Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë orarin javor me 4.5 ditë pune

Emiratet e Bashkuara Arabe thanë të martën se java e tyre zyrtare e punës do të shkojë në katër ditë e gjysmë nga e hëna në të premte, një ndryshim domethënës që e barazon orarin e punës së kombit islamik, shtëpia e të gjitha institucioneve financiare, njësoj me oraret perëndimore.

Vendimi, i cili do të hyjë në fuqi muajin e ardhshëm, e bën federatën Arabe të Gjirit një nga vendet e pakta në Lindjen e Mesme që operon në orët perëndimore në vend të javës nga e diela deri të enjten.

Libani dhe Turqia ndjekin gjithashtu një javë pune nga e hëna deri të premten. Zhvendosja e përfolur prej kohësh vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe, shtëpia e Emirateve bregdetare të Dubait dhe Abu Dhabit, kërkon të forcojë paraqitjen e biznesit dhe atë turistik ndërsa del nga kriza e pandemisë së koronavirusit dhe përballet me konkurrencë më të ashpër rajonale, veçanërisht me Arabinë Saudite.

Dubai i mbushur me ndërtime të larta ka tërhequr një sërë firmash shumëkombëshe perëndimore gjatë viteve. Qendra e saj Financiare Ndërkombëtare e Dubait e mbikëqyrur nga rregullatorë të pavarur është rritur, duke u ofruar tregtarëve të aksioneve dhe tregtarëve të tregut një zonë kohore të përshtatshme për të punuar midis tregjeve aziatike dhe evropiane – dielli perëndon në këtë pjesë të Lindjes së Mesme rreth hapjes së tregjeve në Nju Jork.

Punonjësit e qeverisë do të punojnë gjysmë dite të Premten, ditën e shenjtë tradicionale të myslimanëve, dhe më pas do të pushojnë të shtunën dhe të dielën, thuhej në njoftim.

Deklarata tha gjithashtu se predikimet dhe lutjet islame të mesditës së premteve, të quajtura ritualisht kur dielli është pingul me Tokën, do të fillojnë në orën 13:15, pasi punonjësit të largohen nga puna.

Nuk pati asnjë reagim të menjëhershëm nga vendet e tjera të Lindjes së Mesme ndaj njoftimit. Ndryshimi i qeverisë ka të ngjarë të bëjë që industria private të ndjekë shembullin, siç ndodhi në vitin 2006, kur java e punës ndryshoi nga e shtuna në të mërkurë – një javë pune islame e ndjekur në disa vende muslimane, si Irani dhe Afganistani.

Gazeta Emirate e lidhur me shtetin The National tha se të gjitha shkollat do të lëvizin në të njëjtën javë pune në ditën e parë të vitit të ardhshëm akademik.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here