‘Makthi i Putinit’: Si po e fiton Volodymyr Zelensky luftën propagandistike

Liz Truss e ka quajtur presidentin ukrainas hero. Ursula von der Leyen e ka vlerësuar atë si “një frymëzim”.

Zëri i përkthyeses u mek ndërsa ajo u përpoq t’i transmetonte popullit ukrainas mesazhin e fundit të flaktë të Volodymyr Zelensky. Zelensky deklaroi “Lavdi Ukrainës” ndërsa përkthyesi kërkoi falje me ngashërim që nuk ishte në gjendje të vazhdonte. Ishte deklarata e presidentit se ukrainasit e dinin saktësisht se çfarë po mbronin, e cila ishte dëshmuar shumë për përkthyesin nga Welt i Gjermanisë. Por ajo është thjesht e fundit që është prekur thellë nga kryekomunikuesi i Ukrainës, i cili deri kohët e fundit ishte duke ngecur në votime.

I veshur me veshje të gjelbra ushtarake dhe duke nxjerrë video nga bunkerët sekretë dhe në kryeqytetin e rrethuar, Zelensky po kthehet në një ikonë ndërkombëtare. Ish-ylli televiziv është shndërruar në një burim frymëzimi moral për njerëzit e tij pas tre vitesh të pabarabarta si president që nga zgjedhja e tij e papritur në 2019. Ish komiku rusisht-folës i një familjeje hebreje filmoi një varg videosh në iPhone-in e tij në rrugët e Kievit për të luftuar dezinformimin rus se ai kishte ikur nga kryeqyteti. “Ne jemi të gjithë këtu për të mbrojtur pavarësinë tonë, vendin tonë dhe kështu do të mbetet,” tha Zelensky i lodhur, por i buzëqeshur. Ai i vë në fuqi aftësitë e tij si aktor në thirrjet e rregullta për bashkim kombëtar dhe lavdërime për shpirtin e bashkatdhetarëve dhe grave të vendit të tij.

Refuzimi i tij për të ikur nga Kievi i ka dhënë shkëlqim legjendës së tij. Thuhet se ai i tha Joe Biden se kishte nevojë për “municione dhe jo për një udhëtim” kur presidenti i SHBA sugjeroi se ai mund të largohej nga Kievi. Fjalimet e tij si burrë shteti, të qeta dhe të guximshme e kanë bërë tani një hero përtej kufijve të Ukrainës së tij të dashur.

Sfidimi i tij, pavarësisht se ishte “objektivi numër një” i Putinit, e ka bërë atë të krahasohet me Winston Churchill. Të tjerë e krahasojnë atë me Che Guevera.

Liz Truss, Sekretarja e Jashtme, e ka quajtur Zelensky një hero. Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian dje, e vlerësoi atë si “një frymëzim”. Filozofi francez Bernard-Henri Levy shkroi në Journal du Dimanche të Francës se humori i tij “nuk e lë atë edhe pse raketat po bien”. Duke e përshkruar atë si “makthin e Putinit”, Levy tha se Zelensky mund “të bëhet njeriu që e rrëzon atë”, nëse merr armët që i duhen nga Perëndimi. Zelensky ishte në kulmin e karrierës së tij televizive kur hoqi dorë nga gjithçka për t’u bërë president i Ukrainës pas një fushate zgjedhore që dukej si një shaka.

Ai ishte më i njohur për rolin e një mësuesi shkolle i cili aksidentalisht u bë president i Ukrainës në një shfaqje televizive të suksesshme përpara se të kandidonte për presidencë.

Në një rast të rrallë të artit që imiton jetën, Zelensky fitoi votën e balotazhit me më shumë se 70%, por shpejt u përball me kritika se ai ishte jashtë thellësisë së tij. “Asnjëherë në jetën time nuk mund ta imagjinoja që ky tip qesharak nga një shfaqje televizive budallaqe do të ishte një nga udhëheqësit më të mëdhenj kombëtarë të shekullit të 21-të,” shkroi dje Lllia Ponomoarenko, reporterja e mbrojtjes për gazetën Kyiv Independent.

Kishte një kujtesë të papërshtatshme të jetës së mëparshme të Zelenskyt si një personazh i famshëm dje. Pamjet e një z. Zelensky duke triumfuar në versionin ukrainas të Dancing with the Stars në 2006 u bënë virale në mediat sociale. Triumfi i tij në Glitterball mund të përdorej nga kundërshtarët e tij politikë si provë se ai nuk ishte i përshtatshëm për presidencën. Tani, ajo po shpërndahej me gëzim nga miliona në mbarë botën si provë se nuk ka asgjë që ky njeri nuk mund të bëjë. Në ditët e sotme, Z. Zelensky rrallë e vendos këmbën keq. Ai u ka dërguar mesazhe emocionale njerëzve të Rusisë dhe Bjellorusisë, duke iu lutur atyre që të kundërshtojnë luftën. “Kjo mund të jetë hera e fundit që më shihni të gjallë,” u tha babai i dy fëmijëve liderëve të BE-së në një video-telefonatë të fundit përpara se të godisnin Moskën me sanksione të paprecedentë dhe oferta armësh. Kishte aludime për çelikun e brendshëm të Zelenskyt në prag të pushtimit; jo më pak kur ai akuzoi Perëndimin se ishin zbutur, në Konferencën e Sigurisë në Mynih të shkurtit. Por pak njerëz, përfshirë këtu edhe Vladmir Putinin, mund të kishin parashikuar se ai do të ishte një kundërshtar kaq i frikshëm.

Burimi: The Telegraph

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here