Elon Musk njofton se shërbimi satelitor i internetit SpaceX Starlink është aktivizuar në Ukrainë

Photo by Maja Hitij/Getty Images

Themeluesi dhe CEO i SpaceX, Elon Musk, njoftoi të shtunën se satelitët e internetit Starlink janë tani aktivë në Ukrainë pasi vendi vuan nga ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të pushtimit të Rusisë.

“Shërbimi Starlink tani është aktiv në Ukrainë,” shkroi Musk, CEO i Tesla, në Twitter. “Më shumë terminale gjatë rrugës.”

Zëvendëskryeministri i Ukrainës i kërkoi Musk-ut që të ofrojë shërbimin e internetit për vendin në mes të sulmeve ruse dhe Musk e bëri këtë, sipas një shkëmbimi në Twitter mes të dyve të shtunën.

Mykhailo Fedorov, i cili është gjithashtu ministër i transformimit digjital i Ukrainës, i shkroi Musk: “Ndërsa ju përpiqeni të kolonizoni Marsin — Rusia përpiqet të pushtojë Ukrainën! Ndërsa raketat tuaja zbarkojnë me sukses nga hapësira — raketat ruse sulmojnë njerëzit civilë ukrainas! Ne ju kërkojmë ta pajisni Ukrainës me stacione Starlink dhe për t’iu drejtuar rusëve të arsyeshëm që të ngrihen.”

Starlink është një plejadë interneti e bazuar në satelit që synon të mbulojë planetin me brez të gjerë shpejtësie të lartë dhe mund të sjellë potencialisht lidhje për miliarda njerëz të cilëve ende u mungon aksesi i besueshëm në internet.

Ideja kërkon një mori satelitësh që operojnë në orbitën e ulët të Tokës – afërsisht 340 milje e lartë, në rastin e SpaceX – për të siguruar mbulim të vazhdueshëm.

Shkëmbimi në Twitter u bë pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi forcat e parandalimit të vendit të tij, të cilat përfshijnë armë bërthamore, të viheshin në gatishmëri të lartë. Zëvendësministri i Brendshëm i Ukrainës, Evgeny Yenin tha se bisedimet midis delegacioneve ruse dhe ukrainase do të zhvillohen të hënën në mëngjes.

Ka pasur ndërprerje “të përhershme” të energjisë në Ukrainë, por interneti është ende “në përgjithësi i disponueshëm”, u tha gazetarëve të shtunën një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

Sistemi Starlink u përdor kohët e fundit në Tonga, në Oqeanin Paqësor Jugor, për të ofruar shërbimin e internetit për të lidhur fshatrat e largëta pas shpërthimit të një vullkani nënujor në janar, sipas SpaceX. Shpërthimi ka të ngjarë të jetë më i madhi i regjistruar kudo në planet në më shumë se 30 vjet, raportoi CNN.

Burimi: CNN

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here