Vitaminat Gummy po rriten në popullaritet. A janë të shëndetshme apo thjesht karamele?

Jeni të stresuar? Ka një vitaminë karamele për këtë – dhe pothuajse për çdo sëmundje që mund të mendoni.

Karamelet e ëmbla me vitaminë D dhe shafran synojnë të “sigurojnë një dozë të këndshme gëzimi“. Marketingu për toptha me shije luleshtrydhe me B12 dhe një suplement të quajtur citicoline thotë se karamelja “fuqizon fokusin tuaj“.

Vitaminat karamele të të rriturve, ato ushqime ngjitëse, me ngjyra të ndezura, të përtypshme, po zënë gjithnjë e më shumë hapësirë në raftet e farmacive. Shitjet në rritje globale pritet të arrijnë në mes 7.4 miliardë dhe 7.6 miliardë dollarë këtë vit dhe të arrijnë në 13.5 miliardë dollarë deri në vitin 2027, sipas firmës kërkimore MarketsandMarkets.

Ju mund të blini karamele që sugjerojnë se do t’ju ndihmojnë të ndiheni më të bukur ose më energjik, të ndihmojnë flokët dhe thonjtë tuaj ose që ofrojnë një dozë ditore vitaminash. Edhe Kourtney Kardashian Barker kohët e fundit ka lançuar linjën e saj të suplementeve për karamele.

Karamelet mund të jenë të dobishme për fëmijët që nuk duan tableta dhe të rriturit që kanë probleme me gëlltitjen e pilulave. Por përndryshe, mjekët dhe dietologët paralajmërojnë se ato kanë pak përfitime ushqyese, përmbajnë shumë sheqer dhe janë të dëmshme për dhëmbët tuaj. Produktet nuk marrin të njëjtin nivel të vëmendjes rregullatore si medikamentet.

Shumë prej tyre janë ëmbëlsira të lavdëruara,” tha Caroline Susie, një dietologe e regjistruar dhe zëdhënëse e Akademisë së të ushqyerit dhe dietologjisë.

Një kokërr karamele origjinale Sour Patch Kids përmban rreth 2 gram sheqer. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, gratë nuk duhet të konsumojnë më shumë se 25 gramë sheqer në ditë dhe burrat nuk duhet të kalojnë më shumë se 36 gramë.

Pandemia bëri që shumë njerëz të shikonin më nga afër shëndetin e tyre personal, thanë mjekët dhe dietologët, duke zgjeruar tërheqjen e vitaminave, suplementeve energjike të përtypshme. Gummies janë një format gjithnjë e më popullore për një sërë përbërësish, duke përfshirë CBD.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave rregullon suplementet në kategorinë e ushqimit dhe jo të barnave. FDA nuk i miraton suplementet dhe zakonisht nuk i rishikon ato derisa të hyjnë në treg.

Vitaminat e shijshme kanë më shumë gjasa të kenë probleme me cilësinë sesa tabletat dhe kapsulat, tha Tod Cooperman, president i ConsumerLab.com, një kompani mbikëqyrëse që teston markat e suplementeve për cilësi.

Gummies priren të prishen më shpejt se homologët e tyre më të thatë dhe prodhuesit shpesh përfshijnë doza më të larta përbërësish për të llogaritur degradimin, tha Dr. Cooperman. Në vitin 2020, ConsumerLab.com zbuloi se një lloj karamele melatonine për fëmijë nga marka Zarbee’s përmbante gati dy herë më shumë melatoninë për karamele sesa pretendonte, duke ngritur shqetësime se mund t’i bënte fëmijët të ndiheshin të përgjumur ditën tjetër.

Një zëdhënës i Johnson & Johnson Consumer Health, kompania mëmë e Zarbee’s, tha se një sasi e tepërt, ose një sasi më e madhe se sasia e listuar e një përbërësi, lejohet nga FDA dhe është e sigurt për konsumatorët.

Një zëdhënës i FDA tha se disa teprica janë të pranueshme, në varësi të përbërësit, dhe se kompanitë janë përgjegjëse për të siguruar që produktet e tyre të jenë të sigurta përpara se t’i prezantojnë ato në treg.

Konsumimi i tepërt i karameleve që përmbajnë zëvendësues të sheqerit si ksilitoli ose sorbitoli mund të shkaktojë diarre, fryrje ose të vjella. Vitaminat e tretshme në yndyrë si A, D, E dhe K, si dhe hekuri dhe zinku, mund të jenë toksike kur konsumohen me tepricë, gjë që konsumatorët dhe mjekët thonë se është më e lehtë për t’u bërë kur dorëzohen në një mënyrë me sheqer. Ndërsa mbidozimi i vitaminave të mishit është i rrallë, njerëzit duhet të konsultohen me mjekun e tyre kur fillojnë suplemente të reja, tha Dr. Vyas.

Dentistët vrenjten kur dëgjojnë për vitaminat karamele. Marrja e përditshme e vitaminave me sheqer është e ngjashme me “të hash karamelet e Halloween-it 365 ditë në vit”, tha Ada Cooper, një dentiste dhe zëdhënëse e Shoqatës Amerikane të Stomatologjisë.

Shurupi i saharozës dhe misrit që gjenden shpesh në mishrat e dhëmbëve nxisin bakteret e gojës për të krijuar acid si një nënprodukt që rezulton në prishjen e dhëmbëve. Dhe vitaminat karamele janë veçanërisht të vështira për t’u hequr nga dhëmbët tuaj, tha Dr. Cooper. Tabletat përtypëse janë një alternativë më e mirë dhe më pak e sheqerosur për njerëzit që kanë probleme me gëlltitjen e pilulave, tha Dr. Cooper.

Tamara Cain, një trajnere e jetës në Potsdam, N.Y., nuk e konsideronte veten një “person vitaminë” derisa provoi vitaminat karamele të të birit. Ajo filloi të blinte versionet e saj për të rritur.

Çdo ditë, ajo do të marrë vitaminat karamele të citratit të magnezit, kalciumit, hekurit, zinkut dhe B12, si dhe një xhel të butë me vitaminë D3 dhe një kapsulë me shafran të Indisë. Disa shijojnë më mirë se të tjerët. Zonja Cain, 46 vjeç, e vendos vitaminën e hekurit midis dy më të ëmbëlve për të maskuar një shije që ajo e përshkruan si gjak i përqendruar i lopës.

Shumë njerëz mund të jenë më mirë të anashkalojnë vitaminat dhe suplementet krejtësisht, thonë mjekët. Ka përjashtime, duke përfshirë gratë shtatzëna, ato që kanë dieta veçanërisht kufizuese ose ato që kanë kushte të caktuara shëndetësore, duke përfshirë njerëzit që kanë probleme në thithjen e lëndëve ushqyese nga ushqimi.

Është një ide e mirë të bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit parësor dhe të shihni se ku mund të përfundoni dietën tuaj përpara se të zhyteni në suplemente, tha Dr. Vyas i Cleveland Clinic.

Njerëzit normalë të shëndetshëm duhet t’i marrin vitaminat nga ushqimi i tyre,” tha Dr. Vyas.

Burimi: The Wall Street Journal
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here