicë të konsiderueshme që vazhdon të hezitojë.

Tani po hedhim dozat në plehra,” tha shefi ekzekutiv i Moderna Stephane Bancel gjatë një paneli diskutimi në takimin e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, në maj. “Është e trishtueshme të thuhet.

Në disa vende me të ardhura të ulëta, qasja në doza mbetet një problem. Disa prej vendeve nuk kishin infrastrukturën e kujdesit shëndetësor për të trajtuar dhe ruajtur injeksionet në temperatura të ulëta, ndërsa të tjera kishin vështirësi në planifikimin dhe zhvillimin e fushatave të vaksinimit sepse furnizimet ishin të paparashikueshme dhe mbetën prapa vendeve më të pasura.

Kërkesa mund të rritet në vendet e pasura si SHBA gjatë vjeshtës, kur prodhuesit e vaksinave nxjerrin vaksina të modifikuara që synojnë nënvariantet e Omicron dhe potencialisht ofrojnë mbrojtje më të mirë se vaksinat aktuale. Të mërkurën, qeveria e SHBA ra dakord të blinte 105 milionë doza të një vaksine të modifikuar nga Pfizer dhe BioNTech për një fushatë përforcuese të vjeshtës.

Tani, megjithatë, ka mjaft doza të disponueshme për të mbështetur vaksinimin e të gjithë të rriturve dhe adoleshentëve në nivel global, sipas Covax, një program ndërkombëtar që shpërndan vaksina në vendet me të ardhura më të ulëta, i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe grupe të tjera.

Midis njerëzve që janë plotësisht të vaksinuar, përqindje më të vogla kanë zgjedhur të marrin vaksina përforcuese, sipas autoriteteve shëndetësore dhe prodhuesve të ilaçeve. Kërkesa gjithashtu ka rënë në shumë vende me të ardhura më të ulëta sepse Omicron uli rrezikun e perceptuar të virusit, tha Covax.

Në SHBA, rreth 90.6 milionë doza Covid-19 janë shpërdoruar, ose 11.9% e më shumë se 762 milionë dozave të vaksinës Covid-19 të dorëzuara që kur vaksinat u bënë të disponueshme në fund të vitit 2020, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Shkalla e humbjes është përshpejtuar kohët e fundit: rreth 12 milionë doza të hedhura janë hedhur që nga fundi i majit.

Asgjësimet vijnë gjatë një rënie të ndjeshme të kërkesës për vaksinat Covid-19, edhe me fëmijët e vegjël që kualifikohen së fundmi. Mesatarja lëvizëse shtatëditore e dozave të administruara çdo ditë në SHBA ishte rreth 155,000 që nga 21 qershori, nga rreth 1.1 milion në 1 janar dhe kulmi prej rreth 3.5 milion në ditë në prill 2021.

Ekspertët shëndetësorë thanë se humbjet pjesërisht vijnë nga mënyra e paketimit të vaksinave Covid-19, në shishe me shumë përdorime që përmbajnë nga 5 deri në 20 doza. Pasi të hapen, shishkat në përgjithësi duhet të përdoren brenda rreth 12 orëve nga hapja ose dozat e mbetura të hidhen.

Shpërdorimi është rritur ndërsa numri i dozave dhe kërkesa janë zvogëluar”, tha Claire Hannan, drejtoreshë ekzekutive e Shoqatës së Menaxherëve të Imunizimit, anëtarët e së cilës drejtojnë programet e vaksinimit në shtetet e SHBA dhe disa qytete të mëdha. “Atëherë ju mund të keni më shumë doza të mbetura në shishkë në fund të ditës që duhet t’i hidhni.”

Ai potencial për shpërdorim ka bërë që disa praktika mjekësh të hezitojnë të porosisin doza, tha zonja Hannan, veçanërisht ato më të voglat në zonat rurale me pacientë pediatrikë të cilët janë bërë të kualifikuar kohët e fundit.

Menaxherët shtetërorë të imunizimit u kanë thënë praktikave hezituese se është në rregull të hidhen dozat nëse kjo do të thotë se disa fëmijë po vaksinohen. Zonja Hannan tha se flakonet ose shiringat me një dozë të vetme do të reduktonin humbjet, por prodhuesit e vaksinave nuk i kanë nxjerrë ende ato.

Pfizer, e cila do të hedhë dozat e vaksinës Covid-19 nëse ato janë afër fundit të afatit të tyre, po ndërmerr hapa për të zhvilluar një shishe me një dozë, tha një zëdhënëse e kompanisë. Moderna nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me mundësinë e shisheve me një dozë të vetme.

Disa doza po hidhen para se të arrijnë në klinika. Moderna, nga Kembrixh, Masaçusets, kohët e fundit kontaktoi qeveritë kombëtare për të parë nëse mund të përdornin 30 milionë doza, por asnjë nuk donte t’i merrte ato.

Ne nuk kemi një problem kapaciteti në mbarë planetin,” tha zoti Bancel. “Ishte e vërtetë dy vjet më parë, por nuk është e vërtetë sot.” Çështja tani, tha ai, është se njerëzit në shumë vende nuk duan vaksina.

Moderna kishte nënshkruar më parë kontrata furnizimi me Covax, një iniciativë ndërkombëtare për të furnizuar me vaksina Covid-19 vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, dhe Bashkimin Afrikan. Megjithatë në fillim të këtij viti, të dyja organizatat refuzuan të porosisin doza shtesë që Moderna kishte përgatitur të dërgonte më vonë gjatë vitit, duke përfshirë më shumë se 320 milionë doza për Covax.

Burimi: The Wall Street Journal
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here