Gati dy të tretat e CEO-ve të suksesshëm thonë se zgjohen në orën 6 të mëngjesit ose më herët

Nuk është e nevojshme të zgjoheni herët për të qenë të suksesshëm vetëm sepse dikush si CEO i Apple Tim Cook zgjohet në orën 3:45 të mëngjesit. Por shumë sipërmarrës dhe CEO të profilit të lartë dhe shumë të suksesshëm ngrihen në të gdhirë – ose më herët.

Shumica e drejtuesve të suksesshëm të biznesit zgjohen jo më vonë se ora 6 e mëngjesit, sipas një sondazhi të ri të CEO-ve nga renditja e fundit e revistës Inc. për kompanitë private me rritje më të shpejtë në Amerikë. Sondazhi i 1086 CEO të kompanive amerikane në listën 2022 Inc. 5000, i publikuar të enjten, zbuloi se 64% zgjohen deri në orën 6 të mëngjesit ose më herët. Gati 9 nga 10 nga CEO-t e anketuar ngrihen jo më vonë se ora 7 e mëngjesit.

  • Ora 6 e mëngjesit (37% e të anketuarve)
  • 5 e mëngjesit (27%)
  • 7 e mëngjesit (22%)
  • 8 e mëngjesit (5%)
  • 4 të mëngjesit ose më herët (5%)

Kryeredaktori i Inc. Scott Omelianuk thotë se nuk është i befasuar: mëngjeset mund të jenë një nga periudhat e pakta të qeta në orarin ditor të çdo CEO.

Mëngjeset në veçanti provojnë të jenë, për shumë sipërmarrës me të cilët flas, koha që i lejon ata të përqendrohen,” thotë Omelianuk për CNBC Make It, duke shtuar: “Ka një moment qetësie, ku mund të përqendroheni në çështjet e ditës, qoftë kjo për të bërë një listë apo për të menduar për një problem në mënyrë strategjike. Por është koha kur ata mund të mendojnë vetë para se të fillojë të ndodhë çdo gjë që prish ditën e përsosur.

A ia vlen koha për t’u fokusuar të sakrifikoni gjumin?
Shkencëtarët e gjumit janë të bindur se njerëzit kanë nevojë për shtatë deri në nëntë orë gjumë çdo natë, pavarësisht sa herët duhet të zgjoheni për punë. Gjumi i duhur gjatë natës mund të përmirësojë shëndetin tuaj fizik dhe mendor, duke ju bërë edhe më produktivë. Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos thotë se ai fle gjithmonë për tetë orë, sepse kjo i jep energji dhe e ndihmon atë të “mendojë më mirë“.

Disa ekspertë argumentojnë se njerëzit priren të jenë më produktivë në orët e hershme të mëngjesit, thjesht sepse ka më pak shpërqendrime në ato momente. Kjo është ndjenja që Tim Cook ka ndarë në të kaluarën për të shpjeguar zakonin e tij të ngritjes së hershme.

Unë mund ta kontrolloj mëngjesin më mirë se mbrëmjen dhe ditën”, tha CEO i Apple në një intervistë të vitit 2021. “Shumë gjëra ndodhin gjatë ditës që të zhgënjejnë.”

Omelianuk vëren se udhëheqësit mesatar të biznesit mund të mos i ofrohet luksi i gjumit në radhë të parë: veçanërisht në startup-et dhe bizneset e vogla, CEO-të mund të mos kenë buxhetin për një staf mbështetës, duke i bërë ata edhe më të mbingarkuar ndërsa përpiqen të trajtojnë rregullisht listën e tyre të gjatë të përgjegjësive.

Sipërmarrësit nuk flenë mjaftueshëm, në përgjithësi,” thotë ai.

Gjeni një rutinë që funksionon
Disa CEO dhe pronarë biznesesh pëlqejnë të përdorin mëngjeset e tyre si orë pune të pandërprera. Për shembull, CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, ka thënë se ai zakonisht shikon “email-et kritike” për gjysmë ore pas zgjimit të parë – megjithëse ky është një zakon që ai tani thotë se po përpiqet ta zëvendësojë.

Të tjerë i japin përparësi shëndetit. Cook i ndan mëngjeset e tij mes leximit të komenteve të përdoruesve për produktet e Apple dhe stërvitjes në palestër: Një stërvitje e hershme “e mban larg stresin tim“, tha ai për “Axios on HBO” në 2018.

Shkenca e mbështet ndjenjën: Psikologu Joel Dvoskin tha së fundmi për CNBC Make It se njerëzit mund të përmirësojnë produktivitetin dhe shëndetin mendor duke shijuar një kohë të qetë në mëngjes herët dhe duke u angazhuar në aktivitet fizik para punës.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme për CEO-t, shumë prej të cilëve janë të shqetësuar për numrin e mundshëm që drejtimi i një biznesi mund të marrë për shëndetin e tyre mendor.

Kur rendisin shqetësimet e tyre më të mëdha si sipërmarrës, 46% e 1086 CEO-ve që iu përgjigjën sondazhit të Inc. përmendën “frikën nga dështimi“. Një pjesë e madhe shprehën gjithashtu shqetësime për rreziqet e shëndetit mendor që lidhen me drejtimin e një biznesi, me 43% që tregojnë për “ankth të përkeqësuar” dhe 15% duke përmendur një rrezik në rritje të depresionit midis themeluesve.

Omelianuk thotë se në fakt është një shenjë e mirë që kaq shumë CEO ndihen rehat duke identifikuar shëndetin mendor si shqetësim, duke marrë parasysh stigmën ekzistuese rreth tij. Zgjimet e hershme, tha ai, mund të kenë të bëjnë edhe me gjetjen e mënyrave për të menaxhuar stresin e punës së tyre.

Është vetëm çështje e vendosjes së rutinës,” tha ai. “Dhe për shumë drejtues, kjo është e vetmja kohë kur ata arrijnë të kenë një rutinë.”

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here