Franca voton për vizionet e ndryshme të Macron dhe Le Pen

Votuesit francezë po shkojnë drejt qendrave të votimit për herë të dytë në dy javë për të përfunduar zgjedhjet presidenciale në të cilat centristi aktual Emmanuel Macron ka avantazhin në sondazhe ndaj nacionalistes Marine Le Pen.

Planet e kandidatëve janë diametralisht të kundërta. Në vend të tij, Macron po i qëndron kredos së tij të rinovimeve pro-biznesit — duke përfshirë një rritje të moshës së daljes në pension — për të nxitur më shumë punë dhe për ta bërë ekonominë më konkurruese. Le Pen dëshiron që francezët të dalin në pension edhe më herët se minimumi aktual prej 62 dhe premton shkurtime të mëdha të taksave mbi shitjet dhe të ardhurat për të ndihmuar familjet.

Për Bashkimin Evropian, Macron po mban linjën e tij të markës tregtare për forcimin e sovranitetit evropian me projekte që mund të përfshijnë më shumë investime të përbashkëta. Ndërsa Le Pen nuk dëshiron më të dalë nga BE, propozimet e saj për ta transformuar atë në një aleancë më të lirshme të kombeve dhe për të mbajtur një referendum për të pohuar përparësinë e ligjit francez mbi rregullat e tij, do të minonin bllokun nga brenda.

Përballja është një përsëritje e zgjedhjeve të 2017-ës, kur Macron mundi Le Pen me një diferencë të madhe prej gati 33 pikë përqindjeje. Këtë herë, sondazhet e fundit të publikuara para ndërprerjes së fushatës të së shtunës treguan diferencën në rreth 11 pikë.

Pas raundit të parë më 10 prill, tregjet u tronditën kur hendeku midis dy kandidatëve ishte aq i vogël sa dy pikë përqindjeje. Por Macron gradualisht u tërhoq më tej pasi Le Pen dështoi të kapitalizonte fitimet që kishte bërë duke e përqendruar fushatën e saj në mënyrën se si të zgjidhte një krizë të afërt të kostos së jetesës.

E bija e pesë herë kandidatit presidencial të ekstremit të djathtë, Jean-Marie Le Pen, Marine pati një mundësi për të mbyllur hendekun gjatë gati tre orësh debati të drejtpërdrejtë me Macron të mërkurën. Megjithatë, ajo u përpoq ta bënte këtë, ndërsa Macron e ktheu në qendër të vëmendjes politikat që i bëjnë jehonë pikëpamjeve më ekstremiste të babait të saj, të tilla si ndalimi i hixhabit mysliman për gratë në të gjitha hapësirat publike.

Macron do të votojë në Le Touquet ku ai dhe gruaja e tij zotërojnë prona. Le Pen do të hedhë votën e saj në Henin-Beaumont, një qytet në veri ku partia e saj mban bashkinë e qytetit dhe ku ajo u zgjodh si ligjvënëse për herë të parë.

Në ditën e fundit të fushatës të premten, Le Pen u tha votuesve në Francën veriore se Macron po përpiqej ta “brutalizonte” atë gjatë debatit dhe se “përbuzja” që ai tregoi ndaj saj ishte reflektim i mënyrës sesi ai i sheh francezët.

Në skajin tjetër të qarkut në qytetin jugor të Figeac, Macron u bëri thirrje mbështetësve të tij që të bindin sa më shumë njerëz që të mund të mblidhen rreth tij, një përpjekje për të aktivizuar “frontin republikan” — një term për opozitën ndërpartiake që ka penguar të djathtën ekstreme të marrë pushtetin. Ai këmbënguli se fitorja e tij nuk është një punë e përfunduar.

Është një referendum për të ardhmen e Francës”, tha Macron për BFMTV. “Unë do të punoj deri në mesnatë dhe më pas do të jem në një gjendje përulësie dhe reflektimi“.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here