Shikoni se si fundoset superjahti në brigjet italiane

Ky është momenti dramatik kur një superjaht 130 metra i gjatë u fundos në Mesdhe në brigjet e Italisë jugore.

Pamjet, të marra nga shpëtimtarët në një varkë të operuar nga roja bregdetare italiane, kapën momentin tronditës të mbytjes së superjahtit. Jahti, My Saga, ishte rreth 9 milje në det të hapur nga Catanzaro Marina, në rajonin e Kalabrisë, kur u fundos.

Imazhet tregojnë anijen të mbështetur në anën e djathtë të saj përpara se të fillojë të fundoset, së pari prapa, me harkun e varkës që është pjesa e fundit e jahtit që zhytet nën sipërfaqen e ujit. Jahti ishte me flamur në Ishujt Kajman dhe kishte qenë duke lundruar midis Galipolit, në Turqi, dhe Milazzo, në Siçili.

Shërbimi i Rojës Bregdetare italiane mori lajmin nga jahti mbrëmjen e së premtes, 19 gusht, se po merrte ujë nga sterna. Mbytja ka ndodhur rreth orës 13:00 më 20 gusht, teksa lundronte në gjirin e Squillace, në bregdetin italian të detit Jon.

Zyrtarët e shpëtimit detar konfirmuan se po hetonin aksidentin, por nuk bënë asnjë koment tjetër. Rojet bregdetare italiane, me ndihmën e një anijeje të Rojes Bregdetare rumune, shpëtuan nëntë persona në agimin e 20 gushtit – pesë pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit italian – përpara se anija të futej poshtë.

Deti i trazuar pengoi shpëtimin e anijes me një rimorkiator, i cili u përpoq të tërhiqte anijen private në Crotone. Roja Bregdetare Italiane tha në një deklaratë: “Në ditët e fundit, roja bregdetare e Crotone u përfshi në koordinimin e shpëtimit të pasagjerëve të një jahti 130 këmbë, i cili u largua nga Gallipoli dhe u nis për në Milazzo, më pas u fundos rreth 9 milje larg bregdetit“.

Falë përfshirjes së anijes patrulluese CP321 të Komandës Crotone, si dhe një njësie që vepron në një anije Frontex (Agjencia Evropiane e Kufirit dhe Rojës Bregdetare) dhe një rimorkiator të stacionuar në të njëjtin port kalabrez, u bë e mundur të shpëtoheshin katër pasagjerët dhe pesë anëtarët e ekuipazhit“.

Përkeqësimi i kushteve të motit dhe detit, me animin gradual dhe në rritje të njësisë në anën e djathtë të tij, bëri të pamundur çdo përpjekje për të bllokuar jahtin, i cili u mbyt në një kohë të shkurtër. Identifikimi i shkaqeve që çuan deri në fundosje është në qendër të një hetimi administrativ të synuar që po kryhet nga Komanda e Rojës Bregdetare të Catanzaro.”

Jahti prej çeliku u lançua fillimisht në Itali në 2007 si Yuko.

Burimi: NewsWeek
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here