Elon Musk fillon pushimet masive nga puna në Twitter

Punonjësit thanë se pushimet nga puna u ndeshën me ekipe, pasi Twitter reduktoi gjerësisht fuqinë e tij punëtore.

Elon Musk po fillon pushimet masive në Twitter, duke reduktuar ndjeshëm fuqinë punëtore të kompanisë prej 7,500 personash dhe duke nisur rregullimin e tij me shumicë të kompanisë.

Një email u shkoi punonjësve të kompanisë të enjten vonë, duke i njoftuar punonjësit për planet për të shkurtuar vendet e punës, duke i informuar ata se deri në orën 9 të mëngjesit të së premtes në kohën e Paqësorit, punëtorët do të merrnin një email me subjekt: “Roli juaj në Twitter“.

Ata që mbajnë punën e tyre do të njoftohen në emailin e kompanisë. Ata që i humbasin do t’u thuhet përmes emailit të tyre personal.

Komunikimi i parë zyrtar i ekipit të Musk në mbarë kompaninë me stafin e tij gjendet si më poshtë:

Skuadra,

Në një përpjekje për ta vendosur Twitter-in në një rrugë të shëndetshme, ne do të kalojmë procesin e vështirë të reduktimit të fuqisë punëtore globale të premten. Ne e kuptojmë se kjo do të ndikojë në një numër individësh që kanë dhënë kontribute të vlefshme në Twitter, por ky veprim fatkeqësisht është i nevojshëm për të siguruar suksesin e kompanisë për të ecur përpara.

Duke pasur parasysh natyrën e fuqisë sonë të shpërndarë të punës dhe dëshirën tonë për të informuar sa më shpejt individët e prekur, komunikimi për këtë proces do të bëhet me email. Deri në orën 09:00 PST të premten, më 4 nëntor, të gjithë do të marrin një email individual me temën: Roli juaj në Twitter. Ju lutemi kontrolloni emailin tuaj, duke përfshirë dosjen tuaj të postës elektronike.

Nëse punësimi juaj nuk ndikohet, do të merrni një njoftim përmes emailit tuaj në Twitter.
Nëse punësimi juaj ndikohet, do të merrni një njoftim me hapat e ardhshëm përmes emailit tuaj personal.

Nëse nuk merrni një email nga twitter-hr@ deri në orën 17:00 PST të premten më 4 nëntor, ju lutemi dërgoni email në [email protected].

Për të ndihmuar në ofrimin e sigurisë së çdo punonjësi, si dhe sistemeve të Twitter dhe të dhënave të klientëve, zyrat tona do të mbyllen përkohësisht dhe do të pezullohet i gjithë aksesi në distinktiv. Nëse jeni në një zyrë ose në rrugën tuaj për në një zyrë, ju lutemi kthehuni në shtëpi.

Ne e pranojmë se kjo është një përvojë tepër sfiduese për të kaluar, pavarësisht nëse jeni apo jo i ndikuar. Faleminderit që vazhdoni t’i përmbaheni politikave të Twitter që ju ndalojnë të diskutoni informacione konfidenciale të kompanisë në mediat sociale, me shtypin ose gjetkë.

Ne jemi mirënjohës për kontributet tuaja në Twitter dhe për durimin tuaj ndërsa kalojmë nëpër këtë proces.
Faleminderit,
Twitter

Në përgjigje të emailit, dhjetëra punonjës të Twitter postuan një zemër të vetme blu për t’i thënë lamtumirë kolegëve të tyre. Zemrat identike u postuan njëra pas tjetrës në Slack.

Disa punëtorë tashmë kishin filluar të humbnin aksesin e tyre në sistemet e brendshme si shërbimi i postës elektronike dhe mesazheve Slack, dhe ata në kompani të enjten përshkruan se kishin parë pasojat në kohë reale.

Numrat u pakësuan në kanalet e Slack orën e fundit,” tha njëri, i cili foli në kushte anonimiteti nga frika e ndëshkimit.

Edhe punëtorët që Musk i kishte përfshirë në ekipe të vogla për të përshpejtuar zhvillimin e produkteve të reja gjatë gjashtë ditëve të fundit u liruan nga puna, bazuar në anulimin e aksesit të tyre në sistemet e brendshme. Një punonjës tjetër që foli në të njëjtat kushte tha se ata dinin për katër persona që ishin tërhequr në një ekip të tillë që humbën punën të enjten. Edhe punonjësi humbi vendin e tij të punës.

Në Twitter, punonjësit po shkruanin në Twitter se ishin përjashtuar nga sistemet e brendshme dhe supozuan se ishin pushuar nga puna.

Ndërkohë, njerëzit që nuk u pushuan nga puna filluan të merrnin emaile që konfirmonin se ishin ende të punësuar herët në mëngjesin e së premtes. Emailet thanë se Musk do t’u drejtohej punonjësve së shpejti për të folur për planet e tij për kompaninë, sipas emaileve të para nga The Post.

Ata që u pushuan gjithashtu filluan të marrin emaile.

Twitter dhe Musk nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

Musk është nën presion për të rikuperuar një investim në një sit për të cilin ai ka pranuar se ka paguar tepër. Ai mori pronësinë e Twitter javën e kaluar pasi arriti një marrëveshje për të blerë uebsajtin për 44 miliardë dollarë këtë pranverë, përpara se të përpiqej të dilte nga blerja dhe më pas të rihynte në marrëveshje, ndërsa pritej një datë gjyqi në një betejë gjyqësore.

Analistët kanë përcaktuar vlerën aktuale të Twitter në afërsisht 25 miliardë dollarë. Musk gjithashtu ka marrë një hua prej më shumë se 12 miliardë dollarësh për të financuar blerjen e faqes, sipas dosjeve financiare, duke i bërë presion atij që të shkurtojë kostot dhe të ketë aftësi paguese – përballë pagesave të interesit prej rreth 1 miliard dollarësh në vit për atë borxh.

Musk është CEO i kompanisë së re. Zëvendësuesit e tij përfshijnë avokatin e tij, Alex Spiro, investitorin David Sacks dhe Jared Birchall, i cili menaxhon zyrën e familjes së Musk.

Vendimi për pushimin nga puna erdhi pas një vlerësimi njëjavor të Twitter-it, ku Musk dhe zëvendësit e tij vendosën një ngrirje të produktit që ndaloi zhvillimin në projektet e brendshme të Twitter, solli inxhinierët e Tesla-s për të rishikuar kodin e Twitter-it dhe i la punëtorët duke pritur me ankth në një vakum informacioni mbi drejtimin dhe udhëheqjen e kompanisë.

Musk pritej të vazhdonte me planet për të pushuar rreth 50% të stafit të Twitter, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje, të cilët folën në kushte anonimiteti për të diskutuar sinqerisht planet konfidenciale.

Musk e filloi mandatin e tij në Twitter një javë më parë duke pushuar drejtuesit e mëparshëm, mes tyre CEO-n, shefin financiar dhe këshilltarin e përgjithshëm.

Pushimet nga puna që nisin të premten pritej të preknin shitjet, besimin dhe sigurinë, marketingun, produktin, inxhinierinë dhe ekipet ligjore – duke synuar kompaninë në të gjithë bordin.

Përveç pushimeve nga puna, Musk pritet gjithashtu të bëjë shkurtime drastike në pjesë të tjera të biznesit – disa aq të thella sa punonjësit shqetësohen për aftësinë për të mbajtur Twitter në funksionim, sipas dokumenteve të brendshme të shikuara nga The Post dhe njerëzve të njohur me planet.

Në mesazhet drejtuar inxhinierëve këtë javë, menaxherët u kërkuan punëtorëve të sugjeronin mënyra për të gjetur të paktën 500 milionë dollarë në shkurtime vjetore në të gjithë kompaninë, sipas dokumenteve dhe njerëzve. Shkurtimet do të përfshijnë qendrat e të dhënave dhe infrastrukturën tjetër softuerike të nevojshme për të drejtuar faqen, si dhe synimin e fuqisë punëtore me kontratë që kryen moderimin e përmbajtjes për Twitter.

Më herët të enjten, mes raporteve për shkurtimet e afërta, punonjësit e Twitter u përgatitën për atë që dukej si e pashmangshme, duke rifreskuar mjetet e tyre të brendshme si aplikacionet e mesazheve për të mësuar më të rejat – pasi mundësia për të humbur punën e tyre u shfaq mbi ta.

Por informacioni mbeti i pakët derisa emaili mbërriti më vonë gjatë ditës.

Në zyrat e Twitter, punonjësit thanë lamtumirë me lot, shkëmbyen informacione kontakti dhe u përpoqën ta bënin dokumentacionin e tyre lehtësisht të aksesueshëm për stafin që do të qëndronte.

Ata donin të siguronin që kolegët e tyre të mund ta mbanin faqen në funksion në mungesë të tyre.

Përpara se Musk të merrte përsipër faqen, Twitter kishte planifikuar tashmë pushime të gjera nga puna, të cilat do të kishin prekur deri në një të katërtën e stafit, sipas njerëzve të njohur me planet. The Post raportoi më parë se bordi i kompanisë po planifikonte të shkurtonte mijëra vende pune si pjesë e një përpjekje për të kursyer 700 milionë dollarë në kostot e punës.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here